[nextpage title=“Představení, rozbalení a vzhled“ ]

Chytré hodinky  a všeobecně kategorie tzv „wearables“ je podle mnohých budoucností mobilních technologií, ale přiznám se bez mučení, že podobný názor nesdílím. Přece jen už nejsem nejmladší a velmi živě si pamatuji pomalých přechod od prvních digitálek, přes první nesmělé pokus o mobilní telefony, až po dnešní mobily výkonnější, než počítače jen před několika málo lety. Krédem tohoto vývoje byl vzestup uživatelského komfortu spojený s postupným zvětšováním displejů, proto se moje logické buňky zdráhají vidět výhody super mega nabušených ultra krutopřísných hodinek s bazilionem funkcí na titěrném pidi displeji. Zdravá nedůvěra a skepse tedy provázely i první seznámení s chytrými hodinkami Tommy WeLoop, které do mých rukou doputovaly od našeho partnera DX.com.

Představení, rozbalení a vzhled

Poprvé jsem o hodinkách WeLoop Tommy slyšel před pár týdny a ačkoliv, jak je vidno z úvodu, nejsem příznivcem chytrých gadgetů, tak upoutaly moji pozornost. Stejně jako pionýr na poli podobných zařízení Pebble byl vývoj financován pomocí crowdfundingu, jen se nejednalo o Kickstarter ale o jednu z jeho čínských obdob. Do očí mne uhodila zejména inzerovaná výdrž baterie 21 dní, protože drtivá většina chytrých hodinek má hloupou vlastnost hlásit se o nabíječku v řádu maximálně jednotek dní a úspěšně tak likvidují použitelnost. Druhým lákadlem pak byla poměrně nízká cena, 75$ zase takovou díru do peněženky neudělá.

IMGP3232_result

První seznámení s „výlupkem“ nastalo po otevření slušivě vypadajicí černé krabičky s logem výrobce, uvnitř je k nalezení plastový stojan se samotnými hodinkami, nabíjecí kabel a manuál v čínsko-anglické mutaci.

IMGP3287_result

Vzhledově hodinky na první pohled určitě neoslní, vše je podřízeno jednoduchosti a účelnosti, luxusní opulentnost tady opravdu nehledejte. Náš vzorek dorazil v usedlé černé verzi, ale k dispozici je i extravagantnější červená a do budoucna se šušká i o bílé. Tělo WeLoopu je vyrobeno kompletně z polykarbonátu a díky tomu je velmi lehký, hmotnost se zastavila na pouhých 35 g. Neodnímatelný řemínek je pak z gumového materiálu s velmi pevnou a masivní kovovou sponou, která se postará, aby vám hodinky pěkně držely na ruce. Displej je krytý minerálním sklíčkem a tedy velmi odolný proti škrábancům a oděrkám, k negativům však patří větší náchylnost k otiskům prstů. Podle specifikací by hodinky měly vydržet tlak až 5 atmosfér a díky tomu být voděodolné až do hloubky 50 metrů. No přiznám, že v zájmu recenze jsem se potápěčem nestal, ale WeLoop úspěšně zvládl koupel ve sprše, takže na té odolnosti něco bude 🙂

IMGP3275_result

Displej hodinek není dotykový a veškeré ovládání tedy obstará čtveřice tlačítek na bocích, osamělé tlačitko na levém boku je určeno vždy pro krok zpět a trojice na pravém boku na scrollování nahoru/dolu a potvrzení výběru. Jak prosté milý Watsone. Na levém boku se dále nachází magnetický konektor pro přicvaknutí napájecího kabelu, jehož druhá koncovka je samozřejmě vyvedena jako standardní USB.

[/nextpage] [nextpage title=“Technické specifikace“ ]

Technické specifikace

Specifikace WeLoopu mohou v dnešní době plné gigahertzů a gigabytů vypadat archaicky, ale mějte na paměti určení hardwaru a jeho naprostou energetickou nenáročnost. Celý systém je postaven na čipu nRF51822 od Nordic Semiconductor, který obsahuje Bluetooth 4.0 modul a jádro Cortex M0 taktované na výživných 16 MHz. K dispozici je dále parádních 16 kB RAM a 512 kB flash paměti. Ano stále jsme v roce 2014, jen je vše maximálně podřízeno spotřebě a vše šlape doslova jako hodinky 🙂 Přítomen je i gyroskop, 3D kompas a krokoměr, takže základní fitness funkce tu máme také podporovány.

Displejem je monochromatické paměťové LCD z produkce Sharpu s úhlopříčkou 1.26″, rozlišením 144 x 168 pixelů a hodnotou 176 PPI. Jedná se o mix technologií elektronického inkoustu (e-ink) a normálního LCD, displej je transreflexivní a čitelný bez nutnosti podsvícení, čím více okolního světla, tím lépe je na něj vidět, příjemná změna oproti displejům mobilních telefonů. Ve tmě a horších světelných podmínkách je možno zapnout tlačítky nebo jen rychlým zatřesením zápěstím modré podsvícení, které příjemně iluminuje displej. Výhodou použitého řešení je opět minimální energetická náročnost o které se může nepraktickým zařízením s platformou Android Wear a TFT displeji opravdu jen zdát.

IMGP3318_result

 

[/nextpage] [nextpage title=“Software a funkce“ ]

Software a funkce

Software hodinek není opensource a odpadá tedy možnost si ho upravovat k obrazu svému, či instalovat doplňující aplikace. Vše je závislé jen a pouze na vývojářích WeLoopu, kteří se sice snaží a na čínské poměry jsou velmi rychlí a aktivní, ale do dnešních dní v podstatě jen stíhají vychytávat chyby, zlepšovat kompatibilitu a sem tam nějakou malou funkcičku nebo vychytávku. Jediná možnost personalizace vzhledu je nastavení až tří různých ciferníků, mezi kterými lze libovolně přepínat a tady se vývojáři opravdu pokoušejí dodávat nové možnosti a designy.

Ke správnému provozu je nutná nainstalovaná aplikace Tommy na telefonu, díky které budete mít možnost hodinky pomocí zapnutého Bluetooth 4.0 spárovat a pak využívat naplno veškeré vymoženosti plynoucí z propojení těchto dvou zařízení. Aplikace je k dispozici jak na Android tak pro iOS a jsou mezi nimi jen nepatrné rozdíly, Android má mnohem větší možnosti notifikačního výběru a dále možnost použití vícero hudebních přehrávačů pro dálkové ovládání. Jak můžete vidět z obrázků rozesetých okolo, tak možnosti aplikace zahrnují připojení hodinek, výběr a nahrávání ciferníků, notifikace, fitness, budíky, nastavení pro dálkové ovládání hudby a nástroj na OTA aktualizaci firmwaru ve WeLoopu.

V samotných hodinkách se pak nastavování smrskne na úplné základy jako například volbu jazyka (k dispozici pouze angličtina nebo čínština), nastavení času v případě, že se nespolehnete na synchronizaci s telefonem a vypnutí/zapnutí funkcí hodinek. Z těchto funkcí jmenujme fitness, podsvícení a Anti Loss která vás upozorní vždy když se vzdálíte mimo dosah spojení. Zapnutí a konfigurace těchto funkcí má vliv na výdrž baterie, takže rozhodně doporučuji se zamyslet a zbytečnosti co nepotřebujete povypínat.

IMGP3314_result

Zdaleka nejdůležitější funkcí hodinek jsou bezesporu notifikace zobrazující se na displeji a doprovázené poměrně silnou vibrací, takže si můžete být opravdu jisti, že vám nic důležitého neuteče. Zobrazené notifikace mohou zahrnovat v podstatě cokoliv co si nastavíte (v případě Androidu), ať už se jedná o příchozí hovory, SMS, emaily, všemožné messengery, upozornění a podobně. České znaky jsou podporovány, takže není problém si číst SMS či prvních pár řádků mailu na displeji hodinek a musím přiznat, že se na to zatraceně rychle zvyká, když člověk nemusí sahat do kapsy při každém zavrnění telefonu a prostě jen hodí okem na zápěstí.

IMGP3282_result

Ovládání přehrávání hudby je také poměrně šikovná záležitost, na displeji se vám zobrazí autor i přehrávaná skladba a máte možnost základních ovládacích prvků play/pause/skip/fast forward.  Méně použitelná je pak dálkové ovládání fotoaparátu, protože to funguje pouze s nadstavbou v aplikaci Tommy a nelze použít nic jiného pro pořizování fotografií. Nicméně ta možnost tu je a třeba ji jednou do roka člověk při skupinových selfies využije.

IMGP3310_result

Díky vestavěnému krokoměru tu máme i jednoduchou fitness funkci zobrazující počet kroku, spálené kilojouly a vzdálenost jakou jste urazili. Krokoměr je poměrně přesný a na základní přehled o pohybu během dne postačí, zamrzí však nemožnost jakéhokoliv nastavení, takže například vzdálenost vzhledem k ušlým krokům moc nesedí, protože je nastaven asi malý krok menších šikmookých kamarádů. Poslední funkcí je pak Find My Phone, která vám pomůže s každodenním problémem hledání mobilu, který jste si zrovna někam odložili, prostě po ťuknutí na danou funkci v hodinkách začne zvonit.

IMGP3313_result

 

[/nextpage] [nextpage title=“Používání, zkušenosti a závěr“ ]

Používání a zkušenosti

Jak jsem již zmínil na komfort notifikací se velmi rychle zvyká a hodinky se stanou vítaným společníkem, po dvou týdnech používání i můj skepticismus drobátko opadl a musím říct, že na tom něco bude. Oproti jednodušším náramkům mají hodinky s displejem výhodu zobrazovaného textu, což v případě textových zpráv a emailů je s povděkem kvitováno. Zbytek funkcí neurazí a třeba ovládání hudby či krokoměr jsou přítomny ve slušné podobě a jejich používání je opravdu příjemným zjednodušením mobilního života. Třešničkou na dortu je pak výdrž baterie, která ačkoliv se k inzerovaným 21 dnům nepřiblížila, tak stále podala úctyhodný výkon a při většině funkcí stále zapnutých vydržela 13 dní. Jednalo se o první nabití, takže baterie jistě nebyla naformátovaná na optimální provoz a dá se tedy očekávat ještě větší průměrná výdrž. Pokud bychom vypnuli například fitness režim a změnili metodiku podsvícení, tak se nebojím odhadnou, že mýtických 21 dní výdrže by se dalo dosáhnout.

IMGP3308_result

Nic však není dokonalé a WeLoop Tommy samozřejmě není výjimkou. Kompatibilita s některými telefony (zejména těmi s čipsety Mediatek) je hodně na vodě a můžeme se setkat s řadou problémů, vypadávání Bluetooth spojení, restartů hodinek a jiných skopičin. Za sebe mohu říct, že jsem se s ničím zásadním během dvou týdnu testovaní nesetkal, jak na Meizu MX4, tak na iPhone 4S signál držel jak helvétská víra a kromě konstantního zamrzání hudební aplikace při použití na iOS vše fungovalo k mojí spokojenosti. Ale jak už to u techniky bývá, zkušenosti se mohou výrazně lišit kus od kusu a telefon od telefonu. Podpora od výrobce je velmi dobrá a nové verze aplikace pro telefony a firmwaru pro hodinky se objevují minimálně jednou do měsíce, takže prostor a naděje pro vyladění „výlupka“ tu rozhodně je a vývojáři nespí na vavřínech.

Závěr a verdikt

Pokud zlehka přimhouřím oko nad některými zejména softwarovými nedodělky tak můžu WeLoop jen doporučit, za svých 75$ získáte solidní hodinky na které se rychle zvyká a ostudu vám neudělají ani po vzhledové stránce. A protože jsme staří snaživci tak jsme jen pro vás u našeho partnera a výhradního prodejce WeLoopu DX.com domluvili slevový kupón ve výši 5% z ceny, stačí jen zadat kód „CZTOMMY“ při nákupu.

[/nextpage]