Hodnocení recenzenta

Sluchátka Buxton BTW 8800 ANC potěší dobře fungujícím ANC, které v cenové hladině do 1 500 Kč rozhodně není samozřejmostí. K celkovému hodnocení si jeden bod přičtěte, pokud vám nebude činit potíže neohrabané ovládání.

6
x/10

Plně bezdrátová sluchátka označovaná zkratkou TWS se stále vezou na vlně popularity, které se snaží využít mnoho výrobců. Výsledkem tak je téměř nepřeberná nabídka sluchátek, která pokrývá velmi široké cenové spektrum začínající již na částkách v jednotkách stovek korun. Nám do redakce doputovala sluchátka spadající do kategorie ANC, tedy sluchátek s velmi oblíbenou funkcí aktivního potlačení okolních ruchů. Přitom si ale zachovávají velmi atraktivní cenovku. Jak si tedy levná TWS ANC sluchátka povedou, vám prozradí následující recenze Buxton BTW 8800 ANC.

RECENZE BUXTON BTW 8800 ANC – BALENÍ

Sluchátka jsou dodávána v poměrně velké papírové krabičce vyvedené v atraktivní černo žluté barevné kombinaci. V jejích útrobách sídlí plastová vanička, v níž najdete sluchátkové pouzdro, nabíjecí USB kabel a tři páry náhradních silikonových nástavců různých velikostí. Nechybí ani nezbytný návod v mnoha jazycích včetně češtiny.

Obsah balení

Obsah balení

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Vzhled pouzdra se nijak nevymyká ze zaběhnutých standardů. Velikost je mírně větší, s nošením v kapse kalhot však nebudete mít problémy. Výrobce jako materiál zvolil lesklý černý plast, který se samozřejmě okamžitě upatlá a navíc bude velmi náchylný na poškrábání. Ke slícování víka se zbytkem těla i vsazení USB-C konektoru nelze mít žádné výhrady. K víku mám však dvě připomínky. Jeho tvar není zcela rovný, v přední části má vybrání, které po otevření zasahuje do prostoru sluchátek a omezuje místo pro prsty. K vytažení sluchátek je nezbytné se naučit správný úchop, abyste ukazováčkem nenaráželi o otevřené víko. Druhým neduhem víka je jeho nulová aretace v otevřeném stavu. Stačí tedy mírně pouzdro naklonit dopředu a víko se hned zavře.

Čím však pouzdro zaujme, je skrytý displej nad nápisem BUXTON, který informuje o procentním stavu nabití baterie pouzdra. Indikace nabíjení každého sluchátka mají na starost zelené čárky po bocích displeje. Přesný údaj o kapacitě baterie sluchátek se ale nedozvíte. Displej svítí vždy dokud se sluchátka plně nenabijí.

Stejný materiál, tedy lesklý černý plast, použil výrobce také pro samotná sluchátka. Zpracování sluchátek je taktéž na velmi slušné úrovni, byť na dražší konkurenci ztrácí a přechody mezi jednotlivými díly snadno hmatem rozpoznáte. Součástí obou sluchátek jsou miniaturní LED indikující, zda se sluchátka nabíjejí, po jejich zhasnutí jsou sluchátka plně nabitá. Tutéž informaci ovšem podává i samotné pouzdro. Na obou sluchátkách najdete dotykovou plochu označenou potiskem, kde sluchátka reagují na předem dané dotykové povely. Umístění a chování dotykových ploch není úplně šťastné. O tom ale později. Pokud budete chtít sluchátka používat při sportu, oceníte zvýšenou odolnost proti stříkající vodě dle stupně krytí IPX6.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Pokud se naučíte správný grif, jak sluchátka vytáhnout z krabičky, pustíte se do párování s telefonem. To proběhne hladce během chvilky a ihned je spuštěno přehrávání hudby z vašeho přehrávače, což se ve většině případů stane vždy, když vytáhnete i jedno sluchátko. Ovšem ne vždy a na pravidlo, kdy ano a kdy ne, jsem nepřišel. Dalším krokem je prostudování návodu, jak se sluchátka vlastně ovládají. V něm je uvedena následující tabulka s pokyny, které nelze nijak změnit:

A zde nastává největší bolest těchto sluchátek. Pokud sluchátka chcete ovládat v klidu v sedě, lze to jakž takž provést. Ovšem za chůze nebo při sportu už to činí velké problémy. Na vině je umístění dotykové plochy na horní část každého sluchátka. Zasunout sluchátko do ucha tak, abyste se ukazováčkem vyhnuli dotykové plošce, je prakticky nemožné. Takže při téměř každém zasunutí či poposunutí sluchátka v uchu si aktivuje některý z povelů, takže si pozastavíte přehrávání, zapnete ANC, nebo zregulujete hlasitost. Obdobně se mi opakovaně stalo, že jsem si místo snížení hlasitosti pozastavil přehrávání.

Vyloženě otravná je ovšem aktivace/deaktivace ANC či transparentního režimu. Posloucháte hudbu s vypnutým ANC a chcete jej zapnout. Nejdříve je potřeba klepnout pro zastavení přehrávání hudby a poté na cca 2 sekundy přidržet prst na sluchátku. Opakovaně se mi stalo, že jsem zapomněl přehrávání pozastavit, takže jsem si přidržením sluchátka nechtíc reguloval hlasitost. Pokud chcete ANC vypnout, musíte postupovat stejně, jenže po přidržení prstu na sluchátku se přepnete do transparentního módu. Poté musíte prst znovu přidržet, aby se tento režim zrušil. Každá změna režimu je potvrzena hlasovým oznámením, jehož hlasitost není v souladu s hlasitostí přehrávané hudby. Při nižší hlasitosti přehrávaného obsahu pak oznámení vyloženě zakřičí do uší.

Nadšený jsem nebyl ani z konstrukce sluchátek, kdy z uší trčí poměrně dlouhá tyčinka o níž se rozbíjí proudící vzduch, který svým hlukem hravě přehluší přehrávanou hudbu. Pochválit naopak musím pohodlí. Oblý tvar těla sluchátek v uchu nijak netlačí a ani dlouhodobé nošení sluchátek není nepohodlné.

ZVUK

Pro hudební fajnšmekry představuje značka a především cena těchto sluchátek nálepku podřadného zboží. Běžní zákazníci a posluchači by takto ale rozhodně postupovat neměli. Po zkušenosti s Bluetooth reproduktorem Buxton BBS 7700 vím, že i neznámá značka může příjemně překvapit a nabídnout za rozumné peníze slušnou muziku. Totéž platí i pro tato sluchátka. Zvuk je naladěn zábavně s množstvím basů, které reprodukci dominují, ale nepřehluší ostatní zvuková pásma. Pokud tedy dáváte přednost hutnému zvuku, bude vás poslech bavit. Středy jsou sice mírně potlačené, nikoliv ale nezřetelné. Výšky jsou naladěné tak akorát, takže nepůsobí vůbec agresivně. I poslech podcastů či hovory při telefonování jsou dobře poslouchatelné, samozřejmě hloubky zvuku dominují.

Velkým lákadlem určitě bude ANC, které se u levných sluchátek stále nedá považovat za standard. O účinnosti ANC jsem si velké iluze nedělal, o to větší překvapení však bylo, když jsem funkci na rušné ulici aktivoval. Ne, že bych v tu ránu byl kompletně odizolovaný, ovšem projíždějící auta jsem vnímal jakoby z dálky a po chvíli je přestal vnímat úplně. Stejně tak si ANC zvládlo poradit s konstantním hlukem ve vlaku či autobuse. S ruchem vyvolaným mluveným slovem ve velké kanceláři si na druhou stranu ANC moc neporadilo. Transparentní mód dokáže mluvené slovo zvýraznit na úroveň, jako byste žádná sluchátka v uších neměli.

BATERIE

Ve specifikacích výrobce se dočtete, že celková výdrž činí 40 hodin. Na jedno nabití mají být sluchátka schopná hrát až 8 hodin, což je doba, kterou snad nejde ani vydržet. Já jsem během více než týdenního testování při poslechu cca 2-3 hodiny denně vydržel bez nabíječky po celou dobu testování. Většinu času jsem sluchátka využíval bez ANC a vyzkoušel několik telefonních hovorů. Na 30 hodin poslechu tedy lze bez problémů dosáhnout. Doba nabití pouzdra skutečně zabere cca 2,5 hodiny, jak uvádí výrobce. Úplného vybití samotných sluchátek se mi dosáhnout nepodařilo, dle specifikací má jejich nabití zabrat lehce přes jednu hodinu.

RECENZE BUXTON BTW 8800 ANC – ZÁVĚR

Stejně jako ostatní produkty značky Buxton i sluchátka BTW 8800 ANC míří na běžné nepříliš náročné uživatele. Mezi klady určitě patří výdrž i velmi slušně fungující ANC. Zvukově uspokojí sluchátka zájemce o hutný a basový projev. Hledáte-li vyrovnaný zvuk, poohlédněte se jinde. Hodně cviku zabere ovládání z důvodu nešťastné ergonomie. Začíná to vytažením sluchátek z krabičky a pokračuje kostrbatým ovládáním, které vám může pěkně zvednout srdeční tep. Zejména pokud jste zvyklí na komfortnější dotykové ovládání sluchátek jiných výrobců.

Za poskytnutí sluchátek k recenzi děkujeme přímo společnosti Fast ČR, pod kterou značka Buxton spadá. Pokud se vám sluchátka líbí, můžete si je pořídit ve vybraných e-shopech za doporučenou cenu 1 299 Kč.