Jako každým rokem touto dobou dva z největších výrobců procesorů, společnosti Qualcomm a MediaTek, uvádějí své nové vlajkové procesory. Ty se zpravidla objeví v telefonech buď ještě koncem roku, ale ve větší míře pak v roce nadcházejícím. MediaTek v poslední době věnuje velkou péči svým vlajkovým čipsetům, proto jsou v podstatě srovnatelné se stejnými procesory Qualcommu. I letos to vypadá podobně a zdá se, že čerstvě představený vlajkový procesor Dimensity 9200 bude silným konkurentem Snapdragonu 8 Gen2, který Qualcomm uvede už brzy.

Hlavní parametry procesoru Dimensity 9200

Abychom jen neteoretizovali, pojďme se podívat jaké hlavní specifikace čipset Dimensity 9200 dostal. Asi tím nejdůležitějším je to, že je postavený na druhé generaci 4nm výrobního procesu TSMC. Tato výrobní technologie má vylepšený odvod tepla, takže ani při maximálním výkonu CPU by se telefony neměly příliš zahřívat. Výrobce dále tvrdí, že se mu také podařilo snížit, a to až o 25 %, spotřebu energie ve srovnání s předchůdci nového čipsetu.

Dimensity 9200 je také prvním procesorem, který využívá hlavní jádro ARM Cortex-X3 založené na architektuře ARMv9 s taktem 3,05 GHz. Dále jsou tu tři jádra ARM Cortex-A715 s taktem 2,85 GHz a čtyři jádra ARM Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz. Na postu GPU najdeme ARM Immortalis-G715. Nový procesor s těmito parametry získal v Antutu celkové skóre zhruba 1260000 bodů, což je nadmíru slušné.

MediaTek také uvádí, že Dimensity 9200 podporuje LPDDR5 RAM a úložiště UFS 4.0. Dále pak podporuje také až dva displeje s rozlišením 5K při obnovovací frekvenci 60 Hz, WHQD při 144 Hz a FullHD+ při 240 Hz. Je tu i podpora technologie Miravision 980 pro živější zobrazování obsahu. Součástí procesoru je i šestá generace AI NPU ( APU 900) a Imagiq 890 ISP pro nativní podporu RGBW senzorů. Kromě jiného je Dimensity 9200 prvním čipsetem s podporou Wi-Fi 7. Jeho nedílnou součástí je i vestavený 5G modem pro podporu připojení sub-6GHz i mmWave. První telefony s tímto procesorem půjdou na trh ještě před koncem letošního roku a žhavým adeptem je například telefon Vivo X90. Zájem o něj má i společnost Oppo, Xiaomi Honor, Asus a několik dalších.