Hodnocení recenzenta

Jsem přesvědčen, že tento telefon patří k současným top přístrojům v daném segmentu. Jen doporučuji si řádně prozkoumat, co kupujete a od koho, případně se dohodnout s prodejcem o podmínkách nákupu a nastavení samotného přístroje.

8

Intro

LeTV je v současné době velmi skloňovaný termín. Ještě nedávno pro našince úplně neznámá společnost, která se zaobírá především poskytováním streamovaných médií, se vrhla na velice rychle se rozvíjející trh s chytrými telefony. A díky kapitálu, který může zúročit z hlavního podnikatelského záměru, dostala možnost připravit a následně představit trojici velmi vyzbrojených smartphonů. Ty směle míří do vyšších pater trhu. Ani jeden z představených telefonů totiž nepatří do cenově a výkonnostně nižších pater. Zkrátka společnost vsadila vše na prémiovou třídu. A není se čemu divit. Nejpopulárnější telefon v Číně je přeci iPhone a možná byste se divili, kolik lidí ho tam vlastní.

To možná byl rozhodující faktor, proč LeTV uvedlo tři modely LeTV One, LeTV S1 Pro a LeTV Max. Z čehož LeTV S1 Pro a LeTV Max mají podobnou konfiguraci, mířící někam do třídy High-End. Rozdíl v nich je především ve velikosti, kdy LeTV Max s úhlopříčkou 6,33 palce můžeme směle prohlásit za právoplatný phablet „plácačku“. Náš X600 (One, Le1) se zařazuje svou výbavou spíše do vyšší střední třídy, avšak cenově míří ještě níže.

 ‌

ÚVOD

Hned na začátku chci upozornit na fakt, že budu u tohoto telefonu trochu kritičtější, ač si to daný model telefonu možná ani nezaslouží. Tento smartphone byl již od první zmínky v médiích v mém osobním hledáčku, zkrátka stala se z toho záležitost „musím mít, nebo alespoň vyzkoušet“. A s tímto jsem do toho šel, řekl bych až po hlavě.

Hned na začátek chci koupěchtivé fanoušky upozornit na několik důležitých faktorů, které je před koupí opravdu nutno zvážit. Prvním je, že za danou cenu v současné době asi nekoupíte žádné luxusnější zařízení. Druhým je fakt, že telefon je zkrátka velmi povedený, nádherný a vůbec je atraktivní. Za třetí, telefon nedisponuje v originální ROM multilanguage lokací. Naleznete zde pouze 3 dialekty čínštiny a angličtinu. Je fakt, že různí podnikavý reselleři z Číny se činí a do těchto ROM se nějakým způsobem prolomili a celý systém upraví dle svých potřeb. Není se čemu divit, vždyť přístroj za tuto cenu je tak atraktivní, a to nejen v domovské Číně nebo anglicky mluvících zemích. Je tedy jasné, že podnikavci udělají vše proto, aby tak horké zboží prodali i do jiných zemí. Takže po koupi můžete tedy  očekávat telefon s upravenou ROM, kde naleznete s největší pravděpodobností i češtinu nebo slovenštinu. No hurá, chtělo by se zvolat, ale radost může být předčasná.

Za čtvrté, v telefonu ze známých důvodů není nainstalována žádná ze služeb Google, tedy opět se bavíme o originální ROM. A opět i v tomto případě přeprodejci většinou neváhají a tyto služby vám jako bonus nahrají. O to, jaký bonus to byl pro mne, se s vámi vzápětí podělím. Počítejte tedy, že v tom lepším případě budou funkční, v opačném případě to je začátek cesty do hrobu. Kdo někdy reinstaloval Google služby ví o čem mluvím. Jednou do nich píchnete a celý domeček z karet se vám sesype. A věřte, že nakonec vás s největší pravděpodobností čeká komplet reinstalace celého systému. V mém případě vše totiž skončilo, nebo spíše začalo, otevřením Google Play a přihlášením se ke svému účtu. Tím to vše zhaslo, žádné stahování, žádná aktualizace, žádná synchronizace, žádné kontakty, zkrátka nic. Ač přihlášený k účtu, tak se mi nic nepovedlo stáhnout nebo sesynchronizovat a ani „prd“.

Za páté, pokud nejste tedy opravdu androidní fanoušek, nebo nevíte o někom takovém ve vašem okolí, opravdu zvažte své síly před koupí. Tento přístroj totiž nepatří do tzv. kategorie. „ready to use“ (připraveno k použití), tedy alespoň zde na území EU.

S největší pravděpodobností vás bude čekat instalace TWRP a recovery menu, flash jiné ROM, root, doinstalování služeb Google a další. Pokud těmto pojmům nehovíte, zpozorněte a možná se porozhlédněte po něčem hned provozu schopném. Abych jen nestrašil, vše se dá správně nainstalovat poměrně jednoduše, stačí občas „zagooglit“ a shlédnout pár tutoriálů na Youtube. Přesto přese vše se celá akce může klidně protáhnout na celý den, v tom lepším případě hororového scénáře (což byl můj případ), v horším případě můžete dosáhnout na svém přístroji stavu tzv. bricku. To by znamenalo stav velmi luxusně vypadající cihličky na to, abyste ji nosili v kapse.

Řešením je také podívat se po prodejci, který vám přístroj připraví ku vaši spokojenosti a dá vám garanci, že vše buď napraví, případně vymění při jakémkoliv problému.

I přes výše vyjmenované záludnosti musím říci, že se jedná o velmi povedený telefon, o který má cenu stát…

 ‌

UNBOXING

… no, pojďme se na něj konečně podívat a představit si ho. Telefon je krásný, fakt krásný. Krabička sice moc invence nepobrala a ve srovnání s například OnePlus One je to fakt slabota. Avšak po otevření a vyjmutí telefonu se vám naježí i ty nejmenší chloupky na zátylku. Kombinace kovu, skla a plastu tu je dovedena k dokonalosti. Žádné přesahy, vrzání nebo snad, že by něco nelícovalo, to tu opravdu nehledejte. Tedy až na jednu výjimku, slot pro SIM karty je vyroben ze dvou dílů, tzv. traye/zásuvky a krytu, tedy té viditelné části na boku telefonu jsou k sobě spojeny nýty a ne úplně dokonale. Takže dvířka se lehce viklají. Toť jediná výtka ke zpracování, co se prvního dojmu týče.

V krabičce dále nalezneme plastový transparentní kryt, do kterého je celý telefon zasazen. Ten už takovou chválu nesklidí. Pokud tedy nebazírujete na krytu s logem LeTV, tak doporučuji vyměnit za jiný. Vrže, na jedné straně nedoléhá a nesedí, čímž téměř vyřadí kolébku ovládající hlasitost přístroje. Avšak na druhou stranu ochrání před poškrábání zadního dílu telefonu, který svým lesklým provedením k tomu přímo vybízí.

Pod tím vším hledejte kartonové pouzdro, které invencí naopak nešetřilo. Potáhnete-li za úchop, tak na opačné straně vám současně vyjíždí manuály a na tažené kartě se objeví trn, vyveden s logem LeTV.

Pod lůžkem naleznete ještě krabičku s cívkou, na kterém je navinut kabel USB-typu C. O tom se více rozepíši níže. A vedle nabíječku s vidlicí standardizovanou pro čínské země. Náš dodavatel coolicool.com ještě přibalil redukci pro evropské zásuvky. To je vše. No posuďte sami na videu.

VZHLED, KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Jak jsem již výše zmínil, telefon je konstrukčně zpracován k dokonalosti. Chybí mu však, dnes velmi populární, zakřivení sklíčka 2,5D. Osobně mi to nevadí, naopak mi tato kombinace designového umu vyhovuje, tedy zaoblené rohy a ostré hrany po obvodu telefonu. Jen to může svádět k domněnce nebezpečí, spočívajícím v poškození skla při neopatrném zacházení, rozuměj pád na zem, náraz o hranu apod. Takže nějaký kryt a ochranné sklíčko jen doporučuji. Také musím podotknout, že se nejedná o bez rámečkový telefon, ač na první pohled tomu vše nasvědčuje a často to bývá zmiňováno většinou prodejců. Hned vám to předvedu na níže uvedených obrázcích, kde byla nahrazena originální plocha za více kontrastní vůči rámečku.

Jednoduše jde o povedený trik společnosti. Nevidím v tom však žádnou nevýhodu nebo handicap. Producentovi se jednoduše povedlo vše nadesignovat tak, že telefon v kombinaci s bílou vypadá nepřehlédnutelně a atraktivně.

Přední panel spolu s povedenými plochami a launcherem (mimochodem snad první telefon, u kterého jsem neměl a asi jen tak nebudu mít potřebu měnit jak uzamykající obrazovku, tak i plochu) je zkrátka SEXY. Nevím jak lépe to popsat. Ten minimalismus s ikonami v Material Designu, černým podkladem a bílým zpracováním telefonu je ….nooó, SEXYYÝ.

Co se týče použitých materiálů, tak rám telefonu je vyroben ze slitin kovů, přední panel ze skla a záda z polykarbonátu. Ta jsou finišována leštěným lakováním, tedy alespoň se to tak tváří. A nejde o nějaké laciné zpracování. Lesk je skvělý a pod ním vídíme jemné strukturování zad přístroje. To jakoby lehce imitovalo kartáčovaný nerez, což nejlépe shlédnete po detailním prozkoumání stříbrného loga LeTV. Díky této úpravě základní vrstvy, ač s leskem na zádech, tak přesto na něm neulpívají tolik otisky a čmouhy. Stejně však doporučuji používat buď přibalený ochranný kryt nebo pořídit nějaký adekvátní, už z důvodu nechtěných šrámů.

Rámeček má naopak strukturu povrchu, připomínající proces pískováním a hrana k zádům je laserově zkosena, což dotváří velmi zajímavý designový efekt lesklého proužku. Po bocích a na dolní hraně ještě najdeme celkem čtyři plastové vlysy, plnící funkci propustnosti signálu k anténám a tím i lepšího příjmu. Co se týče předního panelu, tak na něj výrobce použil sklíčko Corning® Gorilla® Glass 3.

Na zádech najdeme sklíčko, chránící modul fotoaparátu. Ten je vystředěn v horní části telefonu, což uvítají ti, co často nechtěně zaznamenají své prsty ve svých výtvorech. Zde se díky tomuto vystředění přeci jenom více vyhnete tomuto nešvaru. Přesto, kdyby výrobce prohodil ještě blesk s fotoaparátem, bylo by to dokonalé, avšak asi ne tak hezké po stránce designu. Nad touto soustavou najdeme ještě mini otvor pro sekundární mikrofon.

Z horní hrany je třeba vyzvednout použití IrDa diody, která slouží k ovládání domácích spotřebičů. A v dolní části pak nalezneme dvě precizně zhotovené mřížky. V pravé se nachází reproduktor a v levé pravděpodobně primární mikrofon. Mezi nimi je umístěn revoluční konektor mikro USB typu C. Mimochodem LeTV je první značkou, která tento konektor použila v souvislosti s chytrými telefony.

Po bocích telefonu poté nalezneme ovládací tlačítka s tím, že napravo hledejme power tlačítko a nalevo kolébku ovládající hlasitost. Nad ním ještě výrobce umístil mute tlačítko po vzoru iPhonu. Nad power tlačítkem nezapomeňme zmínit šuplík pro dvě microSIM karty. Obě s plnou podporou, tedy všech sítí. Pozor však, k telefonu je přiřazeno pouze jedno IMEI číslo.

Přístroj nepatří k žádným dietářům, a to ani na pohled a ani po potěžkání v ruce. Jakmile LeTV vezmete do ruky víte, že máte co do činění s řádným kusem „železa“. Váha 170g a tloušťka 9,5 mm toho může být důkazem.

 ‌

DISPLEJ

Přední stranu ze 76,29% okupuje displej, který není bez rámečkový, jak již bylo zmíněno, přesto je impozantní. S rozlišením FullHD a hustotou 403 PPI plně splňuje veškeré nároky kvalitního přednesu ve vztahu s 5,5 palcovým zobrazovačem. Ostrost patří k příkladným a nemám zde, co by bylo k vytknutí. Zde máte jasný příklad, že na takto velký displej není třeba používat takové „hlouposti“ jako QHD nebo dokonce UHD. Co se přednesu barev týče, tak patří opět k tomu nejlepšímu. Při reprodukci černé máte pocit, že se displej úplně vypnul, bílá by lehce snesla dokalibrovat, přesto nemám pocit, že by něčím rušila a opět patří k tomu nadprůměrnému. Sharp v tomto ohledu odvedl velmi dobrou práci a za svůj IPS kapacitní dotykový displej zaslouží jedině pochválit.

Poměr mezi nejvyšší hodnotou jasu a tou nejnižší snese taktéž poměrně přísná měřítka. Co se týče nejvyššího jasu, tak zde bych ještě přitlačil na pilu. Což o to, v interiéru je plně dostačující, ale například v dnešních parných dnech v poledním žáru to zkrátka nedostačuje. Posuďte ze snímků níže.

Pokud však slunce zajde za hory nebo za mraky, je čitelnost o poznání lepší. Pokud chcete srovnání, tak na Xiaomi Mi Note v tomto ohledu nestačí.  Naopak při použití v noci a za tmy, se brouzdání po internetu stává přijatelným, takže ráno se vyhnete probuzení s očima červenýma jako králík. Má to však jednu vadu na kráse. Při nastavení nízké intenzity osvětlení displeje dochází k jeho pulsování, což je poměrně nepříjemné. S určitostí můžu potvrdit, že se jedná o software chybu, která bude snad v nejbližších aktualizacích opravena.

Vraťme se ještě k slunečným dnům. V případě, že používáte polarizovaná sklíčka brýlí, počítejte s horší čitelností, a to překvapivě ve vertikálním režimu. Pokud však telefon natočíte na bok, bude vše v pořádku.

Samotný telefon navíc ještě v menu nastavení umožní upravit teplotu barev. A nejen to. Naleznete zde i možnost uzpůsobení přehrávání videí, kdy výsledkem je vynikající plynulost přehrávání, a to i při rychlostech 30 snímků za vteřinu.

LeTV si dalo opravdu záležet, aby jejich telefony byly připraveny pro reprodukci filmů v co nejlepší kvalitě. A aby ještě ne, že ano, když jejím hlavním podnikatelským posláním je právě služba v oblasti on-line přenosů filmů.

Přesto se tu jeden neduh najde. Tedy alespoň zatím na této nainstalované ROM, kdy filmy pořízené tímto přístrojem a v kvalitě 4K, nepřehrajete nikde jinde než v samotném přístroji. Zdá se, že jde o software problém, který bude určitě v budoucnu upraven s některou z aktualizací.

 ‌

HW, OS, VÝKON

HW

Po hardware stránce můžeme směle prohlásit, že telefon dostal víceméně nabušenou výbavu vzhledem k prodejní ceně. Pokud budete hledat konkurenci, tak jedna se asi vynořila nyní, Xiaomi RedMi Note 2. Avšak rozdíly mezi těmito telefony určitě nalezneme. Například RedMi Note 2 nebude rozhodně působit tak exkluzivně, přeci je jen z plastu.

Pokud se tedy podíváme dovnitř, tak z výbavy můžeme vypíchnout především 64-bitový osmi jádrový procesor Mediatek Helio X10, taktovaný na 2,2 GHz. Všech osm jader pochází od ARM Cortex A53, takže můžeme mluvit o právoplatném osmi-jádru. Ten má výkonu na rozdávání, ač na nejsilnější konkurenční procesory ještě nemá. Adekvátním soupeřem mu může být starší, avšak stále aktuální procesor od Qualcommu Snapdragon 801.

Každopádně o Mediateku se již obecně ví, že pomalu ale jistě vystrkuje růžky a nebude dlouho trvat, aby zatápěl i Qualcommu, což vlastně již tak trochu dělá, díky klopotám se Snapdragonem 810. Mimochodem Helio X10 brzy objevíte i v nových Sony Xperiích M5, takže se již nedá mluvit o tom, že by patřil k okrajovým výrobcům procesorů, které najdeme pouze v lacinější čínské produkci od „no-name“ společností.

Trochu hůře s výkonem na tom je i spárovaná grafika PowerVR G6200, která určitě nedosahuje na výkony GPU Adrena, přidružených ve Snapdragonech z osmičkové řady. Přesto bych neměl obavy, že by si tato grafika neporadila s nějakou aplikací. Pokud některé aplikace nepoběží, či nepůjdou instalovat, tak problém hledejme spíše v tom, že přístroj je celkově naladěn na čínské prostředí a jejich obchody s aplikacemi. Příkladem může být opět nekompatibilita oblíbené hry Dead Trigger 2, ale na to si již pomalu zvykám ve vztahu s čínskými telefony. Jen podotýkám, že problém nebude s procesorem, nebo GPU, protože ani v případě Xiaomi Mi Note se tato hra nepovedla nainstalovat.

 ‌

 ‌

Aby vše běželo tak jak má, bez nějakých zádrhelů, tak LeTV do přístroje zabudovalo ještě osvědčenou dvoupásmovou operační paměť LPDDR3 s propustností 933 MHz. Ve většině případů samotný systém zabírá něco přes 1 GB této paměti.  Z praxe můžu potvrdit, že žádný nedostatek RAM paměti jsem nepocítil, spíše naopak. Většina aplikací na přístroji běžela bez jediného problému nebo nějakých záseků. Lanucher běžel bez zádrhelů, rychle a hladce. Telefon zvládal s přehledem i více náročnějších úkolů. Hraní her současně se stahováním aplikací z Google Play storu nebyl problém. Ale platí, že čím více aplikací, tím více se vše podepíše i na běhu celého systému.

A když už jsem výše zmínil zahřívací problémy se Snapdragonem 810, nebylo by fér se nezmínit o tom samém i v tomto případě. Poněvadž přístroj je opět konstruován s kovovým rámečkem, kde je obecně známo, že jeho vodivost je mnohem vyšší než plast, tak i v tomto případě se zahřívání při vyšších výkonech projevilo poměrně nepříjemným pocitem přenášeného tepla do rámečku telefonu, podobně jako u Xiaomi Mi Note. Mimochodem se mi povedlo naměřit teplotu něco přes 40°Celsia, ale systém v battery testu vykazoval dokonce teplotu 45°Celsia.

Co se týče interní paměti, máte možnost si pořídit tři verze, a to s 16, 32 a 64 GB prostoru. Osobně vám hned doporučím alespoň verzi s 32 GB prostoru i s přihlédnutím, že si připlatíte v průměru o pouhých 20 dolarů více. U 16 GB verze, kterou vlastním pro tento test, je disponibilních pouze asi 10,5 GB, což je poměrně málo, vezmete-li v potaz, že fotoaparát dosahuje rozlišení 13Mpx a videa můžete natáčet dokonce do kvality UHD, tedy 4K, což už je na paměťové prostory velmi náročné. Z praxe mohu potvrdit, že těch 11 GB jde zaplnit poměrně záhy. Několik alb v bit-rate HiRes, pár videí a třeba několik her, náročných na interní paměť, jako je Asphalt 8 a najednou máte skoro plno. Pokud se však naučíte pracovat s OTG funkcí a máte při ruce OTG kabel s USB typu C a USB flash paměť, není problém vše vyřešit i takto a tímto rozšířit v nejnutnějších případech i 16 GB verzi. Je to jen méně pohodlné a komfortní.

OS

Pod displejem najdeme kapacitní tlačítka s přiřazenými funkcemi. Uprostřed home s přidružením druhé funkce, kdy při delším namáčknutí se otevře zvukový asistent, bohužel v čínštině, žádnou Cortanu nebo jak se všechny ty asistentky nazývají zde nehledejte. Pravé tlačítko slouží ke kroku zpět a nově také v experimentálních verzích k uzamčení obrazovky. Pravé tlačítko slouží jako task manager a ke vstupu do stavového menu a současně rychlému nastavení. Po delším podržení se otevře nabídka customizace. Když už jsme nakousli experimentální ROM-ky, tak můžu prozradit, že ve verzi 17E se testuje i otevření uzamknuté obrazovky pomocí poklepu, tzv. double tap.

Tlačítka mají jednoduchá vyobrazení a jsou decentně bíle podsvícena. To v nočním režimu oceníte, avšak při plném slunečním světle naopak zjistíte, že je vlastně nevidíte. Tlačítka nejsou do doby aktivace patrná. Dá se na to zvyknout, ač to pro někoho může být nedostatkem.

Jak jsem již výše naznačil, tak snad největším kamenem úrazu byla instalace upravené ROM ze strany re-sellera. Tedy našeho partnera, který do něj jakýmsi způsobem zasáhl, pozor nejedná se o jediného čínského přeprodejce, který tak činí. Jejich technik doinstaloval další jazykové lokace, mezi nimi i zmíněnou češtinu a slovenštinu. Dále se pokusil dodat i služby společnosti Google. To by na první pohled nebylo nic neobvyklého, kdyby vše bylo trochu více otestováno. Google služby k nepoužití a jazyková mutace nekompletní, ale popořádku.

Po spuštění přístroje mne zarazil fakt možnosti nastavení češtiny, neboť jsem byl již připraven na možnost výběru pouze z angličtiny, případně čínštiny. A hle, je tu jazyků jako much. Říkal jsem si, že LeTV zapracovalo a do nové OTA aktualizace tyto lokace zařadilo, ovšem chyba lávky.

Připravoval jsem se také na instalaci TWRP recovery menu (mimochodem do nedávna pouze v čínštině) pro doinstalování Google apps. A hle, v telefonu vidím ikonu Google Play a další. Zajásal jsem, jenže předčasně. Po otevření a snaze si doinstalovat nějakou přívětivou klávesnici namísto té systémové a z poloviny přizpůsobené pro čínskou klientelu, jsem bohužel zjistil, že nic jen tak nenainstaluji. Po různých pokusech nějakým způsobem služby Google apps oživit a přimět k tomu, co mají dělat, došlo k tomu, čemu jsem se chtěl stůj co stůj vyvarovat, ale na druhou stranu mi bylo jasné, že je to skoro neodvratné…

…začít tzv. od nuly.

Kompletní reinstall ROM v telefonu. Postupů na internetu se najde opravdu docela dost, ale ani jeden v danou chvíli nepopisoval vše na 100% jak to ve skutečnosti je. Takže po různých kombinacích instalací a hledání po všech možných čertech jsem se rozloučil s upravenou ROM (tzn. i češtinou a slovenštinou). To, že po reinstalaci přijdu o tyto jazyky, mi potvrdilo několik členů různých fór. Jal jsem se tedy flashovat na originál a v tu dobu dostupnou ROM verzi 5.0.003S, tedy „Stable“/Stabilní. Opět zdůrazňuji, najít tu správnou na internetu je tak trochu dobrodružstvím a připomíná hledání jehly v kupce sena. Mně se povedla flashnout asi až třetí nebo dokonce čtvrtá, už si to ani nepamatuji díky těm stresovým situacím a v jednu dobu i zoufalství, kdy se telefon tvářil více jako „brick“, než že by ještě mohl někdy naskočit. Přesto přese vše se to nakonec povedlo. Hurá, telefon bootuje a nabíhá. Na toto téma se chystám ještě připravit nějaký ten tutoriál do budoucna.

OS je jednoduchý a přehledný postavený na Android 5.0.2 Lollipop a nese svůj vlastní název EUI. Číší z něj inspirace jak z MIUI od Xiaomi, tak částečně iOS od Applu. Přesto má několik svých vychytávek. Některé ku prospěchu, ale něco mi tu také chybí.

Libí se mi jednoduchost celého launcheru, ikony v plochém designu, rychlá odezva a i některá netradiční řešení. Co bych však uvítal, jsou některá gesta, použitá ve standardním Androidu. Příkladem může být tah dvěma prsty od horního okraje, kdy se dostanete do menu rychlých voleb, odkud už lehce přejdete do samotného nastavení telefonu. V tomto případě musíte jít do nastavení buď přímo přes ikonu nebo podržením volného místa na ploše. Nedá se sem dostat ze zamčené obrazovky.

Rychlé volby však naleznete pod levým kapacitním tlačítkem, tedy multitasking menu, kde sdílí prostor spolu se stavovým menu. Zde v horní části si můžete rychle nastavit, případně zapnout/vypnout navolené funkce. Ty si také v menu nastavení můžete přímo sami zvolit a uskupit. Pod tímto naleznete ovládání přehrávače a níže řádek s otevřenými aplikacemi. Ty se zavírají po „applovsku“ tahem nahoru.

Veškeré aplikace se instalují přímo na plochu a odtud se také odinstalují. Takže na jednu stranu vše máte na jednom místě, na druhou stranu je musíte mít vždy na ploše nebo ve vytvořených složkách oproti klasickému Android prostředí. No, upřímně mě to již nezaráží, protože tento „applovský“ způsob vídáme u čínských mutací Android OS čím dál častěji.

Přímo na ploše schází googlovský vyhledávač, za to osobně chválím, stejně ho nikdy nepoužívám a jen mi tam vždy překáží. Na ploše můžeme vytvářet nové složky, uskupovat jednotlivé ikony dle libosti či přidávat widgety. Samozřejmostí je změna tapet či uzamykající obrazovky. Jako bonus můžete měnit celá témata, případně si vše doinstalovat pomocí vestavěné aplikace LeTV.

Systém nabízí také možnost správy povolení pro jednotlivé aplikace, kterou bychom měli do budoucna potkávat v nové verzi Android M, která byla nedávno představena a očekává se spolu s uvedením na nových Nexusech. Jednotlivým aplikacím tímto můžete zakázat například přístup k vaší poloze nebo kontaktům. Díky této funkci se vaše soukromí stává pouze vaší záležitostí. Je svým způsobem na vás, komu povolíte, aby vám civěl do vašich dat.

Bohužel, systém je dodán opět s mraky bloatware, určeným především čínským obyvatelům. Díky tomu, že se jedná o LeTV, tak zde najdeme především aplikace určené tomuto streamovacímu kanálu a co víc, celá jedna karta je vyloženě věnována tomuto kanálu spolu s kontextovým tlačítkem nazvaným „live“. Bohužel ,ani jedno se mi zatím nepovedlo odinstalovat nebo alespoň vypnout. Každopádně to určitě nějakým způsobem půjde a až dokončím recenzi, tak se tomu podívám na kobylku. Jen podotýkám, že k odstranění je třeba mít oprávnění root.

 ‌

Výkon

Výkon telefonu byl již částečně rozebrán v článku, co se benchmarků týká (zde). Díky svému hardware by telefon neměl mít problém zvládnout cokoli. Přesto musím opět podotknout, že GPU PowerVR G6200 určitě nedosahuje na výkony, jako v případě Adrena, zabudovaných v osmičkové řadě Snapdragonů. To můžete vidět i v porovnání výsledků Unreal Engine v Epic Citadel, kde Snapdragon 801 s Adreno 330 jasně převálcoval Helio X10 s výše zmíněnou grafickou kartou.

 ‌

Resumé výsledků z benchmarků

Srovnání benchmarků s Xiaomi Mi Note

Co se her týče, tak zde se naplno projevil celkový výkon telefonu. Pro příklad mohu uvést Asphalt 8, který běžel na nejvyšší možné nastavení bez nějakých zádrhelů. Překreslování bylo plynulé a vy si hru můžete užívat plnými doušky bez jakéhokoli omezení. To samé můžu napsat i o dalších hrách, jako jsou RealRacing 3 a třeba trochu akčnější Mortal Combat X, kde se grafika, běžící na Unreal Engine projeví v plné kráse.

 ‌

Ještě jednoho neduhu jsem si všiml. Ten se týká velmi populární klávesnice SwiftKey. Pokud jste jejími uživateli, tak na tomto přístroji ztrácí trochu na lesku. Problém spočívá v tom, že při psaní je těžkopádná. Abych to upřesnil, jednoduše je zpomalená, takže pokud datlujete velmi rychle, budete již po prvním slově značně napřed. Písmenka naskakují s lehkým zpožděním, a to samé se dá říci o vibraci. Klávesnice zavibruje až se zpožděním, tedy víceméně mezi vašimi jednotlivými dotyky s klávesnicí. Dost nepříjemné, musím podotknout.

 ‌

BATERIE A VÝDRŽ

V telefonu nalezneme baterii o kapacitě 3000 mAh, ta je uživatelsky nevyjímatelná. Kapacitou patří k dnešnímu průměru možná i lehce pod průměr, to však papírově nemusí nic znamenat.

Realitou byl fakt, že telefon patří spíše k šedému průměru, co se týče výdrže. Nečekejte tedy žádné trhání rekordů. Avšak dle pročítaných fór vím, že v některých z budoucích aktualizací může dojít ještě k úpravě, kde na některých experimentálních ROM, označených na konci písmenem E, se dle členů mnohem zlepší výdrž telefonu.

Podle všeho má tedy systém ještě skryté rezervy, které je třeba doladit, co se energy managmentu týče.

Telefon disponuje funkcí úsporného režimu. Ten se hodí v případě, kdy máte baterii na minimální úrovni. Po zapnutí, režim zmrazí nepodstatné funkce systému, čímž prodlouží životnost baterie. Mimochodem, v pohotovostním režimu jsem se se zbývajícími 4% nabité baterie prokousal přes jeden a půl dne v pohotovostním režimu.

KONEKTIVITA A GPS

Signál patří k průměru, ničím neoslní, ale asi ani nezklame. Obecně tohle platí pro většinu zařízení s kovovým rámečkem. Musím zmínit, že většina plastových přístrojů převálcuje tyto kovové šviháky. Příkladem může být i mnou prokletá Ecoo Aurora E04, která po stránce signálu ve všech směrech a ohledech převálcovala zatím veškerá zařízení s kovovou konstrukcí, která mi prošla rukama (Xiaomi Mi Note, nyní LeTV… a vlastně i OnePlus One, ač nekovový). Tam kde ostatní (a to i LeTV) mají problém s GSM signálem, tak Aurora většinou sahala i po 4G.

Wi-Fi a Bluetooth

Přístroj využívá dvoupásmového Wi-Fi modulu 802.11, podporující protokoly a/b/g/n na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz.

Signál patří k průměru. Očekával bych lepší příjem, vzhledem o jaký telefon se jedná. Přesto nezklame a v porovnání s Xiaomi Mi Note na tom jsou obdobně. Snad jen u LeTV v nepřítomnosti kvalitního signálu častěji dochází k výpadku. To vám může občas znepříjemnit stahování u některých objemnějších balíků dat, kdy vás většinou čeká vše stahovat od začátku.

GSM, 3G, 4G

S příjmy po GSM sítích nebyl žádný problém a asi by byla v současné době ostuda, kdyby to tak nebylo. Ale i z nedávné minulosti víme, že i tato trivialita může občas pozlobit (např. některé OTA aktualizace od Cyanogen spojené s OnePlus One). V tomto případě hovory a posílání SMS fungují bez nějakého zásadního problému. Hovor ze sluchátka je velmi zřetelný a nedochází k nijakým hall-efektům. Ani z druhé strany jsem nezaznamenal žádný problém, tedy, že by si někdo stěžoval na špatný příjem hovoru nebo by mi nerozuměl.

Co se týče sítí 3G, tak při jejich dostupnosti v ČR je to celkově problém. Tato síť nebyla v naší zemi nikdy moc rozšířená a dobudována. Takže pokud máte dostup, můžete s klidným svědomím využívat. Ale jak už to často bývá zvykem, tam kde máte přístup k 3G, bývá většinou i pokryto 4G.

Současným světem hýbou sítě 4G/LTE a zde to opět nebude z mé strany žádná oslavující písnička. Není se čemu divit, vždyť telefon míří především na čínské trhy a USA, s evropskými trhy se zatím vůbec nepočítá. Takže naše nejstěžejnější pásma zastupuje snad jen 1800MHz. Ten operátoři nasazují v hustě osídlených oblastech, avšak v oblastech s menší zástavbou, tzn. vesnice, menší města, pole, lesy, hory nebo údolí, nasazují frekvence 800 MHz a v případě jednoho operátora dokonce GSM pásmo 900 MHz (mimochodem, to je snad rarita v celé EU). Ty však v telefonu nehledejme. Do budoucna se ještě počítá s frekvencemi 2100 a 2600 MHz a ty v telefonu zastoupeny jsou.

O čínském standardu TDD-LTE se nemá cenu moc rozepisovat. S tím se můžete setkat opravdu pouze a jen v Číně.

Helio X10 podporuje standard přenosu cat4. V praxi to znamená, že rychlost stahování dosahuje teoreticky až na hodnotu 150MB/s a upload na 50MB/s.

Opět zmíním již výše popsané. Výrobci stále nemají sladěnou současnou technologii s konstrukcí telefonů, tedy kombinaci síly signálu vůči kovovým elementům přístroje. I v tomto případě má producent ještě prostor pro vylepšení.

 ‌

GPS,…

…kapitola v podání Mediateku je vždy tak trochu hádankou. Víme z minulosti, že tuto disciplínu zkrátka Mediatek silně nezvládal. Ale také už víme, že se s tím dokázal poprat a v případě čipu, umístěném v Meizu MX4, MTK6595, to zvládl bravurně. Helio X10 je vlastně nástupcem tohoto čipu, takže se pojďme podívat, jestli bude i v tomto ohledu právoplatným nástupcem. Navigace umí většinu známých navigační systému, tedy GPS, GPS-A, Glonass i Beidu.

Hned první pokus o určení polohy naznačil, že vše nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ačkoli jsem ještě nepoužil žádný monitor GPS signálu a potřeboval jsem jen určit polohu k přidružené aplikaci RunKeeper, tak se nepovedlo. Celý systém bylo třeba rebootovat, až poté, po nějaké chvíli a opět s určitou odezvou, se nakonec přeci jen povedlo fixnout.

Už vím, že když sedím asi metr od okna a dle monitoru GPS je k dohledání i 20 styčných bodů (viz snímek uvedený výše), že k fixaci nedojde. Čekal jsem více jak 5 minut, takže citlivost nebude patřit k těm nejlepším. GPS modul se nedokázal spojit s více než jednou družicí. Zde zkrátka Mediatek stále trochu ztrácí za Qualcomm i HiSilicon.

Něco jiného je to pod širým nebem. Zde modul GPS přeci jen ukázal své klady. První fixace trvala pouhých 12 vteřin a druhá po rebootu telefonu dokonce tři vteřiny. Zajímavé je, že pokud jste se schovali pod slunečník, tak se opět situace zhoršila Fixace za 51 vteřin, to samé se dá říci i o situaci za sklem automobilu.

Ještě se pojďme podívat na přesnost navigace. Pokud se jedná o statický nebo pohyb v podobě chůze nebo běhu, tak můžeme říci o navigaci, že je přesná, přesto občas ulítne o pár metrů mimo, viz screeny níže. Při jízdě v automobilu potřebuje navigace chvíli čas k tomu, aby se zkalibrovala. Zpočátku se zdá být spíše více dezorientována, avšak  po několika minutách se chytí a vše jede jak má.

Přesnost pomalý pohyb:

Přesnost rychlý pohyb:

 ‌

IR REMOTE

Jeden z velmi užitečných nástrojů, což ocení ti, kteří mají po stole několik válejících se ovladačů na různá zařízení. Tímto vám postačí pouze naprogramování aplikace ve vašem smarthphonu a můžete je směle sklidit kamsi do útrob šuplíku. Ovládat jde takřka vše, co používá „dálku“ s technologií IR přenosu. Tedy TV, různé přehrávače, vaše Hi-Fi nebo třeba klimatizace, tady se meze nekladou.

Samotné naprogramování patří mezi velmi jednoduchý proces, kdy chytrý telefon nastavíte diodou k dálkovému ovladači a namáčknete příslušnou funkci na ovladači. Telefon přijme z dálkového ovladače daný signál a vy potom k němu přiřadíte příslušné tlačítko na telefonu. Postup viz. screeny níže.

 ‌

USB Typu C

Jak se říká, největší díru do světa uděláte nějakým jednoduchým, až bych řekl primitivním zlepšovákem a USB typu C je toho zářným příkladem. Neuvěříte, dokud nevyzkoušíte jak tento detail může zlepšit celé vaše soužití s mobilním telefonem (obzvlášť za tmy). Již nemusíte řešit, jakou stranou konektor do přístrojů zasunete, je totiž reverzní, a to na obou koncích, simply clever. Navíc v tomto případě jsou oba konce kabelů pozlaceny, což zvýší vodivost, tedy i nepatrně rychlost přenosu dat.

 ‌

Ostatní

Chybí mi HotKnot, už jsem si docela na tuto vymoženost od Mediateku zvykl a najednou tu není. Naopak namísto toho zde naleznete další, pomalu se rozšiřující technologii přenosu dat tzv. Wi-Di, neboli WiFi – Displej, bohužel nevyzkoušeno. Nemám na to v současné době zařízení, se kterým bych to spároval.

V telefonu nehledejte ani NFC, tento protokol přenosu dat jednoduše Mediatek zatím přehlíží. To se možná brzy změní s příchodem bezdotykového placení, které pomalu ale jistě připravuje ke spuštění i Google pod hlavičkou GooglePay.

FOTOAPARÁT

Ačkoli široko daleko čtu na fotoaparát LeTV a videozáznam samou chválu, tak já budu možná patřit k prvním kritikům. I Andi Sykes z našeho spřáteleného portálu Gizchina.com se celkově o fotoaparátu zmiňuje v superlativech. To možná zvýšilo i mé očekávání a ve výsledném efektu mohlo ovlivnit mé celkové hodnocení. Ale já už jsem takový, nebudu nikomu mazat med kolem úst, když realita je někde jinde.

Nejprve bych chtěl vyzvednout, co se LeTV na fotoaparátu povedlo.

Začnu netradičně, přední selfie kamerkou. Ta je opravdu s rozlišením 5Mpx skvělá. Nepovedlo se mi vypátrat o jaký senzor jde, což je škoda. Každopádně snímky z předního fotoaparátu vykazují velmi dobré výsledky jak v barevném podání a ostrosti, tak i rychlém autofocusu. Autofocus však neovlivníte, není zde možnost přístroji určit na co chcete přesně zaostřit, to je plně v režii přístroje. Ale nebojte se, ve většině případů vše vyhodnotí rychle a dobře.

Teď se pojďme přesunout k hlavnímu fotoaparátu, který obhospodařuje 13Mpx senzor CMOS od Sony IMX214 Exmor RS, doplněný objektivem složeným z 5 elementů s optickou stabilizací OIS a světelností f/2.0. Papírově to vypadá velmi slibně. A jak si tedy vede v praxi.

Při příznivých světelných podmínkách skvěle. Co znamenají příznivé světelné podmínky? Slunečno v ranních a podvečerních hodinách, tedy i dostatek světla. V tu dobu dokážete vykouzlit fotografie s krásnou kresbou a sytými barvami, dokreslené díky již delším stínům i s potřebnou atmosférou. Jakmile se však lehce zatáhne, automatika jakoby nedokázala situaci odhadnout a přibude značně šumu a někdy i překvapivě přepalů. Zde pomůže volba HDR, která si jakžtakž dokáže scénu doladit jak je potřeba. Jakmile však jdeme dál a světla stále ubývá, tak tomu přibývá i úměrně šumu, a to docela značně. Zde se zkrátka projevuje velikost snímače vs počet pixelů na něm umístěných. A v tomto případě ani software od LeTV nezmůže nic, nemluvě o tom, že mu ještě nějaký ten kousek k některým zavedeným značkám chybí. Vybavuji si, že OnePlus One a i Xiaomi Mi Note dokázal vykouzlit mnohem lepší kvalitu fotek. To však může být jen můj subjektivní pocit. Ty rozdíly nejsou až tak propastné a svými výstupy se LeTV řadí spíše k průměrným výstupům v porovnání s telefony z vyšší střední třídy až high-endu. Naopak ve svém cenovém segmentu asi nenaleznete lepší podání.

Ovládání fotoaparátu musím jen pochválit. Jakmile si zvyknete, což trvá obvykle chvíli, tak mi určitě dáte za pravdu, že jde o jedno z „nej“ intuitivních ovládání fotoaparátu, co se smartphonů týče.

Obrazovka je rozdělena do tří částí. Horní proužek umožňuje přepínání mezi přední a zadní kamerou, volbu režimu blesku a vstup do menu nastavení. Hlavní část zobrazovače zabírá, samozřejmě, náhled snímané scény a v dolním proužku se nachází spoušť (k samotné spoušti můžete také použít hardware tlačítka kolébky hlasitosti). Vedle spouště nalezneme vstup do galerie pořízených snímků a na druhé straně se nachází nastavení tzv. Beauty Level, kde máte možnost nastavení vylepšení snímků v pěti stupních, případně zvolit „off“. Něco podobného nalezneme třeba i u telefonů z produkce Xiaomi.

Přepínání mezi jednotlivými režimy, fotoaparát, pano, video nebo slow-motion patří k tomu nejjednoduššímu, kdy ke změně stačí pouze švih vpravo nebo vlevo, to dle požadovaného režimu.

V menu nastavení si můžete poté nastavit režimy HDR, noční režim a dále pak zpoždění závěrky, nahrávání zvuků, zvuk závěrky, záznam lokace, expozice EV, velikost snímků, vyvážení bílé, ISO, scénické režimy, kontrast, ostrost, saturaci snímků nebo opětovné nastavení zpět do defaultního režimu. Takže co se týče nastavení, máme zde nadprůměrně vybavený přístroj s velmi dobře zpracovaným uživatelským rozhraním.

Tak a teď ta stinná stránka fotoaparátu. Autofocus, ač je velmi rychlý, tak dělá největší neplechy v celém fotoaparátu. Jak se vše projevuje? Najednou se vám jakoby rozvlní náhled, a to jak v případě režimu focení, tak i u natáčení videa. Ve výsledku vám tak vzniknou rozmazané snímky nebo vlnící se videa. No posuďte sami na vzorcích snímků a přiloženého videa. Ve videu vše začne cca v polovině záznamu.

Tohle spolu s polo funkčním audio jackem považuji za největší problém v telefonu. V tomto případě si nedokážu odpovědět, jestli se jedná o HW nebo SW problém. Trochu to připomíná, že problém by se mohl týkat optické stabilizace, kdy se modul s OIS nepřiměřeně rozkmitá. Odstranění tohoto neduhu v praxi znamená telefon rebootovat, ale celkově se tím nic nevyřeší, po nějaké době se vše vrátí. Jen podotknu, že tento problém se netýká pouze mého přístroje, ale byl jsem v kontaktu i s kolegou ze slovenského portálu, který mi popsaný problém potvrdil, ačkoli ne v takovém rozsahu, jaký zde mám osobně. Zajímavé je, že on používal experimentální verzi software 005E a také předešlou stabilní verzi 002S. Jen podotýkám, že nikdy nevíte, kdy se tato chyba spustí, takže to může být klidně v půli zaznamenávaného videa, čímž ho kompletně znehodnotíte. To samé platí i u fotografií, kdy takto můžete přijít o drahocenný záběr, který se již nikdy nemusí opakovat. Věřme tedy, že se jedná o software chybu, která bude v nějaké budoucí OTA aktualizaci řešena.

a ještě jedno, kdy si myslím, že za probléme spíše stojí chyba OIS:

Rád bych se také zmínil o možnosti snímání panoramatických snímků. V tomto případě je použita technologie kontinuálního pásového snímání. To v praxi znamená, že fotoaparát snímá rychle jeden snímek za druhým při sebemenším pohybu fotoaparátu ve směru pořizování scény. Tento systém je velmi náchylný na jakoukoli změnu pohybu v horizontálním směru a také samotnému pohybu, nacházejícímu se ve scéně. Osobně této technologii nehovím a přijde mi poněkud těžkopádná. Panoramatické snímky lze vytvářet pouze ve vertikálním režimu přístroje. Výsledné snímky bývají poměrně rozporuplné a často ve srovnání s jinými přístroji dopadly mnohem hůře než u mnohem levnějších přístrojů.

 ‌

VZORKY SNÍMKŮ:

 ‌

HLOUBKA, BOKEH:

 ‌

 ‌

ZVUK

Hned na začátku chci zmínit, že jsem bohužel obdržel pravděpodobně vadný kus, co se audio výstupu týče. 3,5 mm jack byl funkční pouze v určité poloze. Jakmile jsem pootočil konektorem, tak mi hrálo pouze levé sluchátko, vyzkoušeno snad na všech 3,5 mm „džecích“ široko daleko. Jednoznačně hardware chyba, a to i po konzultaci s techniky z různých servisů mobilní techniky a majiteli stejného přístroje. Naštěstí audio jack patří k těm pevnějším, tudíž konektor od sluchátek neměl žádnou tendenci se sám otáčet. Dala se tedy nastavit poloha, při které vše fungovalo. Bohužel musím zmínit také skutečnost, že s přibývajícím časem a používáním tohoto výstupu se vše zhoršovalo, to znamená, že rádius, kdy sluchátka byla plně funkční se čím dál více zmenšoval.

Hudební projev patří k tomu lepšímu, co můžete v současných smartphonech najít. Použijete-li kvalitnější sluchátka, může vám přijít celkový přednes více orientovaný na basy, tedy dosti pro-evropský. Test probíhal především na sluchátkách Shure e3c a Koss Porta Pro. Hned na začátek musím zmínit, že basy jsou pevné a přesné, žádné rozplizlé bláto oproti třeba Ecoo Aurora nebo Blackview Alife S1. Jednoduše v tomto případě opravdu basa tvrdí muziku. Středy jsou vyvážené, ale basy je přehrávají, což středům trochu škodí. A výšky? Chtělo by to více. Díky výše popsanému, celkový hudební projev působí hutně, avšak přednesu chybí takové to koření navíc, taková ta třešnička na dortu. Díky absenci důraznějších výšek hudba lehce ztrácí na šťávě, drivu. U MP3 záznamu i s nejvyšším bit-ratem občas pocítíte rozpad hudebního projevu, a to hlavně na nízkých kmitočtech. Hlasitost je dostačující, přesto by mohla být ještě o fous vyšší. I tak muzikálním projevem tento telefon míří k nadprůměru. V tomto ohledu na Xiaomi MI Note nemá, ten je ještě o kus dále, ale to není překvapením. Podotýkám, že Xiaomi je mnou brán zatím za etalon. Škoda, že jsem ještě neměl možnost posoudit výstup z Meizu MX4, kde si hudební projev pochvalují oba mí kolegové.

Test probíhal na vybraných kouscích z různého spektra žánrů. Björk – Vulnicura (Flac), Roÿksop – The Invite End… (MP3 320), Daft Punk – Random Acces Memories (Flac), First Aid Kit – Stay Gold (MP3 320), Metallica tzv. black album (Flac) a na několika dalších vzorcích. Musím říci, že většinu žánrů přehrávač přehrál obstojně bez nějakého klopýtání. Přesto nejlépe si hověl v elektronickém pojetí hudby. Komornější části, například Björk na rozžalostněném albu Vulnicura zahrál dobře, ale chyběl tomu ten zápal, cit pro daný přednes zpěvaččina rozbolestněného hlasu, ten který znám ze svého aparátu, kdy ji vše uvěřím a dokáže ve mně navodit pocity z jejího životního srdceryvného zklamání. Zkrátka, výše zmíněnou interpretku znám v lepší kondici, myšleno v lepším přednesu, co se po stránce „železa“ týče. Sama interpretka snad ještě nevydala album, které by zapadlo do nějakého šedého průměru. O rocku v podání Metallica by se dalo povědět něco podobného, někdy pověstná basa tvrdí muziku až moc a tím tak trochu zanikají detaily a pověstnou ostrost jak břitva v tradičním metalovém přednesu této kapely. Naopak nové album v podání The Chemical Brothers – Born in the Echoes vás položí na lopatky. Jejich současná, spíše experimentální tvorba s jedním nebo dvěma hity je doslovně válcující a nenechá vás v klidu i skrze sluchátka.

Když to tedy shrnu, hudba zněla plně po celém svém spektru, o tom žádná. Jak výše zmiňuji, chyběl mi důraz na výškách. Uvítal bych jiskřivější zvuk činel, takto vše spíše zdůraznil kopák nebo beaty na nižších kmitočtech.

Největším překvapením pro mne však bylo zapojení apple sluchátek (pecek). Zapojení mne donutilo jen z mého přesvědčení zkusit to, a ejhle, tyhle pecky jsem snad v životě neslyšel hrát lépe. Ne nebudu tu nikoho přesvědčovat, že tyto pecky hrají lépe než některé věhlasné sluchátka od renomovaných výrobců, ale co s nimi dokázal udělat tenhle audio výstup, tomu jsem sám stěží dokázal uvěřit.

Vestavěný přehrávač obsahuje opět mnoho bloatware, takže jakmile otevřete app Music, první co vám nabídne, je možnost se připojit na vlastní kanál LeTV, samozřejmě přes internet. A až jakoby druhořadá záležitost se pak jeví poslech vlastní hudby, uložené v přístroji.

Pokud se tedy prokoušete k spuštění svých vlastních hudebních souborů, tak se vám otevře poměrně jednoduchá grafika přehrávače, která je hodně inspirována přehrávačem umístěným v MIUI. To není na škodu, ba naopak. Co však postrádám, je jakákoli možnost nastavení výstupního signálu. Žádná volba přednastavených režimů a už vůbec možnost si nastavit jednotlivá pásma pomocí equalizéru. Upřímně, já osobně nejsem zastáncem žádných těchto „udělátek“ a pokud máte kvalitní zdroj a kvalitní zařízení, tak ta se musí obejít bez těchto „przničů“ audio výstupu. V tomto případě jsem však měl často nutkání sáhnout k zvýraznění výšek. To však nebylo čím upravit, tedy alespoň v případě vestavěného přehrávače a současné software sestavy.

 ‌

Ačkoli telefon je dodáván s certifikáty Dolby a DTS, nenašel jsem možnosti jejich nastavení. Pravdou však je, že do telefonu jde s oprávněním root a pomocí TWRP menu dohrát aplikace, jakými jsou dolby atmos, dolby digital plus nebo MaxxAudio. Nemám však vyzkoušeno.

A abych nezapomněl na reproduktor, ano reproduktor. V telefonu je zabudován pouze jeden reproduktor, ač na první pohled se může zdát, že se jedná o stereo zařízení. Avšak po zakrytí pravé mřížky lehce zjistíte, že jde o mono přednes. Zvuk, linoucí se z pravé repro mřížky je hutný a čitelný, ač trochu plechový, ale to není žádným překvapením. Určitě patří k nadprůměru a zatím ho překonává pouze výstup z Xiaomi Mi Note, tedy co se týče mého vlastního posouzení ve srovnání přístrojů, které jsem měl k dispozici.

Recenze LeTV X600 – ZÁVĚR

Při této konstrukci, vzhledu a konfiguraci hardware budete těžko hledat na trhu lepší nabídku. Ale i v tomto případě se přístroj nevyhnul porodním bolestem novinek, potažmo premiéry značky LeTV na trhu s mobilními přístroji. Pojďme si to vše tedy sesumírovat i s těmi několika mouchami.

Papírově tvářícímu se velmi kvalitnímu hlavnímu fotoaparátu kazí celkový dojem problémy s autofocusem, a to jak v sekci fotoaparátu, tak video záznamu. Velmi dobrému audio a video přehrávači to zase pokazil audio výstup pro sluchátka, který je funkční jen z části. Ovšem tato chyba bude s největší pravděpodobností jen na mém přístroji.

Takže, ty softwarové chyby se dají odpustit, u nich se očekává, že budou v nejbližším období odstraněny. Vždyť LeTV každým měsícem vypouští oficiální aktualizaci a vůbec celkově celá podpora funguje velmi dobře. V současné době se dá obrátit na support fungující v USA, pokud neovládáte zrovna čínštinu.

V originální ROM nepočítejte s jinými jazyky než je čínština nebo angličtina, ačkoli již zde existuje jakýsi italský team, který pravidelně pracuje na vlastní úpravě originální ROM s podporou multilanguages. Takže i pro neanglicky mluvící fanoušky svítá naděje, ač to může opět být s určitými komplikace, které mohou nastat při „flashování“ přístroje.

A když už jsme u výčtu těch nelichotivých specifikací, tak za mě ještě můžu dodat chybějící podporu FDD-LTE na pásmech 20 (800MHz) a také 8 (900MHz), ať nediskriminuji fanoušky jednoho nejmenovaného operátora působícího na našem území.

Přesto přese vše, co bylo ke čtení výše, jsem přesvědčen, že tento telefon patří k současným top přístrojům v daném segmentu. Jen doporučuji si řádně prozkoumat, co kupujete a od koho, případně se dohodnout s prodejcem o podmínkách nákupu a nastavení samotného přístroje. Možná je lepší přístroj zakoupit v originálním nastavení a vše si buď doinstalovat sám, nebo s někým odborně zkušeným či servisem.

No a za telefon k recenzi samozřejmě děkujeme našemu partnerovi coolicool.com, kde si tento chytrý telefon můžete také pořídit a navíc se slevou 10 dolarů, čímž se již dostáváte na velmi zajímavou cenu oproti konkurenci. Stačí zadat do kolonky Cupon Code forum-10.

Plusy

  • poměr výkon/cena
  • design a zpracování
  • funkční support v angličtině, měsíční aktualizace OTA
  • USB typu C
  • výkon telefonu
  • audio přednes

 ‌

Mínusy

  • lokalizace jazyků
  • fotoaparát, problémy s autofocusem
  • všude přítomný bloatware
  • telefon není „ready to use“
  • částečně nefunkční sluchátkový výstup

 ‌

LeTV LE1, One, X600 – specifikace

LeTV LE1, One, X600
GSM 850 / 900 / 1800 /1900 – SIM 1 & SIM 2
3G pásma
HSDPA 850 / 900 / 1700/ 1900 / 2100
4G pásmaFDD-LTE band 1(2100) 3(1800), 7(2600)                              TDD-LTEband38(2600),39(1900),40(2300),41(2500)
SpeedHSUPA 5.76 Mbps, HSDPA 21 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps
GPRS
 147,8 x 74,2 x 9,5 mm
Váha
sklo, kov, plast – unibody konstrukce
SIMDual SIM (Micro-SIM/Micro-SIM, dual stand-by)
DISPLEJIPS Capacitive Touchscreen , 24 bit, 16M barev
Velikost5,5 palců (~76.29% předního panelu), 104,05×58.53 mm
RozlišeníFullHD 1920 x 1080, 403 PPI, 85% NTSC color gamut
Multitouch
Gorilla Glass 3, ochrana proti poškrábání
PLATFORMA
64-bit 2.2 GHz Octa-core ARM Cortex-A53
GPU
16 GB / 32GB / 64GB Flash EEPROM
Operační paměť3 GB, 933 MHz, dvoupásmová, LPDDR3
FOTOAPARÁTHlavní13 MP, 4208 x 3120 Pixels, Sony IMX214 Exmor RS, CMOS, 4128 x 3096 pixels, f/2.0, 5-element lens, dual-LED blesk – duální tónování, .jpg
FunkceAutofocus, Sériové snímání, Digitální zoom, Digitální stabilizace obrazu, Geo-tagging,  touch focus, WB, ISO, detekce obličejů a smíchu, HDR, panorama, Makro, scénické režimy
VideoUHD 2160p@30fps, HD 1080p@60fps, HD 720p@120fps, formáty: .3GP (H.263 codec), .3G2 (H.264 codec). MPEG-4
Přední5.0 MP, 2560 x 1920 Pixels
ZVUK
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2.4GHz a 5 GHz Dual-Band,    Wi-Fi hotspot, Wi-Fi display
Bluetooth
Micro USB V2.0, Micro USB type c, Hi-Speed ​​(480Mbit / s), OTG (On-The-Go)
DALŠÍAccelerometer, proximity, light, kompas, vzdálenost, hall senzor
ZprávySMS (zobrazení ve vláknech), MMS, Email, Push Mail, IM
BrowserHTML, HTML5, CCS3
Video formáty3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp), AVI (Audio Video Interleaved, .avi), H.263, H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video, MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v), VC-1, VP8, VP9, WMV9 (Windows Media Video 9, .wmv)
Audio formátyAAC,  AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga),  aptX / apt-x, FLAC, OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus), MIDI, MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3), WMA (Windows Media Audio, .wma)
InfraRed

 ‌