Hodnocení recenzenta

Vernee - nová a poměrně dravá společnost, která se snaží se svými produkty prorazit na trhu. Vernee Mars je toho schopen, má spousty plusových bodů a jen málo minusových. Kdo chce skvělé zpracování, dobrý displej, slušně odladěný systém, velmi rychlý fotoaparát, i když ne tak kvalitní, moderní USB-C, dobrou čtečku otisků na boku s velmi tenkými bočními rámečky, a nevadí mu trochu nepřesná GPS a průměrná výdrž baterie a průměrný fotoaparát, je pro něj Vernee Mars zajímavou volbou, kterou jistě neudělá chybu.

7
Hodnocení: x/10

Značka Vernee je tu s námi opravdu krátce, od února/februára 2016, ale její ambice jsou velké. Snaží se penetrovat na přesycený trh s telefony. Podle posledních zpráv se jí to i daří. Vernee Mars by měl být telefon, který přinese výborné zpracování, nejtenčí boční rámečky a celkovou kvalitu nad danou cenovou kategorii. Jak si novinka vedla v reálu se dozvíte z dnešní recenze Vernee Mars!

Balení

Po přijetí balíčku poštou nás přivítá bílá krabička, kterých je na tisíce. Vernee si ale dalo trochu záležet a povrch není jen lesklý nebo recyklovaný papír, ale papír s příjemným plastickým vzorem. Krabička tedy možná naznačuje, ze Vernee bere věci vážně, zatím tedy alespoň na povrchu.

Zadní strana má klasicky štítek s výpisem hardwarových a částečně softwarových specifikací, nutno podotknout, že tentokráte docela užitečnou. Všechny hlavní parametry jsou uvedeny. Ne vždy jsou totiž štíty relevantní a prozradí, o jaký telefon se vlastně jedná, v řeči čísel a zkratek.

Po sejmutí víka nás přivítá samotný telefon, který leží v plastové vaničce, pod ní je plastový výlisek na UBS-C kabel, pin pro vyndávání hybridního slotu na SIM a paměťovou kartu a nabíjecí adaptér naprosto obřích rozměrů. Největší nabíječka od dob starých Nokiáckých nabíječek, co se mi dostala do rukou. Dokonce s podporou rychlého nabíjení.

K telefonu jsem dostal ještě krásný dřevěný stojánek s plastickým nápisem firmy Vernee, který byl uložený v pytlíku z pytloviny se stahovacím otvorem. Možná maličkost, ale je vidět, že Vernee si dává na maličkostech záležet. A maličkosti tvoří celek.

Design a zpracování

Že se vám zdá Vernee Mars povědomý? Že jste tohle už někde viděli? Ano i ne. Vernee by se velmi rádo podobalo zavedené konkurenci a zároveň chce být alespoň trochu osobité a poměrně se mu to daří. Záda telefonu totiž vypadají díky anténám jako iPhone 7/Meizu Pro 6. Jestli je to dobře nebo špatně, to nechám na čtenářích. Mě je to upřímně jedno, celkově vypadá totiž Vernee Mars dobře. Za 249$, což je zaváděcí cena, vypadá Vernee Mars skvěle a dobré zpracování je z něj vidět i na dálku. Jak se dalo vytušit, telefon je celokovový a jedině předěly antén jsou plastové. Již zmíněná kvalita zpracování je opravdu výborná s jedním menším kazem, kterým je slot pro SIM/MicroSD kartu. Ten i po zasunutí do krajní pozice lehce vyčnívá na jednom konci, není to moc vidět, ale stačí si jednou všimnout a je to nastálo.

Ale kvalita slícování plastových předělů je až neuvěřitelná, takhle výborné zpracování bych čekal možná u vzpomínaného Apple, Huawei nebo HTC. Ale nejen antény, i displej, tlačítka a USB-C konektor, vše je perfektně usazeno a zpracováno i podle přísných měřítek posuzování kvality.

Záda telefonu jsou strohá na detaily, kromě antén nahoře a dole je to jen čočka 13 MPx foťáku s přisvětlovací DualTone LED a nápis Vernee a další nezbytné certifikační značky. Kryt jako takový není sundavatelný, baterie je tedy napevno v telefonu.

Levá strana má na starosti jen hybridní slot na MicroSIM a jednu NanoSIM, nebo jednu NanoSIM a jednu MicroSD paměťovou kartu. Právě venkovní krytka slotu nelícuje přesně s povrchem, což je asi jediný neduh konstrukce. Ale pravděpodobně se jedná pouze o můj kus.

Pravý bok je obsazený čtečkou otisků (ano, je na boku) a nad ní je malé tlačítko zapínání a ještě nad ním je samozřejmě hlasitost. Ergonomie umístění tlačítek značně ustupuje čtečce otisků, jsou hodně vysoko a zapínací tlačítko je velmi malé. Výrobce hodně spoléhá na používání čtečky otisků, kterou si rozebereme v jedné z dalších kapitol.

Spodní hrana hostí USB-C konektor, mikrofon a jeden hlasitý reproduktor. Na horní hraně najdeme pouze 3,5 mm jack.

A konečně se dostáváme k přední straně, která je, jak jinak v dnešních dnech, osazena velkým 5,5″ displejem. Displej je krytý zahnutým 2.5D sklem Gorilla Glass 3. S rozlišením FullHD 1920 x 1080 bodů se řadí mezi běžný standard, ovšem zcela a naprosto dostačující pro téměř jakoukoliv činnost. Pod displejem je trochu větší brada, než by musela, přestože na ní nejsou senzorová tlačítka, nahoře nad displejem je prostor ještě větší. Ten je alespoň osazený několika důležitými senzory jako je senzor okolního světla, senzor přiblížení, stavová několika barevná LED, sluchátko a samozřejmě dnes nezbytná přední kamerka s rozlišením 5 MPx. Displej si zaslouží samostatnou kapitolu, jako vždy.

Velikost a hmotnost Vernee Mars jsou trochu vyšší, 151 x 73 x 7,6 mm a s vahou 161 gramů to není úplně drobeček. Na druhou stranu velmi tenké boční rámečky, jedny z nejtenčích rámečků v současné době na trhu, pomineme-li různé Edge varianty telefonů se zahnutým displejem, velmi přispívají k dobré ergonomii, která má blíže k 5,2″ než klasickému 5,5″ telefonu.

O pár milimetrů větší výška je vykompenzována velmi tenkými bočními rámečky. Porovnání Vernee Mars (vlevo) a LG G4 (vpravo). LG G4 se pyšnilo ve své době velmi tenkými rámečky a o rok později je tu levné Vernee Mars, které je má o třetinu tenčí.

Hardware

Specifikace se neustále vyvíjejí, to je celkem přirozené. A ani Vernee nespalo a i když není procesor zrovna z nejnovějších, ostatní parametry jsou jistě velmi příjemné a až překvapující. Postarší srdce v podobě Helio P10, tedy osmi jádro Cortex A-53 s taktem až 1,8 GHz a grafickým čipem Mali-T860. Ne, že by bylo Helio P10 nevýkonné, ale jádra Cortex-A53 vyrobené 28 nm liturgií přece jen už nejsou nejnovější. Daleko více potěší 4 GB paměti RAM a 32 GB integrované paměti ROM. Ta jde rozšířit ještě o paměťovou kartu typu MicroSDXC. Tudíž prostoru pro hudbu, hry a aplikace tu je opravdu dostatek.

Dalším neméně důležitým bodem pro „našince“ je podpora LTE. Ta je u Vernee Mars dostatečná pro většinu naší republiky, zahrnuje pásma 1, 3, 7 a 20. Tedy frekvence 800/1800/2100/2600.

S tím se pojí další skutečnost, že i Vernee Mars má hybridní slot na 1x MicroSIM a 1x NanoSIM nebo 1x NanoSIM a 1x MicroSD kartu.

Zadní fotoaparát, který si opět rozebereme v samostatné kapitole, má rozlišení 13 MPx a jde o typ Sony IMX258. Světelnost objektivu je pěkných f/2.0 a senzor podporuje PDAF zaostřování. Přední kamerka má rozlišení 5 MPx.

Bohužel jsem si ještě nekoupil nějakou USB-OTG redukci pro USB-C, ale standardně by jej telefon měl podporovat dnes již zcela běžně.

Čtečka otisků je trochu netradičně umístěna na boku zařízení, o jejích funkcích a funkčnosti si povíme záhy.

Displej

Vernee Mars je dalším v zástupu s 5,5″ FullHD 1920 x 1080 displejem, což ale ničemu nemusí vadit. Rozlišení je zcela dostatečné, spíše záleží na dalších parametrech nebo výrobním procesu. Jedná se o IPS panel od Sharpu s In-Cell technologií a 95% pokrytím NTSC spektra. Alespoň to výrobce tvrdí. Reálné používání mu ale dává zapravdu, displej je totiž kvalitní, sice ne tak, jako to mají vlajkové lodě, ale na svou cenovou kategorii zcela dostačující.

Barevní podání je lehce do červených tónů a je hodně kontrastní se sytými barvami, bílá barva tedy trochu trpí na červený odstín. Na druhé straně spektra je černá, která by potřebovala trochu ztmavit, i na 50% jasu je vidět, že je podsvícená. Na druhou stranu v této cenové relaci to rozhodně není ojedinělý úkaz.

S barvami se dá hýbat ve vestavěném enginu MiraVision, kde se dá přidat kontrast, saturace, jas nebo zapnout dynamický kontrast.

Rozsah jasu je relativně dobrý, ale ani jeden z krajních bodů není úplně nejlepší. Nejvyšší jas by klidně snesl být ještě výše, za slunečného počasí je na displej vidět trochu hůře. Nejnižší jas by mohl být i nižší, nicméně na noční brouzdání to není nejhorší. Oba extrémy jsou ale zcela poplatné cenové kategorii, nevymyká se průměru.

Digitizér je ale velmi kvalitní, všechny příkazy snímal po celou dobu používání skvěle a i jeho přesnost je výborná. Oleofobní vrstva, která je nanesená na ochranném sklu Gorilla Glass 3, se drží svými vlastnostmi v dobrém průměru a poměrně dobře odolává otiskům prstů.

Konzistence podsvícení je velmi dobrá, nikde nejsou vidět LEDky ani prosvity, krásně homogenní podsvětlení. Tlačítka jsou po vzoru Google telefonů pouze na displeji, i když na spodní bradě je místa dostatek.

Snímač okolního světla fungoval dobře, když bylo potřeba, rychle zvýšil nebo snížil jas na potřebnou úroveň.

Celkově se jedná o povedený panel, i když jsou na trhu i lepší kousky za podobnou cenu. 

Systém – Android 6.0 Marshmallow

Vernee se rozhodlo nasadit čistou AOSP ROM, nenajdeme v ní tedy žádný bloatware a vše je podřízeno čistému systému, který by měl být lehký a bez nároků na extra výkonný hardware. Což se i v praxi splnilo a i když je systém jako takový trochu jednodušší a postrádá „vychytávky“ ROMek s jednou z grafických nadstaveb, je velmi dobře použitelný při jakékoliv činnosti. Kromě skvělého a odladěného chodu není na použité ROM vlastně moc co popisovat, jedná se opravdu o čistou Vanilla Android AOSP ROM. Ale o tom vlastně Android je, na všechno existuje náhrada nebo alternativa, pokud se vám daná aplikace nelíbí nebo nevyhovuje, stáhnete si a používáte oblíbenou.

Telefon jsem používal s nejnovějším updatem, který mi přišel 1.11.2016 s číslem Mars_20161028, který opravoval poměrně dost chyb včetně fotek ve špatném osvětlení, kvalitu zvuku u videa nebo daleko lepší rozpoznávání otisků na integrované čtečce. Update měl asi jen 25,35 MB, ale rozhodně stál za updatování, telefon je s ním daleko příjemnější používat.

Vernee prý plánuje ještě několik málo updatů v dohledné době a pak rovnou update na Android 7.0 Nougat, což by pro všechny uživatele byla jistě velmi příjemná zpráva, pokud se potvrdí. Tedy v případě, že bude stejně odladěný, jako stávající systém.

Na veškeré povely reagoval svižně, bez prodlev a bez sekání ať už lišty nebo dlouhých seznamů. Aplikace se také spouštěly v řádu milisekund, opravdu vše běhalo jako z praku.

Trochu mě ale mrzelo, že Vernee Mars nemá žádná gesta ani na zamčeném displeji ani na zamykací obrazovce nebo kdekoli v systému. Takže ani populární a velmi používané gesto DT2W, neboli Probudit dvojitým poklepáním, nebo přehazování hudby na zamknutém displeji. Snad se ve Vernee odhodlají gesta zpřístupnit v dalších updatech.

Čtečka otisků

Sahám vzadu na zádech, kde nic tu nic. Hledám vepředu pod displejem, také nic. Ani jedno z dnes obvyklých míst nemá čtečku. Pak jsem si ale vzpomněl na Sony Xperia a…ano, čtečka je na pravém boku. Třetím, a pravděpodobně posledním místem, které lze osadit čtečkou tak, aby byla použitelná při běžném užívání. Jaké je vlastně používat telefon s takto umístěnou čtečkou otisků, na boku? Abych pravdu řekl, daleko lepší než na zádech a ještě lepší, než pod displejem. Ergonomie umístění je skvělá, palec na čtečku intuitivně dopadne a telefon se odemkne. Což je ale ideální scénář v hlavní roli s pravákem, což tedy splňuji. Leváci mají bohužel utrum, protože prst z druhé ruky čtečka registruje velmi špatně, přece jen nedosedne na ní ani zdaleka ideálně a i když je čtečka poměrně přesná, levá ruka funguje opravdu špatně.

Nicméně jsem pravák, proto budu používat telefon pravou rukou, na které palec dosedá na čtečku celkem přesně. Po zmiňovaném updatu Mars_20161028 se funkčnost čtečky opravdu rapidně zlepšila, přestože vyžaduje přesnější položení prstu díky své malé šířce, většina pokusů o odemknutí dopadla pozitivně. Rychlost čtečky je v průměru nějakých 0,6-0,7 sekundy od přiložení po odemknutí telefonu. To není tak zlé.

Co se týče aplikace, která má na starosti otisky, ta je opět velmi jednoduchá a nenechává na uživateli vlastně vůbec žádné možnosti nastavení. Dá se do ní uložit až 5 otisků a to je vše. Nikde jsem nenašel možnost uzamknout aplikace nebo nastavit otisk pro cokoliv jiného. Tak snad v budoucnu s nějakou aktualizací.

Naštěstí jde alespoň odemykat telefon aniž by se musel rozsvítit displej, stačí tedy přiložit prst na čtečku a sám se rovnou odemkne i ze stavu spánku.

Jedno instruktážní video, jak přesvědčit čtečku otisků, aby lépe snímala:

Výkon

V kapitole s výkonem se nebudou točit žádná velká čísla. Helio P10 s osmi jádry Cortex-A53 s maximálním taktem 1,8 GHz, Mali-T860 a 4 GB RAM jsou výkonově dnes spíše na druhém konci výkonnostních tabulek. Což ale nemusí nic znamenat, dnešní procesory jsou dostatečně výkonné. To je i případ této konfigurace, která má skóre v populárním Antutu 6.2.1. 49745 bodů. Ostatní výsledky benchmarků jsem přidal do galerie.

Reálné výsledky jsou celkem snadno předvídatelné, naprostá většina her byla dobře hratelná. Až ty opravdu náročné, jako je Mortal Kombat X nebo Modern Combat 5 měl občas propady FPS, ale přesto nebyla hratelnost špatná. Helio P10 s grafickým čipem Mali-T860 je prostě na chvostu současné nabídky MTK (staré 6753 a další nepočítám, ty jsou za zenitem), přesto se s ním dá hrát bez větších problémů.

Baterie a výdrž

Opět tu máme „profláknutou“ kombinaci 5,5″ FullHD displeje a 3000 mAh baterie a opět se setkáváme s jiným fungováním v reálu, než bychom čekali na papíru. Přestože má Vernee Mars čistý systém bez těžké grafické nadstavby a bez jakéhokoliv bloatwaru, málokdy jsem se dostal při používání na nějaké zajímavé hodnoty. Při mém vytížení, kdy telefon vstává se mnou v 5:20 ráno a hodinovou cestu do práce si krátím hudbou a prokastinací na sociálních sítích na datech, zkoušení GPS, pár fotek ráno, několik odpoledne a celou pracovní dobu a doma na WiFi, zkoušení a stahování různých aplikací, jsem byl na průměru 3,5 hodiny On Screen Time, tedy doby, kdy je reálně rozsvícený displej. Několikrát se mi podařilo dosáhnout i 4 hodin OST, ale to bylo spíše výjimečné. Před updatem byla situace ještě horší, takže díky za poslední update, který situaci vylepšil.

Vernee Mars podporuje i rychlé nabíjení, které dokáže za 30 minut nabít baterii na 50% její kapacity, což se mi i v reálu potvrdilo. Kompletní nabití trvá kolem 90 minut.

Konektivita, volání, GPS a LTE

Předně bych zdůraznil, že Vernee Mars podporuje většinu našich používaných frekvencí LTE, jediná, která chybí, je dinosauří LTE 900 MHz, která ale pomalu zaniká. Podpora LTE tedy zahrnuje pásma 1,3,7 a 20.

Signál mobilního operátora O2, se kterým jsem telefon používal, byla dobrá, řekl bych lepší průměr. I v práci, kde moc signálu nemám, jsem sem tam přece jen nějaký signál chytil. S kolísáním nebo výpadky GSM signálu nebo dat jsem neměl sebemenší problém, vše fungovalo podle představ.

Volání jako takové probíhalo bez potíží, sluchátko má velmi čistý a jasný zvuk, slovům je dobře rozumět. Menší problém je nepřítomnost sekundárního mikrofonu, který by jistě pomohl v hlučném prostředí.

GPS a Glonass, to budou vaši průvodci po cestách. Pravděpodobně ale nebudou sami, protože přesnost a hlavně síla signálu není nejlepší, takže data operátora zajistí o trochu lepší funkčnost. Navigace po Praze nebyla nejlepší, GPS hodně uskakovala, po zapnutí dat se situace zlepšila, ale dokázal bych si rozhodně představit lepší přesnost i signál, který hodně kolísal.

Fotoaparát

Vernee se pyšní použitím čipu Sony IMX 258, který podporuje PDAF zaostřování a má rozlišení 13 MPx. Objektiv má příjemnou světelnost f/2.0, tato se dnes řadí mezi běžně používanou hodnotu. Za tmy na kratší vzdálenosti pomůže DualTone LED blesk. I když jeho svítivost je mizerná a barva světla hodně do červena/oranžova. Přední kamerka má rozlišení 5 MPx.

Softwarová stránka se skládá z aplikace a driverů, nejdříve si vezmu na paškál aplikaci. Ta je po vzoru mnoha a mnoha dalších čínských telefonů stále stejná, se stále stejnými  možnostmi úprav a podobnými výsledky. V nastavení se dá zvolit například ISO, korekce sytosti, úprava expozice, zachycení úsměvu, samozřejmě velikost fotografií a další. Marně čekám na nějaký update téhle aplikace už dlouho, zlepšení ale nepřichází.

Druhou a zásadní softwarovou částí je nastavení ovladačů fotoaparátu. Foťák totiž „seká“ fotky neskutečně rychle, je jedno, jestli je den nebo noc, fotka se vyfotí bez prodlevy. Samotné vyfocení je dílem opravdu několika málo milisekund. I když není PDAF zaostřování nejrychlejší, je celkem spolehlivé. Ovšem tohle nastavení má své mínusy, tím hlavním je kvalita fotek. Protože je aplikace přinucena fotit hodně rychle, je velmi agresivně nastaveno škálování ISO a redukce detailů je nasnadě. Tím pádem jsou fotky pěkně prosvětlené, k tomu přispívá i  světelnost f/2.0, ale hodně ztrácí na detailech a obzvláště za šera a v noci. Na druhou stranu u telefonu za 230 – 250$ je kvalita ještě celkem slušná.

Trochu mi vadilo nastavení saturace barev. Někdy je Vernee vyfotilo velmi přesaturované, typicky oranžovou nebo červenou, což se dá kompenzovat nastavením aplikace, která si ale nastavení nepamatuje.

A ještě menší drobnost na závěr. Po updatu ROM se mi stávalo, že když jsem fotil a vypnul jsem při focení displej, po chvíli opět zapnul, abych něco vyfotil, přivítala mě FC hláška o ukončené aplikaci fotoaparátu. To se stalo vždy, když jsem telefon odemkl přes čtečku otisků. Pokud jsem jej odemkl přes zamykací obrazovku, telefon se odemkl rovnou do spuštěné aplikace.

Vernee se v posledním updatu ROM odvolávalo na zlepšení kompatibility s aplikacemi třetích stran, které také používají fotoaparát. Typicky Messenger, SnapCamera nebo OpenCamera. To se bohužel ani po updatu nijak nezměnilo a fotky jsou z aplikací třetích stran stále velmi tmavé a nejde v nich nastavit ani ISO nebo snad manuálně ostřit. Vernee Mars nepodporuje CameraAPI2. Doufejme, že se situace s dalším updatem opravdu zlepší a kompatibilita s aplikacemi třetích stran bude dobrá.

Výsledky jsou tedy na první pohled celkem pěkné, sytější a kontrastní barvy, dobře prosvětlené snímky a dobře zaostřené po celé ploše fotky. Při focení přírodních panoramat se na obloze objevuje trochu zbytečný šum, ale s tím se musí počítat při této ceně. Škoda, že fotky ztrácí tolik na detailech, které se hodně slévají dohromady a při přiblížení jde stěží přečíst jakýkoliv menší nápis nebo rozeznat strukturu povrchu. Příjemné plus je rychlost vyfocení, která se rovná instatnímu, což je zároveň také mínus, protože kvalita fotek tím trochu trpí. Chtělo by to fotky více doostřit.

Snímky, které neprošly webovou kompresí, najdete jako obvykle ZDE.

Nahrávání videa celkem odpovídá situaci u statických snímků. Příliš detailní není a při změnách osvětlení skáče snímková frekvence až na 20 FPS. FullHD 1080p video má standardně 30 FPS, což by mělo stačit většině lidí k radosti.

Před updatem ROM byl nahrávaný zvuk velmi tichý, až skoro neslyšitelný. To se ale po updatu příjemně změnilo a zvuk je celkem dobrý, není to jen změť zvuků. Trochu zamrzí jen mono záznam, protože Vernee Mars má jen jeden mikrofon.

Zvuk

Reproduktor umístěný na spodní hraně za pěticí dírek slouží hlavně pro vyzvánění nebo ozvučení her. Jeho projev je spíš průměrný až podprůměrný, je sice relativně hlasitý a je mu dobře rozumět, ale zvuk je velmi plochý a uřvaný.

Na druhé straně stojí sluchátka, se kterými je poslouchat hudba potěšením, na rozdíl od hlasitého repráčku. Opět tu máme skvělý zvuk díky MTK čipu, který si nezadá s daleko dražší konkurencí a podává velmi dobré výkony. Hlasitost se, opět po updatu ROM, zvýšila a není už tak nízká. Dynamika projevu i detaily jsou velmi příjemně podané, zvuk je plný a „netlačí na pilu“. Zkoušel jsem poslouchat na svých Audo Technica WS55 a zvuk se nelišil od toho, co produkuje LG G4 nebo Ulefone Vienna, který také hraje špičkově. Na své si tedy přijdou i nároční posluchači.

Závěr

Vernee Mars, jeden z prvních telefonů společnosti, někdo by si řekl, jak to asi může dopadnout. Popravdě nedopadl špatně, spousta drobností věstí dobrou budoucnost firmy. Vernee se totiž celkem snaží prorazit na trhu dobrými zbraněmi. Dobrý displej i digitizér, skvělé zpracování kovového těla, časté updaty (doufejme i v budoucnu), pěkné příslušenství, celkem povedená je i čtečka otisků na boku. Podpora pásma B20, neboli LTE 800 MHz, je v dnešních dnech velmi potěšující, i kdžy se pomalu stává nutností. Nemůžu samozřejmě zapomenout na velmi tenké boční rámečky, které dělají z Vernee Mars opravdu pohodlný telefon při používání. A na konec hardwarová výbava v čele s královskou porcí 4 GB RAM a 32 GB interní paměti s možností rozšíření.

Ještě by to chtělo zapracovat na fotoaparátu a baterii, která má hodně průměrnou výdrž a drobné softwarové neduhy, kterých naštěstí není mnoho. GPS by také mohla být přesnější, ani s daty nebyla navigace úplně 100%.

Celkově mám z Vernee Mars radost, neházel mi při používání pod nohy klacky a téměř vše fungovalo k plné spokojenosti vzhledem k ceně.

Kdo by si chtěl Vernee Mars zakoupit, může tak učinit ZDE. Tímto bych také chtěl poděkovat společnosti Vernee za poskytnutí Vernee Mars za účelem recenze!