Chytré hodinky a všeobecně kategorie tzv „wearables“ je podle mnohých budoucností mobilních technologií, ale přiznám se bez mučení, že podobný názor nesdílím. Přece jen už nejsem nejmladší a velmi živě si pamatuji pomalých přechod od prvních digitálek, přes první nesmělé pokus o mobilní telefony, až po dnešní mobily výkonnější, než počítače jen před několika málo lety. Krédem tohoto vývoje byl vzestup uživatelského komfortu spojený s postupným zvětšováním displejů, proto se moje logické buňky zdráhají vidět výhody super mega nabušených ultra krutopřísných hodinek s bazilionem funkcí na titěrném pidi displeji. Zdravá nedůvěra a skepse tedy provázely i první seznámení s chytrými hodinkami Tommy WeLoop, které do mých rukou doputovaly od našeho partnera DX.com.
Představení, rozbalení a vzhled
Poprvé jsem o hodinkách WeLoop Tommy slyšel před pár týdny a ačkoliv, jak je vidno z úvodu, nejsem příznivcem chytrých gadgetů, tak upoutaly moji pozornost. Stejně jako pionýr na poli podobných zařízení Pebble byl vývoj financován pomocí crowdfundingu, jen se nejednalo o Kickstarter ale o jednu z jeho čínských obdob. Do očí mne uhodila zejména inzerovaná výdrž baterie 21 dní, protože drtivá většina chytrých hodinek má hloupou vlastnost hlásit se o nabíječku v řádu maximálně jednotek dní a úspěšně tak likvidují použitelnost. Druhým lákadlem pak byla poměrně nízká cena, 75$ zase takovou díru do peněženky neudělá.
První seznámení s „výlupkem“ nastalo po otevření slušivě vypadajicí černé krabičky s logem výrobce, uvnitř je k nalezení plastový stojan se samotnými hodinkami, nabíjecí kabel a manuál v čínsko-anglické mutaci.
Vzhledově hodinky na první pohled určitě neoslní, vše je podřízeno jednoduchosti a účelnosti, luxusní opulentnost tady opravdu nehledejte. Náš vzorek dorazil v usedlé černé verzi, ale k dispozici je i extravagantnější červená a do budoucna se šušká i o bílé. Tělo WeLoopu je vyrobeno kompletně z polykarbonátu a díky tomu je velmi lehký, hmotnost se zastavila na pouhých 35 g. Neodnímatelný řemínek je pak z gumového materiálu s velmi pevnou a masivní kovovou sponou, která se postará, aby vám hodinky pěkně držely na ruce. Displej je krytý minerálním sklíčkem a tedy velmi odolný proti škrábancům a oděrkám, k negativům však patří větší náchylnost k otiskům prstů. Podle specifikací by hodinky měly vydržet tlak až 5 atmosfér a díky tomu být voděodolné až do hloubky 50 metrů. No přiznám, že v zájmu recenze jsem se potápěčem nestal, ale WeLoop úspěšně zvládl koupel ve sprše, takže na té odolnosti něco bude 🙂
Displej hodinek není dotykový a veškeré ovládání tedy obstará čtveřice tlačítek na bocích, osamělé tlačitko na levém boku je určeno vždy pro krok zpět a trojice na pravém boku na scrollování nahoru/dolu a potvrzení výběru. Jak prosté milý Watsone. Na levém boku se dále nachází magnetický konektor pro přicvaknutí napájecího kabelu, jehož druhá koncovka je samozřejmě vyvedena jako standardní USB.
Technické specifikace
Specifikace WeLoopu mohou v dnešní době plné gigahertzů a gigabytů vypadat archaicky, ale mějte na paměti určení hardwaru a jeho naprostou energetickou nenáročnost. Celý systém je postaven na čipu nRF51822 od Nordic Semiconductor, který obsahuje Bluetooth 4.0 modul a jádro Cortex M0 taktované na výživných 16 MHz. K dispozici je dále parádních 16 kB RAM a 512 kB flash paměti. Ano stále jsme v roce 2014, jen je vše maximálně podřízeno spotřebě a vše šlape doslova jako hodinky 🙂 Přítomen je i gyroskop, 3D kompas a krokoměr, takže základní fitness funkce tu máme také podporovány.
Displejem je monochromatické paměťové LCD z produkce Sharpu s úhlopříčkou 1.26″, rozlišením 144 x 168 pixelů a hodnotou 176 PPI. Jedná se o mix technologií elektronického inkoustu (e-ink) a normálního LCD, displej je transreflexivní a čitelný bez nutnosti podsvícení, čím více okolního světla, tím lépe je na něj vidět, příjemná změna oproti displejům mobilních telefonů. Ve tmě a horších světelných podmínkách je možno zapnout tlačítky nebo jen rychlým zatřesením zápěstím modré podsvícení, které příjemně iluminuje displej. Výhodou použitého řešení je opět minimální energetická náročnost o které se může nepraktickým zařízením s platformou Android Wear a TFT displeji opravdu jen zdát.
[/nextpage] [nextpage title=“Software a funkce“ ]Software a funkce
Software hodinek není opensource a odpadá tedy možnost si ho upravovat k obrazu svému, či instalovat doplňující aplikace. Vše je závislé jen a pouze na vývojářích WeLoopu, kteří se sice snaží a na čínské poměry jsou velmi rychlí a aktivní, ale do dnešních dní v podstatě jen stíhají vychytávat chyby, zlepšovat kompatibilitu a sem tam nějakou malou funkcičku nebo vychytávku. Jediná možnost personalizace vzhledu je nastavení až tří různých ciferníků, mezi kterými lze libovolně přepínat a tady se vývojáři opravdu pokoušejí dodávat nové možnosti a designy.
Ke správnému provozu je nutná nainstalovaná aplikace Tommy na telefonu, díky které budete mít možnost hodinky pomocí zapnutého Bluetooth 4.0 spárovat a pak využívat naplno veškeré vymoženosti plynoucí z propojení těchto dvou zařízení. Aplikace je k dispozici jak na Android tak pro iOS a jsou mezi nimi jen nepatrné rozdíly, Android má mnohem větší možnosti notifikačního výběru a dále možnost použití vícero hudebních přehrávačů pro dálkové ovládání. Jak můžete vidět z obrázků rozesetých okolo, tak možnosti aplikace zahrnují připojení hodinek, výběr a nahrávání ciferníků, notifikace, fitness, budíky, nastavení pro dálkové ovládání hudby a nástroj na OTA aktualizaci firmwaru ve WeLoopu.
V samotných hodinkách se pak nastavování smrskne na úplné základy jako například volbu jazyka (k dispozici pouze angličtina nebo čínština), nastavení času v případě, že se nespolehnete na synchronizaci s telefonem a vypnutí/zapnutí funkcí hodinek. Z těchto funkcí jmenujme fitness, podsvícení a Anti Loss která vás upozorní vždy když se vzdálíte mimo dosah spojení. Zapnutí a konfigurace těchto funkcí má vliv na výdrž baterie, takže rozhodně doporučuji se zamyslet a zbytečnosti co nepotřebujete povypínat.
Zdaleka nejdůležitější funkcí hodinek jsou bezesporu notifikace zobrazující se na displeji a doprovázené poměrně silnou vibrací, takže si můžete být opravdu jisti, že vám nic důležitého neuteče. Zobrazené notifikace mohou zahrnovat v podstatě cokoliv co si nastavíte (v případě Androidu), ať už se jedná o příchozí hovory, SMS, emaily, všemožné messengery, upozornění a podobně. České znaky jsou podporovány, takže není problém si číst SMS či prvních pár řádků mailu na displeji hodinek a musím přiznat, že se na to zatraceně rychle zvyká, když člověk nemusí sahat do kapsy při každém zavrnění telefonu a prostě jen hodí okem na zápěstí.
Ovládání přehrávání hudby je také poměrně šikovná záležitost, na displeji se vám zobrazí autor i přehrávaná skladba a máte možnost základních ovládacích prvků play/pause/skip/fast forward. Méně použitelná je pak dálkové ovládání fotoaparátu, protože to funguje pouze s nadstavbou v aplikaci Tommy a nelze použít nic jiného pro pořizování fotografií. Nicméně ta možnost tu je a třeba ji jednou do roka člověk při skupinových selfies využije.
Díky vestavěnému krokoměru tu máme i jednoduchou fitness funkci zobrazující počet kroku, spálené kilojouly a vzdálenost jakou jste urazili. Krokoměr je poměrně přesný a na základní přehled o pohybu během dne postačí, zamrzí však nemožnost jakéhokoliv nastavení, takže například vzdálenost vzhledem k ušlým krokům moc nesedí, protože je nastaven asi malý krok menších šikmookých kamarádů. Poslední funkcí je pak Find My Phone, která vám pomůže s každodenním problémem hledání mobilu, který jste si zrovna někam odložili, prostě po ťuknutí na danou funkci v hodinkách začne zvonit.
[/nextpage] [nextpage title=“Používání, zkušenosti a závěr“ ]Používání a zkušenosti
Jak jsem již zmínil na komfort notifikací se velmi rychle zvyká a hodinky se stanou vítaným společníkem, po dvou týdnech používání i můj skepticismus drobátko opadl a musím říct, že na tom něco bude. Oproti jednodušším náramkům mají hodinky s displejem výhodu zobrazovaného textu, což v případě textových zpráv a emailů je s povděkem kvitováno. Zbytek funkcí neurazí a třeba ovládání hudby či krokoměr jsou přítomny ve slušné podobě a jejich používání je opravdu příjemným zjednodušením mobilního života. Třešničkou na dortu je pak výdrž baterie, která ačkoliv se k inzerovaným 21 dnům nepřiblížila, tak stále podala úctyhodný výkon a při většině funkcí stále zapnutých vydržela 13 dní. Jednalo se o první nabití, takže baterie jistě nebyla naformátovaná na optimální provoz a dá se tedy očekávat ještě větší průměrná výdrž. Pokud bychom vypnuli například fitness režim a změnili metodiku podsvícení, tak se nebojím odhadnou, že mýtických 21 dní výdrže by se dalo dosáhnout.
Nic však není dokonalé a WeLoop Tommy samozřejmě není výjimkou. Kompatibilita s některými telefony (zejména těmi s čipsety Mediatek) je hodně na vodě a můžeme se setkat s řadou problémů, vypadávání Bluetooth spojení, restartů hodinek a jiných skopičin. Za sebe mohu říct, že jsem se s ničím zásadním během dvou týdnu testovaní nesetkal, jak na Meizu MX4, tak na iPhone 4S signál držel jak helvétská víra a kromě konstantního zamrzání hudební aplikace při použití na iOS vše fungovalo k mojí spokojenosti. Ale jak už to u techniky bývá, zkušenosti se mohou výrazně lišit kus od kusu a telefon od telefonu. Podpora od výrobce je velmi dobrá a nové verze aplikace pro telefony a firmwaru pro hodinky se objevují minimálně jednou do měsíce, takže prostor a naděje pro vyladění „výlupka“ tu rozhodně je a vývojáři nespí na vavřínech.
Závěr a verdikt
Pokud zlehka přimhouřím oko nad některými zejména softwarovými nedodělky tak můžu WeLoop jen doporučit, za svých 75$ získáte solidní hodinky na které se rychle zvyká a ostudu vám neudělají ani po vzhledové stránce. A protože jsme staří snaživci tak jsme jen pro vás u našeho partnera a výhradního prodejce WeLoopu DX.com domluvili slevový kupón ve výši 5% z ceny, stačí jen zadat kód „CZTOMMY“ při nákupu.
[/nextpage]