Hodnocení recenzenta

Celkové hodnocení

Jako jedněm z prvních nám přišla od značky Nomu k otestování novinka z řady odolných telefonů s názvem Nomu S20. O značce Nomu jsme se již párkrát zmiňovali i souvislosti s modely S10 a S30, takže to pro vás jistě není překvapením, že dnes podrobně mrkneme na prostřední model z této řady. Jak tedy dopadl odolňák s designem klasického telefonu, Nomu S20, který nám k recenzi zaslal výrobce, si můžete přečíst v naší recenzi právě teď.

Balení

Telefon došel ve standardní krabičce z recyklovaného papíru. Krabička není nijak originální a mohla by navádět k rychlému odsouzení přístroje uvnitř, ale tak to naštěstí není. Vrchní víčko je označeno logem Nomu. Kromě telefonu je součástí balení také nabíječka s EU koncovkou, USB kabel, sluchátka pecky, ochranná folie, trn na vyjmutí SIM karty, manuál a certifikační list.

Design a zpracování

Nomu S20 má velice elegantní design a již na první pohled vidíte také vysokou kvalitu zpracování, a to jak na pryžových komponentech, tak na bočních kovových výztuhách. Kombinace kovu a speciální pryže na zadní straně a rozích telefonu dohromady posouvá přístroj mezi jeden z nejpovedenějších v segmentu odolných telefonů. Zároveň pryž poskytuje ochranu proti nárazům a eliminuje problémy s poškrábáním. Další výhodou je jednoduchá omyvatelnost nebo očištění. Jistě se najdou uživatelé, kterým tento vzhled nesedí, ale ruku na srdce, oproti těm stále stejným osmihranným outdoorovým kouskům je to posun dopředu. To však nic nemění na tom, že tento model disponuje certifikací IP68.

Zpracování je velmi dobré, všechna tlačítka jsou dobře ovladatelná, vyztužená kovová konstrukce nikde nevrže a telefon sedí velice příjemně v ruce. Na přední části najdeme 5 palcový HD displej a sluchátko. Samozřejmě je zde také přední selfie kamera. Pravá hrana je osazena kolébkovým tlačítkem pro zesílení nebo zeslabení zvuku a tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu (Power). Levá hrana obsahuje šuplík pro 2 nano SIM karty a nebo 1 SIM kartu a microSD kartu, jedná se tedy tzv. hybridní slot. Dolní hrana je pak místem pro microUSB konektor, opatřený záslepkou proti vlhkosti a prachu. Horní hrana nabízí prostor pro 3,5 mm audio konektor rovněž se záslepkou. Záda telefonu jsou potažená perforovanou pryží, jak již bylo zmíněno. V horní části je schovaná čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Ve spodní třetině je plastické logo NOMU, pod kterým je zadní reproduktor. Snad jen poslední info, Nomu S20 má rozměry 75 x 145,4 x 10,3 mm při váze 169 gramů.

Displej

Nomu S20 je osazen 5 palcovým IPS HD displejem Sharp s rozlišením 1280 × 720 pixelů a ochranným sklem Gorilla Glass 4. Podsvícení je rovnoměrné po celé ploše a barvy jsou věrné, a to jak u statických obrázků, tak i u videa. Co je příjemné, že displej má velmi dobrou zpětnou dotykovou vazbu, takže i na příkazy zadané velmi jemným a lehkým dotykem reaguje správně a bez zpoždění. Chválu si zaslouží i použitý digitizér, který je poměrně přesný. Průběžná změna automatického jasu skrze senzor je plynulá. Co nás může trochu mrzet je nemožnost ovládat displej v rukavicích. Příjemným zjištěním je také to, že pozorovací úhly jsou opravdu velmi dobré a při vyšším jasu stále dobře čitelné na slunci.

HW, OS a výkon

Za výkonem Nomu S20 stojí čtyř jádrový procesore MediaTek MT6737T, taktovaný na 1,5 GHz. K dispozici máme 3 GB RAM a 32 GB ROM, kterou lze dále rozšířit o 32 GB. To vše je doplněno grafickým čipem Mali-T720 MP2 s taktem 600 MHz, takže multitasking v této konfiguraci není problém. Tento přístroj jinak běží na operačním systému Android 6.0 Marshmallow. Zatím jedinou výraznější nevýhodou, kterou jsem zaznamenal, je přesunutí kapacitních tlačítek do displejové části telefonu, kde jsou umístěná jako softwarová tlačítka a nemožnost zobrazení procentuálního zbytku baterie ve vrchní liště. Zvyknout se na to dá, ale chvilku to trvá.

Díky čtyř jádrovému procesoru a 3 GB RAM není pro Nomu S20 žádný problém přehrát běžné i náročnější hry, natožpak videa. Popravdě musím napsat, že telefon se při testování nijak nesekal ani nejevil známky nějakého přehřívání. Co se benchmarkových testů týče, výsledky si můžete prohlédnout níže:

Baterie a výdrž

Náš přístroj Nomu S20 disponuje baterií o kapacitě 3000 mAh. Při běžném každodenním použití, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, nějaká videa, komunikace na Twitteru a samozřejmě pouštění muziky do sluchátek, mi telefon vydržel cca den a půl, což je naprosto dostačující. Samozřejmě jsem měl přístroj nabitý na 100%. Pokud jste však daleko větší maniaci a během dne stahujete, hrajete hry několik hodin nebo při dlouhých cestách používáte navigaci s GPS s daty, pak si určitě nabíječku noste s sebou. Velkou výhodou je podpora rychlého nabíjení Qiuck Charge.

Konektivita a GPS

Komunikační rozhraní, umístěná v Nomu S20, jsou typickým standardem pro tuto třídu telefonů. Telefon je vybaven bezdrátovým modulem WiFi, Bluetooth 4.0, dvěma sloty pro SIM karty nebo 1 x SIM a 1 x microSD karta (hybrid slot), GPS, USB portem. WiFi síťová karta pracuje ve standardu N a je stabilní. Tento model je dualSIM a samozřejmě zvládá duální pohotovostní režim. Oba sloty jsou určeny pouze pro nanoSIM karty. Telefon pracuje v rozsahu sítí GSM (850, 900, 1800 a 1900 MHz), W-CDMA (900 a 2100 MHz) a pro vyznavače LTE musím napsat, že zvládá pásma FDD-LTE: 1/3/7/8/20, což v řeči megahertzů znamená 800/900/1800/2100/2600 MHz, jakož i TDD-LTE: B40 neboli 2300 MHz.

Hlasové hovory probíhaly naprosto bez problému jak v 3G tak 4G síti, kde jsem je měl možnost zkoušet. Zvuk byl ve sluchátku čistý a hlasitý. Rovněž příjemce hovoru nezaznamenal žádný problém. Co se GPS týče, Nomu S20 podporuje GPS i A-GPS a je schopen také registrovat satelity systémů Glonass. První spuštění GPS a jeho lokalizace trvalo necelou minutu. Další test spuštění aplikace a opětná lokalizace GPS satelitů již byla otázkou pár vteřin. Výsledek fungování si můžete prohlédnout výše na screenshotech, včetně trasy sledované pomocí aplikace Endo Mondo.

Fotoaparát

Telefon disponuje 13 megapixelovým hlavním zadním fotoaparátem se snímačem Sony IMX219 Exmor RS. Součástí je LED blesk. Kvalita obrazu je, myslím, docela slušná. Snímky jsou barevně reálné a živé, takže není se za co stydět. Přední selfie kamera je 5 megapixelová. I ta poskytuje slušné fotografie, které opravdu ukáží vše co máte „na obličeji“. Všechny fotografie byly pořízeny v plně automatickém režimu bez jakýchkoli foto aplikací. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) a třeba také nastavení pro panorama. Ti z vás, kteří rádi fotíte například sportovní aktivity určitě uvítáte sekvenční snímání a na své si přijdou i milovníci HDR.

Zvuk a multimédia

Náš smartphone si s multimédii poradil velmi dobře stejně jako většina zařízení, která běží na čtyř jádrovém procesoru MediaTek MT6737T. Zvuk z reproduktorů je solidní a hlasitý, a to i vzhledem ke konstrukci telefonu a jeho ochranným prvkům. Je to mimochodem dáno vodotěsným reproduktorem NXP SmartPA. Sluchátka/pecky zní bezproblémově. Ovšem ruku na srdce, jakou kvalitu sluchátek lze vlastně očekávat ve standardním prodejním balení? Asi těžko můžeme uvažovat o sluchátkách, jež by cenou byla na stejné úrovni jako přístroj sám. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV a další.

Závěr

Nomu S20 je pro mě v kategorii odolných telefonů velice příjemným překvapením. Je to kousek, který si asi zamiluje i ten, kdo nemá rád velké a těžké outdoorové telefony. Designově je povedený a konstrukcí drží trend odolných telefonů. Není až tak těžký a ani až tak veliký. Pro ty, kteří nejsou vyloženě příznivci přežívání mnoha dnů v pustině, ale rádi vyrazí ven na 2-3 dny a pak zase sedí v kanceláři za svým strojem, je to opravdu dobrá volba. Snad jedinou nevýhodou je absence notifikační diody, která je ovšem nahrazena zvukovým upozorněním. Takže ještě jednou díky za zapůjčení tohoto modelu společnosti Nomu a další informace naleznete například i na jejich FB stránkách.