Hodnocení recenzenta

Kvalitně zpracovaný smartphone s dobře odladěným systémem a nadprůměrnou výdrží baterie. Konkurence ve střední třídě by měla zbystřit, stojí před ní silný soupeř s velkými ambicemi.

9
Hodnocení rezenzenta

Smartphone vyrobený pod taktovkou producenta Letv jsem doposud v rukou neměl, ale po konzultaci s kolegou Radkem a přečtení jeho recenze Letv X600 jsem sáhl právě po této značce a horké novince Letv 1S jako nástupci mého dosluhujícího telefonu. Jak budu nakonec spokojen, ukáže až čas, za který jej vyměním, ale očekávání jsou veliká.

Veliká ovšem byla i zklamání. Počítal jsem s tím, že u multi language ROM, kterou prodejci do telefonu dávají, dlouho nezůstanu. Chtěl jsem ji tam ale nechat po dobu testování, pohár trpělivosti však brzo přetekl. ROM je nestabilní, plná neužitečného a obtěžujícího balastu, často jsem se dozvěděl, že něco nefunguje tak jak by mělo a z 3 GB RAM většinou moc nezbývalo. Jindy bych zaťal zuby a počkal na další OTA aktualizaci, ale vícejazyčná ROM tuto vymoženost nenabízí. Řešením bylo nahodit originální ROM a v tom mi dost pomohl tento návod, který většinu zmiňovaných problémů vyřešil, ale zase jeden přidal. Originální ROM dává na výběr ze dvou jazyků (angličtina, čínština) a asi mi dáte za pravdu, že první možnost vypadá atraktivněji. Bohužel je docela dost prošpikována i čínštinou. Inu, přežít se to dá, ale záhy se objevila další vícejazyčná ROM (zde) a nebyl důvod otálet s instalací. V následujících řádcích se tak budu věnovat už jen téhle výborně vyladěné ROM.

Co tím chtěl básník říci? Ač se jedná, jak se po přečtení recenze dozvíte, o kvalitní smartphone, tak jej předinstalovaný firmware dost degraduje. Řešení není složité. Nahrání nové ROM (momentálně jich moc na výběr není, ale vzhledem k oblíbenosti smartphonu se to brzy změní) je otázkou pár minut, ale ne každý to zvládne. Středně zkušený uživatel by si s tím ale měl poradit a výsledek stojí za to. Před koupí tedy zvažte, zda se v telefonu chcete chvilku vrtat a nebo jej hned využívat. V případě, že jste zvedli ruku pro druhou možnost, poohlédněte se jinde.

BALENÍ

Nenápadná nudná bílá krabička jakoby neskrývala nic zajímavého. Co je uvnitř naznačí až logo Letv na delších bočních stranách a někomu, čínsky hovořícímu, by jako nápověda mohla sloužit i spodní strana, pokrytá znaky rozsypaného čaje. Já jsem z ní nic nevyčetl a tak musím dovnitř. Po vysunutí vrchní části krabice se na mě už směje krasavec, odpočívající v plastovém lůžku. Pod ním je v úhledné obálce složeno čínské čtení na dlouhé zimní večery a trn pro vyjmutí SIM šuplíku. Nakonec v plastovém výlisku je připraven síťový adaptér a USB kabel typu C, tedy jiný, než má většina z nás doma.

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Čínský výrobce Letv nešetří u svých smartphonů na materiálech a zpracování bývá na velmi dobré úrovni. X500 to jen potvrzuje. Kovové tělo působí elegantně, příjemně na dotyk a málokdo by na první pohled tipoval cenu kolem 5500 Kč. Za zpracování by se nemusely stydět ani smartphony s dvojnásobnou cenou a chyby se zde hledají opravdu jen stěží. Jediné, co mě napadá, by mohly být snad jen mírně se viklající tlačítka. Jejich stisk je ale jistý. Nic hrozného to není, ale nemůžu jen chválit, že?

Záda jsou, jak jsem již prozradil, převážně z kovu. Plastové budou zřejmě menší pásky nahoře a dole kvůli propustnosti signálu. V horní části se nachází ještě cosi, co vypadá jako zrcátko a lze jej tak i používat. Jeho hlavní funkcí je ale rozpoznávání otisků prstů. V levém horním rohu je pak místo pro hlavní fotoaparát, přisvětlovací LED diodu a sekundární mikrofon.

Přední strana, jak už to tak bývá, je osazena displejem. Ten zabírá většinu plochy a do doby než jej rozsvítíte se zdá, že rámeček kolem něj je jen minimální. Bohužel tomu tak není a rámečky jsou docela výrazné. Pod displejem jsou tři kapacitní tlačítka, kterých si lze všimnout až při jejich rozsvícení. Za běžného stavu jsou elegantně skryta. Na horní straně je obvyklá sestava: senzor jasu, senzor přiblížení, reproduktor a přední fotoaparát.

Podíváme se po obvodu, kde dole najdeme USB-C konektor, umístěný mezi mřížkami. Bohužel se nejedná o stereo reproduktory, ale jen pouze o jeden reproduktor. Pod druhou mřížkou bychom našli primární mikrofon.

Levá strana je místem pro šuplíček na SIM karty. Vměstnají se sem rovnou dvě, a to jedna microSIM a druhá nanoSIM.

Nahoře najdeme jen klasický 3,5 mm jack a iR diodu, sloužící pro ovládání domácích spotřebičů.

Trojice tradičních tlačítek je na pravém boku. Všechna jsou v dosahu palce a k jejich umístění nemám žádných výhrad.

Rozměry přístroje jsou 151,1 x 74,2 x 7,5 mm a váha 169 gramů.

DISPLEJ

Zdá se, že úhlopříčka displeje 5,5 palce se pomalu stává standardem. Zprvu jsem se této velikosti bál a raději bych volil něco kolem cca 5,2 palce, ale zvykl jsem si rychle a v podstatě nemám problém ovládat smartphone prsty jedné ruky.

Přestože se Letv X500 mnohdy prezentuje jako bezrámečkový smartphone, tak tomu tak není. Po rozsvícení displeje jsou, bohužel, kolem obrazovky viditelné rezervy.

Rozlišení 1920 x 1080 pixelů je naprosto dostačující a dělá výslednou hodnotu 401 bodů na palec. Panel je typu IPS a je chráněn odolným sklem Corning Gorilla Glass 3.

Reakce na dotyky je rychlá a přesná, dokonce jej lze ovládat v rukavicích. Podání barev je na velmi dobré úrovni, jen bílá by mohla být o krapet bělejší. Čitelnost pod zimní slunečnou oblohou je průměrná a pozorovací úhly jsou taktéž naprosto v pořádku.

HW, OS A VÝKON

Pokud bych se měl vyjádřit k původní, předinstalované ROM, nemluvil bych zrovna pěkně. Neodladěná ROMka se spoustou chyb a neočekávaných restartů degradovala skvělý HW na dlouhodobě nepoužitelný přístroj. Jak jsem ale psal již v úvodu, tak ROM z grossoshop.net posune X500 o několik levelů výše.

Co se vlastně skrývá pod kapotou? Hlavním tahounem je určitě osmi jádrový procesor MediaTek Helio X10 s přídomkem Turbo a taktem až 2,2 GHz a grafickým akcelerátorem PowerVR G6200 o taktu 700 GHz. Svižný chod dopomáhájí zajistit 3 GB RAM a velikost interního úložiště je 32 GB. Slot na paměťové karty, a to ani hybridní zde nenajdeme.

Herní výkon je dostatečný a nenarazil jsem na hru, která by na Letv X500 neběžela plynule. Dokazují to i benchmarky, jejichž výsledky přikládám.

 ‌

BATERIE A VÝDRŽ

Začnu opět vzpomínkou na předinstalovanou ROM, kde by se sice výdrž baterie dala hodnotit jako průměrná, ale i tak 3 hodiny on screen time bylo pod mé očekávání. Po instalaci kolegou Radkem nalezené ROM, výdrž rapidně stoupla a můžeme se bavit o čase i více než dvojnásobném. To vše bez jakéhokoli šetřícího režimu, vypínání dat, synchronizace a tak různě.

Velké plus je i podpora rychlého nabíjení, kdy doba nabíjení z 10% na 100% činila 80 minut.

V testu jsem dal baterii pořádný záhul a po dvou hodinách videí na Youtube (čas na screenu je z neznámého důvody mylný), 30 minutách hudby, 20 minutách stahování, 20 minutách hraní hry Mortal Kombat byla zbývající kapacita 20% s časem OST 4 hodiny a 15 minut. Při běžné zátěži není problém atakovat hranici 7 hodin on screen time a za takový výkon si zaslouží X500 palec nahoru.

 ‌

ČTEČKA OTISKŮ PRSTŮ, IR REMOTE

Střední třída se pomalu plní modely, které na sobě mají čtečku otisků prstů a kdo ji nemá, pomalu jako by nebyl. Letv se podařilo čtečku šikovně zamaskovat jako malé zrcátko na zádech přístroje, které lze s troškou šikovnosti použít při focení selfie zadním fotoaparátem. Chybí zde možnost zamknout libovolnou aplikaci, ale alespoň lze snímač použít jako spoušť fotoaparátu. Umístění čtečky je, dle mého názoru, ideální a není problém na něj snadno dosáhnout, ať držíte smartphone jakkoli.

 ‌

Možno je naskenovat a uložit až 5 otisků prstů, jejich verifikace je rychlá a ve většině případů se podaří odemknout zařízení napoprvé.

 ‌

Po čtečce otisků prstů se setkáváme i s další praktickou vychytávkou, a tou je infra červený senzor. Už se přes něj neposílají zdlouhavě soubory jako dříve, ale slouží k ovládání domácích spotřebičů.

Nastavení probíhá metodou pokus/omyl a v mém případě bylo za minutu hotovo.

 ‌

KONEKTIVITA A GPS

Mnoho našich čtenářů si potrpí na plnou podporu LTE, bohužel je však musím zklamat. Sítě čtvrté generace jsou zde zastoupeny o frekvencích 1800/1900/2100/2300/2500/2600 MHz, takže chybí u nás využívané 800 a 900 MHz. Jaká pásma jsou ve vašem okolí, zjistíte v tomto našem článku.

Příjem GSM signálu byl v normě a nezpozoroval jsem žádné výpadky. Kvalitu hovoru hodnotím jako nadprůměrnou a i v případě, kdy jsem musel vyřídit hovor v čekárně u lékaře a tudíž šeptat, mě druhá strana slyšela hlasitě a zřetelně.

Wi-Fi modul je dvoupásmový s podporou frekvencí 2,4 a 5 GHz. Jeho citlivost je srovnatelná s jinými smartphony. Problém se nevyskytl ani u Bluetooth připojení a spárování s hodinkami Zeblaze Crystal proběhlo hladce.

Letv X500 si poradí se signálem z amerického GPS, ruského GLONASS  i čínského BEIDOU. Navigaci jsem testoval pouze krátce při návštěvě Prahy, kdy mě přesně dovedla na místo určení. Nenadálá pracovní neschopnost mi ale aktuálně nedovolí vyrazit ven a ověřit přesnost důkladněji a tak se pokusím vás uspokojit alespoň pár screeny. Testy byly prováděny v husté zástavbě a splnily má očekávání.

FOTOAPARÁT

Nejprve se v tomto odstavci podíváme na to, čím se vlastně fotí. Pak si krátce představíme aplikaci fotoaparátu a nakonec ukážu i pár fotek a video.

Přední kamerka má rozlišení 5 MPx a jejího výrobce se mi nepodařilo vypátrat. Zadní snímač disponuje optickou stabilizací a má rozlišení 13 MPx se světelností f/2.0, jehož výrobcem je Samsung. Snímač společně s ostatním hardwarem nemá problém natáčet videa až v rozlišení 4K a nebo zpomalené záběry. Z nějakého důvodu se oproti dřívějším modelům ztratila druhá přisvětlovací LED dioda a tak si musíme vystačit jen s jednou.

Prostředí aplikace je přehledné a na občasné momentky naprosto dostačující. K dispozici je základní nastavení, několik módů a filtrů. Kdo si chce víc vyhrát, musí sáhnout po alternativě z Google Play.

Fotoaparát za dobrých světelných podmínek produkuje pěkné ostré snímky, s ubývajícím světlem je ale vidět razantní zhoršení a snímky jsou plné šumu.

A ještě jedno selfie.

Neupravené fotografie stahujte tady.

Původní video soubor se moc nekamarádil s Youtube a musel jsem ho prohnat konventorem, což se podepsalo na kvalitě, takže doporučuji si ho stáhnout v plném rozlišení (4K/30 fps) zde.

 ‌

ZVUK

Smartphone klame tělem a snaží se nabudit dojem, že se v něm skrývají stereo reproduktory. Opak je pravdou a v druhé mřížce, zdánlivě reproduktorové, najdeme jen mikrofon. Na kvalitě ani hlasitosti to však nebylo znát. Alespoň v původní ROM, protože jestli něčemu změna ROMky uškodila, bylo to právě tady. V menu se sice objevila položka „Dolby Atmos“, ale i tak je zvukový výstup o poznání horší než s původní ROM. Nyní se z nadprůměru stává šedý nevýrazný průměr. Nezbývá než doufat na nápravu v příští aktualizaci.

ZÁVĚR

Přichází čas na shrnutí všech dojmů, pojmů a vlastně všeho, co mi výrazně utkvělo ve spojení se smartphonem Letv X500 v paměti.

Po vybalení X500 zaujme především krásným designem a perfektním zpracováním, na kterém se jen těžko hledají chyby. Následovalo zklamání z poněkud širších rámečků a ze softwarové výbavy, která zřejmě nedala spát ani borcům z grossoshop.net a rychle vydali skvěle odladěnou ROM, za což jim patří velké díky. Kromě menších výtek k fotoaparátu a zvukovému přednesu není nic, co by mi u Letv X500 vadilo a jsem rád, že mi nějakou dobu bude dělat společnost právě tento smartphone. Pro někoho by mohla být problémem i neúplná podpora LTE (chybí frekvence 800 a 900 MHz) a nebo chybějící NFC, ale Letv X500 má jiné přednosti, které jistě stojí za zvážení. Jako třeba nadprůměrná výdrž baterie a nebo zpracování.

Znova připomenu, že ke spokojenému užívání je potřeba nahrát jinou ROM než je ta původní od prodejce a s tím můžou mít méně zkušení uživatelé problém. Pokud ale znáte pojmy jako TWRP, ROM a s telefonem si chvilku vyhrajete, nebudete litovat a Letv 1S pak mohu doporučit.