Hodnocení recenzenta

Telefon NUBIA N1 bych doporučil tomu, kdo jej bude používat primárně na telefonování a komunikaci s důrazem na opravdu dlouhou výdrž na jedno nabití.

7.5

Za devatero čínskými horami si inženýři  Nubie v polovině vývoje zet jedenáctky řekli, že už to vlastně funguje a lze to prodávat. Nazvali to N1 a hurá na trh. A teď vážně, telefon Nubia N1 je opravdu taková levnější varianta zet jedenáctky. Ne všechno je dotaženo do konce, ale telefon je funkční a méně movitého a náročného uživatele rozhodně uspokojí. Rozdílů, patrných na první pohled, je opravdu málo a některými parametry, například kapacitou baterie, jedenáctku dokonce válcuje. Za zapůjčení vzorku na recenzi děkujeme českému zastoupení Nubia, jen díky nim je recenze Nubia N1 možná.

BALENÍ

Telefon dorazil v černé papírové tašce s logem Nubia a nutno dodat, že lidé, kteří nikdy o Nubii neslyšeli, úplně neví jak logo interpretovat. V tašce se pak nacházela bílá krabička s logem Nubia, látkový pytlík s plyšovým maskotem (asi kravička) a malá krabička s oboustranným flashdiskem USB2.0/OTG . Dárek je to příjemný, nicméně jej asi musíte darovat někomu jinému, neboť OTG konektor je klasický Micro-B a Nubia samotná je vybavená USB Type-C portem.

Krabička je opatřena malým páskem na vytažení a obsahuje pouze telefon, nabíječku a návod. Abyste telefon z krabičky dostali, opět je tam malý pásek, takže nebudete kutat příliš dlouho. Samotný telefon je opatřen ochrannou fólii zepředu i zezadu a obě jsem musel hned sloupnout, protože přední má na sobě logo Nubia, což by při testování trošku vadilo. Na zadní fólii jsou popisky oznamující polohu tlačítek, konektorů a šuplíku na karty. Samozřejmostí je pak trn k otevření šuplíku vetknutý do manuálu. Nálepka s typovým označením na zádech zůstala nalepená, tu si sloupne až nový majitel.

DESIGN

Testovaný kousek je ve variantě Black Gold, tedy černo-zlaté, ale popravdě  jsem na něm moc zlaté barvy nenašel. Na zadní straně plastového těla je zlatý kulatý rámeček kolem čtečky otisků prstů, dvě zlaté linky nahoře a dole a zlaté logo Nubia, to je vše. Kroužek fotoaparátu je červený, stejně jako Nubii typické home senzorové tlačítko vepředu. Přední strana je jinak celá černá, ale pozor, se stříbrným rámečkem okolo. Tady je design tedy poněkud odfláknutý.

Sklo by mělo být Corning Gorilla Glass 3, což jsem nijak nezkoušel a musíme tomu tedy věřit. Co je ovšem zarážející, a bohužel je to trend i u jiných výrobců, je naprosto nulová ochrana skla při položení telefonu displejem dolů. Stříbrný rámeček je pod úrovní skla, nemá žádnou ochrannou funkci a telefon tak leží na skle. Hrany skla jsou naštěstí zabroušené, takže přechod je hladký. Tradičně jsou také všechny plasty hladké, takže kloužou, a nošení telefonu se pravděpodobně neobejde bez nějakého obalu. Telefon je poměrně tenký a navzdory 190 g váhy působí v ruce lehce.

ZPRACOVÁNÍ

Tělo je čistě obdélníkové se zaoblenými rohy. Na levé straně je pouze téměř neviditelný šuplík na 2 nano SIM karty nebo jednu nano SIM a jednu MicroSD kartu. Na pravé straně je dlouhé tlačítko na ovládání hlasitosti a pod ním umístěné tlačítko power, při zvednutí telefonu ze stolu je tak nějak přirozeně přímo pod palcem pravé ruky. Při ovládání hlasitosti jsem se párkrát přehmátl a telefon vypnul místo zeslabení zvuku. To je ale otázka zvyku a zručnosti. Na horní straně je dírka druhého mikrofonu hned vedle sluchátkového 3,5 mm konektoru. Spodní strana pak obsahuje uprostřed USB Type-C konektor, hlavní mikrofon a dva reproduktory.

Téměř celou šířku přední strany zabírá displej s tenkými, zhruba 2 mm rámečky. Nahoře je cca 1 cm černý pruh s reproduktorem, předním 13 MP fotoaparátem  a senzory. Dole je pruh asi 1,4 cm s červeně zvýrazněným Home tlačítkem , které se při dotyku rozsvítí spolu se dvěma tečkami vlevo a vpravo, které vyznačují polohu tlačítek zpět a menu. Tato lze v nastavení telefonu prohodit, v továrním nastavení je tlačítko zpět vpravo, menu vlevo. Zadní strana je napevno, baterie se tedy nedá vyjmout. Úplně nahoře je 13 MP fotoaparát  s LED bleskem a pod ním snímač otisků prstů. Poloha snímače není podle mého úplně vhodná, ukazováček na něj prostě pohodlně nedosáhne. Osobně mi to nijak nevadilo, snímač otisků na telefonu osobně považuji za naprostou zbytečnost, takže po dvoudenním zkoušení jsem jej při dalším testování už nepoužíval.

DISPLEJ

5,5 palcový Full HD IPS LED displej chválím, je rovnoměrně podsvícený a dobře čitelný i z velkého úhlu. Na slunci je dobře čitelný i při jasu okolo 80%, ale automatická regulace je pomalejší s ne vždy dobrým výsledkem. Osobně raději automatiku vypínám a nastavím si displej ručně. Citlivost na dotyk je perfektní, takže na displej si celkově opravdu nelze stěžovat.

HARDWARE A VÝKON

Procesor Mediatek MT6755 Helio P10 má osm jader (4 x 2.0 GHz Cortex-A53 a 4 x 1.0 GHz Cortex-A53) a ve spolupráci s grafickým jádrem Mali-T860MP2 s telefonem cvičí celkem slušně. Jsou podpořeni 64 GB ROMkou (existuje i model s 32 GB ROM) a operační pamětí  3 GB RAM.  Použitím druhého SIM-slotu pro MicroSD kartu pak lze rozšířit paměť až o 256 GB. Běžný provoz telefonu je plynulý, bez zaváhání a telefon se nijak nezahřívá ani při delším používání. Osobně nepřikládám různým benchmarkům příliš velkou váhu, takže jsem projel jen Antutu. Výsledek je nevalný, dokonce o pár set bodů horší než u mého stařičkého telefonu Samsung Note 3, konkrétně 47.246 ! Video test v Antutu byl nekoukatelný, škubání obrazu bylo velmi zřetelné. Tady bude asi ten hlavní rozdíl oproti zet jedenáctce.
 Specifikace telefonu Nubia N1:
  • CPU: Mediatek MT6755 Helio P10, Octa-core
  • GPU: Mali-T860MP2
  • OS : Android 6.0 Marshmallow
  • RAM: 3 GB
  • Interní paměť: 64 GB + microSD až 128 GB ve slotu pro SIM2
  • SIM: Dual nano-SIM nebo Single SIM (při použití microSD karty, která zabere místo pro SIM2)
  • Display: LTPS IPS LCD, 5.5“, 1920 x 1080 pixelů (401ppi), Corning Gorilla Glass 3
  • Launcher: Nubia UI 4.0
  • Fotoaparát přední/zadní: 13MPx / 13MPx s LED bleskem
  • Rozměry: 150.9 x 75 x 8.9 mm
  • Váha: 190 g
  • Konektivita: 2G,3G,4G-LTE frekvence 2100,1800,2600,800 MHz
  • WiFi: 802.11b/g/n, ale pouze 2.4GHz
  • Bluetooth: v4.1
  • GPS: Ano vč. A-GPS, GLONASS a Beidou
  • FM Rádio, Jack 3,5mm, dva reproduktory, vibrace USB Type-C, OTG, snímač otisků prstů.
  • Baterie: nevyjímatelná Li-Pol 5000 mAh
  • OS: Android 6.0 (64bit)

Herní výkon je v rámci  mezí pro Helio P10, většinu her si v klidu užijete, ale ty nejnáročnější tituly vám sem tam lehce cuknou a je lepší nenastavovat vše automaticky na maximum. Grafická část procesorů od Mediateku prostě dlouhodobě výkonnostně strádá a konkurence je o krok dál. Ale méně náročný hráč si stejně ani moc ničeho nevšimne, takže to berte spíše jako povzdech.

OPERAČNÍ SYSTÉM A UI

V telefonu je nahrán operační systém Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou Nubia UI, ale bez jakéhokoliv bloatwaru. Ihned po vybalení a připojení k Wifi se nabídla aktualizace OTA, kterou jsem raději hned provedl, dokud byl telefon v továrním nastavení. Android 6.0 je tu přítomen se všemi výhodami, ale i neduhy, které má. Po stažení horní notifikační lišty se zobrazí panel s vypínači, který je velmi barevně nevýrazný a špatně čitelný. Pouze některé vypínače mají pod sebou malý obdélníček pro přímý vstup do nastavení, ostatní nastavení se musí hledat v hlavním menu, například nastavení HotSpotu. Samotný obdélníček je potom velmi nepraktický, protože na něj často člověk klepne omylem a dostane se do nastavení, místo aby danou věc jen vypnul/zapnul. Metoda dlouhého podržení pro vstup do nastavení je mnohem lepší.

Uživatelské prostředí je Nubia UI v.4.0, které je podobné prostředí MIUI (od Xiaomi), tedy tzv. všechno na ploše. Patřím ke skalním fanouškům Nova Launcheru, ve kterém si dokážu v ikonách udělat pořádek, má menu aplikací odděleně od ploch, a hlavně si nastavení mohu uložit. Nubia UI je tudíž pro mne nepřehledné. Ikony lze sice dávat do složek, ale nelze je nijak skrýt, pouze schovat do složky např. nepoužívané.

 ‌

Hodně úsměvně působí překlad některých položek do češtiny. Některé jsou dost zavádějící, např. „Detail nahrávání“ zobrazí graf využití baterie. Nastavení mřížky ikon na ploše najdete pod položkou „Rozložení stolu“. V nastavení gest zase gesto nazvané „Posunout k oběma okrajům“ znamená posunout dvěma prsty naráz po obou okrajích nahoru nebo dolů. Počeštění má prostě k dokonalosti opravdu daleko.

Telefonní aplikace umí vyhledávat kontakt přímým zadáváním (T9), takže nalezení kontaktu je opravdu bleskové. Rychlá volba se nastavuje pod položkou „Nastavení rychlosti vytáčení“. Samozřejmostí už je dnes nahrávání hovorů, buď všech nebo jen vybraných kontaktů.

Ještě štěstí, že Google Play nabízí několik alternativních kalendářů, protože zabudovaný kalendář je podobný S-plánovači v telefonech Samsung a hodně plýtvá místem. Největší slabinou, která mě tedy zcel a rozsekala, je připomínka události. Normální je připomenout událost na obrazovce, zahrát zvolený zvuk a případně zavibrovat. Pak po určité době bez reakce připomínku zopakovat. Nubia N1 řve nepřetržitě a opravdu dlouho. Nevím, jestli vůbec někdy přestane na událost upozorňovat, ale přišel jsem k telefonu cca hodinu po uplynutí události, a telefon pořád ještě ryčel a vibroval – tedy i vybíjel baterii. Alternativní kalendář bude tedy nutností.

Oficiální vyjádření ohledně možného updatu na Android 7.0 Nougat je k dohledání pouze jako „nepravděpodobné“ takže se z oficiálních zdrojů nového Androidu asi nedočkáme a musíme se spokojit s Marshmallow nadobro.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita 5000 mAh je opravdu slušná a udrží telefon dlouho v provozu. Během testování jsem mu dával docela zabrat a docela jsem koukal, jakou má výdrž. I při náročnějším užívání nebyl problém pohodlně dosáhnout dvou dnů výdrže se SOT přesahujícím 6 hodin.

KONEKTIVITA

Zklamáním je absence WiFi pásma 5 GHz, to je dnes již poměrně velký nedostatek. Jinak WiFi pracuje bez problémů.

Mobilní data zvládá včetně LTE (4G), signál je stabilní. Šuplík na SIMku je duální, tedy můžete požít dvě Nano SIM, popřípadě jednu SIMku a jednu kartu Micro SD. Telefon má ovšem 64GB interní úložiště, z toho k dispozici je cca 52GB, takže paměťová karta snad ani nebude potřeba.

Bluetooth jsem testoval ve spolupráci s autorádiem Kenwood, které je hodně vybíravé. Vše fungovalo naprosto perfektně, zobrazení volaného na displeji rádia, vytáčení i příjem hovoru.

GPS

Překvapením pak pro mne byla GPS. Nalezení satelitu a fix během několika málo sekund a to jsem testoval na balkoně, kde je viditelná jen půlka oblohy. Spolupráce s Waze v autě byla příkladná, žádné ztráty fixu, žádné motání nebo jiné problémy. Takže GPS je opravdu povedená a veškeré obavy spojené s bídnou minulostí Mediateku v této oblasti jsou liché.

FOTOAPARÁTY

Oba fotoaparáty mají 13 Mpx rozlišení , zadní je k dispozici s LED bleskem. Hlavní fotoaparát fotí v dobrých světelných podmínkách obstojně, v místnosti nebo ostrém slunci už je to horší. Fotky jsou tak buď přepálené nebo tmavé. Ze tří fotek jsem dvě vyhodil. Přední fotoaparát mě zklamal úplně. Zaostření strašně pomalé a ještě ke všemu ne moc dobré. Ostření provázelo zvláštní poblikávání displeje. Lze vypnout zvuk závěrky a značku polohy najdete pod tlačítkem se symbolem polohy, ale popiskem „Úložiště“.

Fotky lze pořizovat klepnutím na snímač otisků prstů. Ovšem kombinace velké ruky a polohy snímače často vede k vyfocení ukazováčku. Klasické ťuknutí palcem na displeji je tedy jistější. Fotky v plném rozlišení pro fajnšmekry ke stažení ZDE.

Video natáčí bud 720p nebo 1080p, ale telefon nemá žádný stabilizátor, takže i když jsem měl lokty na okně, obraz se stejně třese. Kvalitu posuďte sami z ukázky níže.

ZVUK

Telefon hraje velmi dobře, zvuk je dostatečně čistý a kvalitní. Vestavěný přehrávač je ale nešikovný, stejně jako všechny jemu podobné. Disponuje sice možností přehrávat ze složek, ale už ne z podsložek. Strukturu \music\interpret\album\skladba.mp3 tedy zobrazuje jako music, album, album, album, album…. Navíc uvnitř v albu řadí skladby podle abecedy, název bere z mp3 tagu, ale pořadové číslo ignoruje. Obrázek alba mi zobrazil pouze v jednom případě, asi bude citlivý na velikost a formát. Nezbývá než si nainstalovat např. ověřený PowerAmp.

S připojenými sluchátky je možné spustit FM rádio. Sluchátkový kabel slouží jako anténa, silné stanice lze chytit čistě a není třeba s kabelem ani mávat.

RECENZE NUBIA N1 – ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Telefon Nubia N1 bych doporučil člověku, který jej bude používat primárně na telefonování a komunikaci s důrazem na opravdu dlouhou výdrž na jedno nabití. V autě si zapne navigaci, nahraje hovor, občas něco vyfotí a ve vlaku si pustí film nebo hudbu. A třeba i s firemní a soukromou SIM kartou. Pro kalendář a hudební přehrávač bych ale doporučil alternativní aplikace a stejně tak i launcher. Rovněž bude potřeba zakoupit nějaký obal, aby telefon neklouzal, a rovněž ochranné sklo nebo aspoň fólii.

Díky klíčovým parametrům, jako jsou 64GB úložiště, RAM 3GB, velký displej a opravdu silná baterie, se Nubia N1 jeví jako zajímavá volba pro nenáročného uživatele. V cenové hladině 6.500,-Kč (duben 2017) plave několik rybek, které jsou pro ni velkou konkurencí, ale rozhodně nezklame a odvede kvalitní práci.

Na úplný závěr pak ještě jednou poděkujeme českému zastoupení Nubia za zapůjčení našeho vzorku na recenzi.