Hodnocení recenzenta

Převážně cestovní sluchátka, která plní hlavně tu cestovní část poměrně dobře. Mají výbornou výdrž na jedno nabití, ANC je použitelné, dají se složit a v balení je i cestovní pouzdro. Co se zvuku týče, tam se samozřejmě najde pár kompromisů, sluchátka se nehodí na kritický poslech, ale na cesty je reprodukce dostatečně dobrá. Klasické moderní pojetí zvuku s dobrou tonalitou pro uzavřená sluchátka s výrazným basem, lehce zasahujícím do středů. Dostatečně pohodlná i pro delší cesty, ale na celodenní nošení se tolik nehodí.

7
x/10

Je to už několik let, co jsme tady na Gizchina.cz měli na recenzi over head sluchátka. Firma Lamax vyrábí několikero sluchátek, jak malých TWS, tak sportovních až po velká over-the-ear. Jakou mají šanci v záplavě sluchátek na trhu? To se můžete dozvědět z naší recenze Lamax HighComfort ANC.

A ještě, než začneme, posíláme díky do zastoupení značky Lamax, bez které by tahle recenze nemohla vzniknout.

Recenze Lamax HighComfort ANC

Balení – na lehké cestování

Krabici provází tyrkysová firemní barva, takže je ihned jasné, “odkud vítr vane”. Sluchátka jsou na přední straně vyfocená, bohužel se nejedná o fotku v životní velikosti, ale je tomu blízko. Uvnitř balení dostanete nabíjecí USB-C kabel, 3.5 mm jack kabel, papírové brožurky a také pevné pouzdro na zip. To je pro mne příjemné překvapení, u levnějších sluchátek to není úplně obvyklé. Pouzdro sice nemá měkčený vnitřek ani nemá formu pro složená sluchátka, ale i tak je pro převážení fajn.
Nic dalšího v balení není, ale popravdě ani není vlastně moc co. Sluchátka jsou zaměřením poměrně jasně mířící na cestování a pohodí při rušných přesunech.

Konstrukce a kvalita zpracování – plast se nezapře

Sluchátka nejsou z nejdražších a i díky své ceně od nich nelze očekávat celokovovou konstrukci nebo nějaké extra vychytávky. Na webu Lamax se aktuálně prodávají za 2490 Kč, ale stačí zabrouzdat k dalším autorizovaným prodejcům a hned se dá bavit o daleko příjemnější ceně kolem 1800 Kč. To je poměrně velký cenový rozsah, takže pokud byste po dočtení recenze uvažovali o koupi, určitě prozkoumejte trh.

Lamax HighComfort ANC v celé své kráse.

Nicméně to, že jsou sluchátka vyrobená převážně z plastu nemusí automaticky znamenat, že jsou nekvalitní. Je spousta sluchátek, která ustála i nevstřícné chování a plast drží i po několika letech skvěle (z vlastní zkušenosti Sony WH-1000XM3 například). Lamax HighComfort ANC jsou uzavřená circumaurální, tedy okolo uší, a měla by tak poskytovat dostatek pohodlí i pro dlouhodobé používání. Náušníky jsou dostatečně velké pro většinu uší, jen hloubka není taková, že by se uši nedotýkaly vnitřní polstrované stěny, za kterou je ukrytý 40 mm měnič. Náušníky jsou také poměrně příjemně měkké a mají dostatečnou tloušťku.

Hlavový most je celý pokrytý koženkou s výplní, bohužel polstrování není dostatečné a most působí docela pevným dojmem i když máte sluchátka nasazená na hlavě. Tedy mě osobně to třeba moc nevadí, jsem zvyklý z Grado na hlavový most, který nemá vůbec žádné polstrování. Ale jistě se najde spousta uživatelů, kterým by taková věc mohla při delším nošení vadit.

Sluchátka jsou skládací.

Možností přizpůsobení sluchátek je také dostatek, a to v podobě aretace v hlavového mostu a otočného čepu na samotných mušlích. Rozsah otáčení je dostatečný a postačí i na položení sluchátek kolem krku tak, že jsou položená na plocho. A protože jsou to sluchátka cestovní, dají se složit tak, aby zabírala co nejmenší plochu.

Detail kloubu.

Obě dvě mušle mají na sobě nějaké ovládací prvky. Levá mušle má na starosti 3.5 mm jack a tlačítko ANC se stavovou diodou. Pravá mušle pak USB-C konektor, stavovou diodu pro zobrazování zapnutí, párování a stavu baterie. Pak tu jsou další tři tlačítka, a to volume plus, volume mínus a pause/play. To slouží i pro zapínání sluchátek a přepínání do módu párování. Tlačítka jsou samozřejmě plastová, což není nic špatného, ale trochu mi vadil jejich hlasitý “klik” při zmáčknutí, který je hodně slyšet a není úplně nejpříjemnější. Další funkcí, kterou bych si představoval přepracovanou, jsou zvuky respektive nějaká odezva. Při zapínání sluchátka zahrají jakýsi kosmický sci-fi zvuk, při přechodu do režimu párování jiný kosmický zvuk a při vypínání ještě další. Kdyby se ozvalo staré dobré “Turning off” nebo “Pairing”, bylo by to asi příjemnější. A na druhé straně, při zapínání a vypínání ANC se neozve vůbec nic. Takže buďto musíte sami rozpoznat, zda je odhlučňování zapnuté/vypnuté, nebo si musíte sluchátka sundat a kouknout na zelenou LED.

Tlačítka jsou poměrně hlasitá při stisknutí.

Sluchátka sice působí celkově trochu lacině a dutě, ale na druhou stranu, cena je příznivá.

Ještě bych si dovolil říct pár slov k pohodlí. Sluchátka jsou velká, uši se v nich dotýkají vnitřku jen málo, náušníky jsou dostatečně měkké, ale přítlak je poměrně vysoký. Takže s nimi nevydržím tak dlouho, jak bych si představoval u tak velkých sluchátek. Na druhou stranu se i díky tomu více hodí i pro nějaký ten sport, protože na hlavě drží poměrně dobře.

Ještě bych dodal, že Lamax HighComfort ANC váží relativně vyšších 320 gramů.

Hardware a zvuk – připraveno na cestování

Vybavenost Lamax HighComfort ANC není vůbec špatná a uživatel dostane za své peníze hodně. Jak už název evokuje, sluchátka mají aktivní odhlučňování, tedy ANC, podporu Bluetooth 5.1 a podporují tedy i multipoint připojení a to přes bezdrátové kodeky aptX HD, AAC i SBC pro nejvyšší kompatibilitu. Kromě toho můžete sluchátka připojit také klasickým 3,5 mm kabelem.

Sluchátka nevypadají špatně.

Sluchátka jsou osazena dynamickými měniči s rozměrem 40 mm. O jakou konstrukci ozvučnic nebo materiál membrány jde se výrobce ale nezmiňuje.

A teď to důležité – zvuk. Lamax HighComfort ANC se honosí rozsahem 20 Hz-20 kHz, ale daleko důležitější je frekvenční odezva, dynamika a tonalita. Je mi trochu líto, že nemám nic, na čem bych to změřil, protože by mně to samotného zajímalo. Takže musí nastoupit zcela subjektivní hodnocení zvuku. Ono každé hodnocení jakéhokoliv audio výrobku je hodně subjektivní. Pokusím se alespoň nastínit ze zkušeností, jak sluchátka zní a snad se trefím těmi “cizími termity” do skutečnosti.

Začal bych tonalitou a věrností zvuku. Ta mě totiž poměrně mile překvapila. Čekal jsem další z uzavřených sluchátek, co zní jako by hrála z plechovky, ale Lamax předvádí dobře odvedenou práci. Takže sluchátka hned na první poslech nervala uši zkresleným zvukem a nepřirozeným projevem, za to si určitě odnesou pochvalu.

Lamax HighComfort ANC jsou poměrně velká.

Pak tu je ale frekvenční odezva, ta určuje, které frekvence budou hrát víc a které míň, laicky řečeno a podle toho pak vypadá celkový zvuk a ladění. Je celkem jasné, že Hi-Fi se tu nekoná a nejedná se o přeznačené Focaly nebo Hifimany. Lamax HighComfort ANC jsou sluchátka cestovní pro co nejširší možnou základnu uživatelů. Jejich projev je temnější, je slyšet roll-off ve výškách, takže se nemusíte bát toho, že byste slyšeli sykavky nebo někdy až nepříjemné množství výšek ala Grado. Na druhou stranu tím zvuk trpí a například bicí jsou dost utopené v ostatních nástrojích, obzvláště třeba v base nebo kopáku. Většina ženských vokálů tak nemá jasný přednes a hodně chybí vzdušnost. Aurora je skoro bez jiskry, její vytříbený hlas je hodně zastřený, stejně jako Jonathan Davis z Korn nepůsobí tak živě. Ostatní vokály, které nejsou tak alikvotní, ale nezní špatně a i když to není ideální, podcasty se poslouchají dobře.

Středy mají poměrně velký “hrb” ve frekvenční odezvě a basy hodně zasahují do pásma mužských vokálů, takže zní více zahuhlaně, než by musely. Celkově jsou díky tomu středy hodně zabarvené, takže pro poslech soulu nebo jazzu bych sluchátka nedoporučoval. Zvuková stěna, kterou sluchátka často vytváří, není těmto žánrům úplně nakloněna. Ale určitě můžete zkusit něco jako je Matthew Halsall, který byl sice o dost víc basový, než by musel, ale jeho jazzové těleso neznělo úplně špatně.

Basy jsou samozřejmě stejně důležité, jako všechna ostatní pásma, hrají s dominancí sobě vlastní. Ale spíše, než zaměření na sub-bass, jsou sluchátka laděná na mid-bass. Z toho také pramení větší zásah do spodních středů a celkové temnějšího a hutnějšího projevu. Basů je ale celkově opravdu hodně, jsou výrazné, ale nízká rychlost měničů jim dává spíše hutný a těžký zvuk bez větší definice. Je celkem škoda, že je ladění spíše na středobasy, protože u některé elektronické hudby jsou ty nejspodnější pásma poměrně potřeba, typicky Oakwhite trochu strádá. Tedy, ne že by sluchátka ve spodcích nehrála, ale chtělo by to víc “rumble”.

Ve složené podobě nezabírají moc místa a vejdou se pohodlně do pouzdra.

Co se týče směrovosti, jsou sluchátka výhradně levopravá. Podání prostoru je téměř žádné, takže na hraní her spíše méně vhodné.

Lamax HighComfort ANC mají zvuk, který se dá poslouchat hodně dlouho, aniž by uši unavoval, což při cestách nemusí být úplně na škodu. Ale na kritický poslech to prostě není.

Pokud posloucháte převážně EDM, tedy elektronickou hudbu, pop, Rap a klasický rock a potřebujete na cesty velká sluchátka přes uši, se kterými vydržíte celou dobu, nejsou Lamax HighComfort ANC špatná volba.

ANC – aktivní odhlučňování odhlučňuje

Co se týče sluchátek pro cestování, je ANC opravdu skvělá vychytávka, kterou výrobci čím dál více osazují do svých sluchátek. K tomuto účelu jsou určeny dva mikrofony na každé mušli a zajištují tak optimální snímání okolního zvuku. Procesor, který se stará o zpracování těchto dat, pak do sluchátek pouští zvuk v opačné polaritě, obrácené sinusoidě, než je zvuk, který do sluchátek přichází a tím jej vyruší. V reálu to pak znamená to, že se zvuky prostě vyruší mezi sebou a mělo by nastat ticho.

Výrobce udává, že ztišení okolí kolem 28 dB až 30 dB. Reálně ale dochází k útlumu víceméně jen těch nízkých tónů a cinkání příborů v restauraci nebo rozhovor dvou přísedících dam ve vlakovém kupé, bude pořád docela slyšet. Ale pořád lepší slyšet je méně, než naplno. Porovnání s etalony, jako je Sony, Bose a v posledních letech také Apple, by samozřejmě nedopadlo dobře. To je ale také dáno nízkou cenou, za kterou se sluchátka Lamax prodávají a ani by to nebylo fér. Nicméně, protože mám Sony WH-1000XM3 ještě doma, ze zkušenosti musím říct, že rozdíl je opravdu velký, kdy Sony dokáží utišit i to povídání kolegyň docela obstojně. Jen že mě také stály ve své době skoro 4x víc, než teď stojí Lamax. Takže dostat za nějakých 1800 Kč ANC, které funguje obstojně, není věru špatné.

3.5 mm jack s ANC přepínačem.

Po zapnutí ANC nedochází k tak intenzivnímu pocitu “cabin pressure”, tedy přetlaku v kabině letadla. A to není při této ceně zase tak běžné. Co, bohužel, ale zapnutí ANC hodně ovlivňuje, tak je zvuk sluchátek. Po zapnutí zní sluchátka přesně tak, jak jsem si představoval levný uzavřený model – jako z plechovky. Tomu se ale člověk z větší části vyhne až u mnohem dražších sluchátek.

Výdrž a baterie – tohle nám jde!

Výrobce se pyšní velkou výdrží na jedno nabití a to díky opravdu velké baterii, která má 1050 mAh. Pro používání s ANC uvádí 25 hodin a pro používání bez ANC až 50 hodin kontinuálního přehrávání. To opravdu nejsou špatné hodnoty a nemnoho výrobců se k nim dokáže dostat. Z hlavy mě napadají jen Audio Technica ATH-M50X BT, která ale nemají aktivní odhlučňování. Již zmiňovaná Sony WH-1000XM3 se dostanou na nějakých 30 hodin bez ANC.

Je hrozně těžké sledovat na hodiny přesně, jak jsem sluchátka používal, takže co se reálného používání týče, jedná se spíše o lepší odhady. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem musel nabíjet jen jednou za celou dobu testování, je oněch 50 hodin velmi dobře dosažitelných. I po dnešních asi 5 hodinách používání mám stále 85% nabití, takže hodnota udávaná výrobcem by měla sedět.

Závěr recenze Lamax HighComfort ANC

Těm z vás, co si přečetli alespoň část se zvukem, je celkem jasné, jaký bude závěr. Lamax HighComfort ANC jsou sluchátka opravdu určená pro cestování a to se týče nejen skládací konstrukce, výbavy, ale také zvuku. Konstrukce se jeví jako robustní a s pouzdrem by měla sluchátka vydržet dlouho. Výdrž na jedno nabití je výborná, nemusíte se bát, že by vám došla šťáva a když náhodou, tak 3,5 mm jack kabel situaci umí zachránit.

Materiály, resp. plasty by mohly být na dotek trochu hodnotnější a výstelka na náušnících i hlavovém mostu by mohla být o trochu tlustší, ale sluchátka jsou pořád dostatečně pohodlná.

ANC je fajn, i když se díky němu zvuk sluchátek posune minimálně o třídu níže, ne-li o dvě.

A zvukově? Za necelé 2 tisíce korun nejde očekávat transparentní a vyrovnaný zvuk, ale o to se sluchátka ani nesnaží. Základna uživatelů je úplně jinde. Zbytečně komerční “safe tuning” sluchátka trochu shazuje, ale na dlouhé cesty vlakem nebo do kanceláře plné kolegů a kolegyň, kdy neočekáváte Hi-Fi kvalitu, ale dobrý přednes a lepší odhlučnění než u otevřených sluchátek, je takové ladění vlastně v pořádku. Zvuk má ale přirozený projev a neprojevují se jako typická levná uzavřená sluchátka, což je v mých očích opravdu velké plus a také proto jsem s nimi neměl za celou dobu používání problém, ani když jsem sluchátka měnil za některá z mé osobní sbírky.

Pokud byste tedy po Lamax HighComfort ANC zatoužili, podívejte se na web Lamax, kde si je můžete zakoupit. A ještě jednou díky za zapůjčení na recenzi!