Od čínského giganta Xiaomi jsme si zvykli vidět vždy širokou řadu telefonů každý rok. Ať už šlo o špičkové modely přímo pod jejich hlavičkou, nebo levnější řady schované pod deštníkem Redmi. Ostatně těch se po světě vždy prodá nejvíce z celé rodiny. Levnější kousky z řad Redmi a Redmi Note se historicky spoléhaly na cenově dostupnější LCD panely, ale nástup OLED i do střední třídy je v poslední době nezastavitelný. A podle všeho pravděpodobně i definitivní, alespoň podle vyjádření jednoho z vysokých činitelů firmy, pan Zhang Yu.

Ten se totiž aktuálně nechal slyšet, že by nedávno představené Redmi Note 11T Pro mohlo být vůbec posledním telefonem s LCD panelem. Tedy samozřejmě z rodiny kousků od Xiaomi. To je samozřejmě dvousečná zbraň, protože i když vidíme OLED panely vždy rádi, tak jsou samozřejmě jednoznačně dražší. A telefony z řad Redmi a Redmi Note vždy útočily primárně velmi dostupnou cenou. Takže aby se nám z nižší střední a střední třídy tahem pera nestaly výrazně dražší telefony….

LCD

LCD nebo OLED pro střední třídu ?

Na druhou stranu je ale jasné, že principy LCD a OLED jsou velmi odlišné a v některých technologiích i nekompatibilní. Ostatně to už kdysi tvrdil i šéf Redmi, Lu Weibing. U LCD panelů se tak nesetkáme třeba s integrovanými čtečkami otisků prstů a samozřejmě chybí také třeba funkce Always-on. Výčet je samozřejmě mnohem delší, ale některé detaily už nejsou tak zásadní. A LCD panely se v dnešní době nebojí ani vysokých obnovovacích frekvencí, takže v tomto ohledu nikterak nezaostávají.

Navíc právě u zmíněného Redmi Note 11T Pro šlo pravděpodobně o nejlepší LCD panel v historii. Speciálně upravené LCD s vysokou obnovovací frekvencí totiž vůbec jako první dosáhl na nejlepší hodnocení DisplayMate A+. Názory se tak různí, zda by nakonec nebylo lepší zůstat u high-end LCD panelů pro střední třídu telefonů, namísto průměrných OLED. Ale podle všeho už jsou v Xiaomi rozhodnuti.