Hodnocení recenzenta

Pokud při procházení čínských e-shopů narazíte na hodinky DT No.1 DT8 Ultra, vězte, že jde o fyzicky zdařilou kopii Apple Watch Ultra, ovšem funkčně jsou za nimi na míle daleko.

4
x/10

Segment chytrých hodinek neúnavně roste, a není proto s podivem, že si toho všímají i různí výrobci z Číny, mezi něž patří i exotický DT NO.1. S designem si výrobce příliš hlavu neláme a bez skrupulí opisuje u konkurence, což platí i pro model DT8 Ultra, což je na první pohled téměř dokonalá kopie nejdražších hodinek z dílny společnosti Apple, tedy Watch Ultra. Zda je podobnost nejen fyzická, ale také funkční, vám prozradí následující recenze DT No.1 DT8 Ultra.

RECENZE DT NO.1 DT8 ULTRA – BALENÍ

Papírová krabička, v níž hodinky dorazily, nikterak nezaujme jak svým provedením, tak obsahem. Uvnitř najdete plastovou vaničku s hodinkami, stručný návod a bezdrátovou nabíječku s USB-A konektorem. Žádný náhradní řemínek či jiné příslušenství tedy nehledejte.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Jak jsem již psal v úvodu, je podobnost s Apple Watch Ultra téměř dokonalá, tedy pokud alespoň mohu soudit z fotek, jelikož jsem je fyzicky v rukou neměl. Týká se to ovšem jen těla hodinek, silikonový řemínek už napovídá, že se pohybujeme v naprosto jiné cenové kategorii. Výrobce sice má na svých stránkách i fotky s textilním řemínkem, jako má originál, ale ve všech čínských e-shopech lze pořídit pouze provedení s tímto silikonovým řemínkem. Nasadit si s ním hodinky na zápěstí, obzvláště užší, je ovšem velmi nepohodlné. Musíte nejdřív provléknout řemínek očkem a podstrčit jej mezi druhou částí řemínku a rukou. U tenkého zápěstí je potřeba řemínek hodně zasouvat, což jde velmi ztuha.

Samotné tělo hodinek je zpracované velmi dobře a je skutečně kovové. Tlačítka na obou bocích mají jistý stisk a otočnou korunkou lze pohybovat příjemně hladce s mírným zvukovým doprovodem. Stejně tak zapuštění displeje i dýnko působí kvalitním zpracováním. Dokonce i mechanismus odepínání řemínku je stejný jako u Apple Watch Ultra. Výrobce se dokonce chlubí odolností dle stupně krytí IP68. Na plavání během testování nedošlo, ovšem pot při sportování hodinkám nijak neublížil.

Další výrazný rozdíl je v displeji. Zapomeňte na OLED i tvrzené sklo. DT8 Ultra mají sice stejně velký displej ale typu IPS. Výrobce sice ve svých materiálech uvádí vysoké rozlišení 420 x 485 px, tomuto údaji bych ale moc nevěřil. Rastr je jasně zřetelný a ikony i písmo jsou nepěkně kostrbaté.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

HODINKY

Fyzická podobnost je jedna věc, ovšem chleba se začne lámat při používání, kdy se ukáží schopnosti daného výrobce, jak umí sladit software s hardwarem a hlavně jak zvládne uživatelskou přívětivost. A právě zde se chleba zlomil tak, že by mu i suchar záviděl. V hodinkách je nainstalován jednoduchý proprietární systém, kterému nelze upřít slušnou svižnost, lokalizaci do češtiny (byť místy kostrbatě) a bohatou nabídku funkcí. Jenže množství nedotažených věcí a polovičatého fungování vás rozhodně nepotěší.

SYSTÉM

Jednou ze základních funkčních vlastností chytrých hodinek je upozornění na příchozí oznámení. Hodinky zavibrují, rozsvítí se displej a tím to hasne. Pokud se hned nepodíváte, co se děje, už vás na zmeškané oznámení systém nijak neupozorňuje. Musíte vstoupit do sekce oznámení, kde se z příchozí zprávy dozvíte jen první cca 4 slova. O podpoře emotikonů nemůže být ani řeč. Perličkou je např. čítač ušlých kroků při aktivním monitorování cyklistiky, nebo zobrazení záznamu ušlé trasy dle GPS. Hodinky samozřejmě žádnou GPS nemají. Takových přešlapů jsou hodinky plné.

I samotný pohyb v systému vyžaduje specifický přístup, který kombinuje svajpování a fyzická tlačítka. K probuzení displeje slouží pohyb zápěstí nebo stisknutí jakéhokoliv tlačítka. Opětovné stisknutí vás vrací zpět na ciferník, bohužel krok zpět tlačítka neumí. Pokud byste si mysleli, že otáčením korunky se dostanete do menu, tak chyba. Do něj nejprve vstoupíte svajpnutím od spodu nahoru a poté již můžete nabídku funkcí procházet otáčením korunky. Pokud jí budete otáčet na hlavní obrazovce s ciferníkem, budete ciferníky okamžitě měnit, což se vám může stát i nechtěně, když zavadíte o oblečení. Dobrodružství je také poznat, jaké funkce se skrývají pod symboly některých ikon.

Samostatnou kapitolou jsou potom senzory a jejich výstupy. Samozřejmostí je krokoměr a snímač srdečního tepu. K nim však výrobce přidává i snímač okysličení krve, krevního tlaku, teploty kůže, EKG a barometr. To je výbava, kterou se mohou pochlubit jen násobně dražší hodinky. Výstupy z těchto snímačů jsou ale jak generátor náhodných čísel (pokud vůbec něco ukazují). Porovnával jsem je s mými Galaxy Watch 4 a jen vzácně se naměřené hodnoty alespoň blížily.

APLIKACE

Další nedotaženou součástí je mobilní aplikace WearPro. Již její hodnocení 2,9 hvězdiček dává tušit, že ani zde se velkého uživatelského zážitku nedočkáte. Potěšující je, že na vás aplikace mluví česky (opět s jistými nedostatky), ovšem její komunikace s hodinkami je minimálně svérázná. Spárování s hodinkami se na poprvé povedlo včetně nastavení upozornění na příchozí hovory, zprávy a upozornění z aplikací. Jenže po pár dnech se aplikace rozhodla, že se s hodinkami už bavit nebude a napsala, že žádné zařízení není připojeno. Když jsem chtěl hodinky přes QR kód znovu spárovat (i po reinstalaci aplikace), dostalo se mi informace, že zařízení již je spárováno. Nezbývalo než hodinky úplně odstranit ze seznamu Bluetooth zařízení v telefonu a znovu provést párování.

BATERIE

Ve specifikacích se dočtete, že baterie má kapacitu 280 mAh, což má vystačit na pět dní běžného používání. Zde se výrobce držel při zemi a týden zvládnete úplně bez problémů, jelikož používat hodinky pro měření jakýchkoliv hodnot je více méně zbytečné a jako digitálky pak opravdu vydrží bez nabíječky o pár dní navíc. Ani v této části se nelze vyhnout polovičatým řešením. Jednak je to informace o kapacitě baterie, která se mění po 10% krocích a za druhé pak nabíjení, které zabere celé čtyři hodiny. Na vině je nejspíš jiný tvar dýnka a nabíječky, které na sebe příliš nedoléhají, a tak je přenos energie hodně pomalý. Pozitivní je, že k nabíjení můžete použít i jinou Qi nabíječku než tu dodávanou.

RECENZE DT NO.1 DT8 ULTRA – ZÁVĚR

Z celého textu recenze asi pochopíte, že hodinky DT8 Ultra jednoznačně klamou tělem. Na první pohled se jedná o velmi zdařilou kopii hodinek Apple Watch Ultra, ovšem pouze do té doby, než je zapnete a začnete používat. Pokud máte potřebu své okolí “oblbovat”, že máte hodinky za 25 000 Kč a o nic jiného vám nejde, pak hurá do toho. Bude vás to stát skutečně pakatel, přesněji 29,99 dolarů, tedy cca 800 Kč. Hodinky si můžete pořídit v e-shopu buyswear.com, kterému tímto děkujeme za poskytnutí hodinek k recenzi.