Pravděpodobně nebudu první, kdo slyšel o značce 100+ prvně, jedná se totiž o jeden z jejich prvních modelů. Což v běžné praxi neznámých čínských výrobců znamená nepříliš reference takového přístroje. Platí to i v tomto případě? To zjistíte v dnešní recenzi 100+ Kolina, který si můžete zakoupit na www.coolicool.com, kterému poděkuji za zapůjčení přístroje.
Balení
Vcelku pěkná bílá krabička s nízkým profilem s nápisem z poloviny nesrozumitelný v latince a z druhé poloviny číslovka sto a malé plus. Nic moc zábavného, zábava totiž začíná na zadní straně… Po otočení najdeme velikou stříbrnou samolepku, která má na starosti samozřejmě výčet hardwarových specifikací. V prvních řádcích hovoří o použitém osmijádrovém procesoru, 32Gb paměti a mimo jiné také o 5″ FullHD IPS displeji. V tabulce níže je však uvedený 5,5″ Super AMOLED displej. A jaká je pravda? Přesně uprostřed a to 5,5″ FHD IPS panel. Jako vizitka kvalit velmi nepřesvědčivé.
Celý vnitřní blok se dá vyndat a na stranách se objeví černé piktogramy, znázorňující umístění USB kabelu a na druhé straně nabíječku s redukcí do české zásuvky.
Balení na mě tedy rozhodně dobrý dojem neudělalo i když to v celkovém kontextu nic neznamená, hlavní je samozřejmě ona černobílá placka.
Popis telefonu
Na rozdíl od balení na mě samotný přístroj udělal velmi pozitivní dojem hned, jak jsem jej vzal do rukou. Konečně se posouváme? Telefon působí velmi pevným dojmem, dobře se drží díky zaobleným rohům i stranám a je dobře vyvážený. Dojem pevnosti konstrukce se potvrzuje díky použití hliníkového skeletu a až překvapivě výborné zpracování jej pouze doplňuje ve spanilé jízdě. Přední stranu kryje Gorilla Glass 3, zadní strana je kryta lesklým bílým plastem, který je až nápadně podobný tomu na iPhone 5C nebo Xiaomi MiPad. A stejně jako u výše zmíněných jej musím zkritizovat, poškrábe se tři minuty po vyndání z krabičky. A navíc ztěžuje používání dotykového panelu, o kterém bude řeč později.
Zadní část z lesklého plastu, který zasahuje přes okraje až k displeji, je velmi jednoduchý. V horní levé části blok fotoaparátu, přisvětlovací LED s sekundárního mikrofonu, uprostřed je poslední dobou módní dotykový panel. Ve spodní části krytu logo 100+ a vpravo dole děrování hlasitého reproduktoru.
Levý bok je osazen pouze slotem pro dvě MicroSIM karty, pravý bok má na starosti hardwarová tlačítka. Ta jsou pravděpodobně z hliníku, ovšem jist si nejsem, mají příjemný hrubší povrch. Co mě ale nemile překvapilo byl to, že jsou zcela zarovnána s povrchem a jejich hmatové odlišení od povrchu je tedy nulové. Naštěstí jsou alespoň dobře umístěná a padnou na prst.
Spodní strana má USB konektor a primární mikrofon, horní strana má na starosti 3,5mm jack.
A konečně přední strana, která skrývá pod Gorillím sklem 5,5″ IPS FullHD displej, který má lehce zvýšený rámeček, takže při položení na stůl displejovou stranou se sklo nedotýká podkladu. Dole jsou tři kapacitní podsvětlená (ehm ehm…) tlačítka, nahoře pak standardní skvadru sluchátka, sekundární kamery, senzoru přiblížení a okolního světla a dokonce notifikační diodu, kterou se mi podařilo rozblikat červenou, zelenou a modrou barvou.
Hardware
Na krabičce jsme se dozvěděli, že 100+ Kolina disponuje osmijádrovým procesorem. Není to nikdo jiný, než notoricky známý MTK6592T taktovaný na 2.0Ghz. K ruce mu je grafický čip Mali450, 2Gb RAM a 32Gb uživatelské paměti ROM, bohužel bez možnosti rozšíření. I když 32Gb je pro většinu zdaleka dostačující.
V roli zadního fotoaparátu je 13 megapixelový snímač, jehož specifikaci jsem nenašel. Osobně bych to tipoval podle výsledků na Sony IMX135, který byl v minulé generaci telefonů hojně používán. Přední kamera má rozlišení 5 megapixelů.
Na zádech nalezneme již zmíněnou dotykovou plochu, která má dobrou citlivost i když jeho použití je spíše na parádu, než praktické.
Displej opět nemá výrobce, jedná se o IPS panel o velikosti 5,5″ s rozlišením FullHD, o jehož kvalitách se přesvědčíme v samostatné kapitole.
Funkce OTG a FM Rádia potěší, ale jsou již brány jako standard. NFC nemůžeme v této cenové kategorii očekávat.
A protože zde máme MTK6592T, nekoná se ani LTE na českých frekvencích, nejvyšším protokolem je HSPDA+.
Displej
Jak již bylo řečeno, 100+ Kolina disponuje 5,5″ FullHD IPS panelem s OGS technologií, který mě celkem překvapil, jeho kvality nejsou nikterak špatné a už vůbec s přihlédnutím k ceně. Barevnost IPS panelu je dobrá, lehce bych přidal na kontrastu, a bílá barva má modrý odstín. Také jas má menší rozsah, nejjasnější nastavení jasu není příliš vysoké a nejnižší by mohlo být o dva řády nižší. Pozorovací úhly jsou ale vynikající, ani z extrémních úhlů se obsah displeje nezabarvuje ani jinak nedeformuje. Přestože mám několik připomínek k zobrazovadlu, jedná se o dobrý displej, který rozhodně neurazí. A díky použití krycího skla Gorilla Glass 3 má také coating a prsty po něm příjemně kloužou.
Přesnost a citlivost displeje bych označil za dobrý průměr, limitou byl už jen operační systém. Nedocházelo k žádným duchům a náhodným dotekům, což kvituji s povděkem.
Tři piktogramy pod samotným displejem mají na starosti standardní ovládací prvky Androidího telefonu, jejich podsvětlení je však opravdu velmi bídné a je stěží vidět za šera.
Výkon
Výkon MTK6592T a Mali450 je nám již známý, nejedná se o žádné překvapení. Jeho výkon je v praxi jen o malý kousek za tím papírovým a bez problémů dokáže zvládnout náročné programy a naprostou většinu her bez zadýchání.
Jako vždy jsem začal syntetickými testy, čísílka jsou prý důležitá.
AnTuTu v5.5 – 33722 bodů
3DMark – IceStorm Extreme – 2685 bodů
Herní testy v podání náročnějších titulů probíhaly následovně:
GTA III – Na plné pecky bez „ztráty kytičky“
DeusEx: The Fall – Plynule bez jakéhokoliv záškubu nebo zadrhnutí
Dead Trigger 2 – Na nejvyšší nastavení lehce kolísavé FPS, víceméně hratelnost netrpí
RealRacing 3 -Hra si nastavila vyšší střední nastavení a i při plném obsazení dráhy běžela bez problémů.
Tedy jak benchmarkově, tak v praxi pře hraní her se výkon MT6592T projevil jako zcela dostatečný a v této cenové kategorii nadprůměrný.
Android OS
Zde bych se na chvíli zastavil a nejdříve popsal situaci, které jsem čelil. 100+ Kolina přišel s Androidem v archaické verzi 4.2.2., což by nemuselo tolik vadit, ovšem odladění ROM bylo katastrofální, aplikace padaly jak zralé hrušky, systém se sekal, byl neresponzivní,neodladěný…hrůza. Ale byl multilanguage a měl Google Play. Poté, co jsem se dal do hledání nějaké alternativní ROM, což nebylo tak jednoduché, jak se může zdát, jsem narazil po mnoha neúspěších na první funkční ROM, na které fungoval Google Play a GSM síť a byl přítomen alespoň jazyk anglický. Některé ROM na tom byly podobně, jako ta první hrůza a některé byly pouze pro Čínské sítě TD, jinde nešly Google aplikace…ufff!
Popis operačního systému tedy nebude vázán na ROM, se kterou byl telefon zaslán, protože něco takového byste číst nechtěli, ale s ROM, kterou má 100+ na svých stránkách jako svou oficiální. Její název je Baidu Cloud OS Version 6, číslo setavení BL_100Cw_W01.10201729 a bohužel stále ve verzi Androidu 4.2.2. Jelly Bean.
Baidu Cloud OS je dalším z mnoha a mnoha variací na upravené ROM s grafickou nadstavbou, které se spíše než o funkce zajímají o změnu vzhledu, přidání pár „nezbytných“ čínských aplikací nebo například podporu témat. Vzhled asi nemá příliš smysl popisovat, postačí, když se podíváte na screenshoty.
Odladěnost je mnohem lepší, než v případě původní ROM, ale stále je opravdu hodně co zlepšovat. Přechody při listování launcherem, vytahování lišty, otevírání aplikací a menu, to vše ještě potřebuje odladit. Další věcí je poměrně vysoká spotřeba operační paměti RAM a přestože se může zdát, že jí je více, než dost, občas jsem již narazil na strop a zbývalo mi něco kolem 150Mb volné paměti. Také občasné padání aplikací (nejvíce na to trpěl Firefox a Google Play). Pokud by 100+ zapracovalo na odladěnosti prostředí a hlavně updatu na něco novějšího, než téměř dva roky staré verze 4.2.2. Jelly Bean, telefonu by to velmi prospělo!
Fotoaparát
Jedno z překvapení neznámého 100+ Kolina je právě fotoaparát, který mě velmi mile překvapil svými schopnostmi. Jak jsem psal ve stati o hardwaru, výrobce neuvádí jaké značky je použitý čip (odhadoval bych to na Sony IMX135), maximální rozlišení fotek je 13 megapixelů, objektiv má světelnost velmi pěkných f2.0 a jednu přisvětlovací LED.
Aplikace, kterou fotoaparát obsluhuje, je velmi standardní, najdeme zde možnosti nastavení scény, vyvažování bílé (kde se občas aplikace na automat netrefí), HDR a další. Ovšem chybí mi nastavení ISO, s nižší hodnotou se dají vyfotit povedené fotky, což lze samozřejmě řešit externí aplikací, pokud by na to přišlo.
Snímky sice trpí na „vysoký obsah zrna“ a šumu, ale barvy jsou poměrně věrné a detailů zůstává také celkem dost. Ostrost fotek je až překvapivě dobrá a netrpí vadami ani v rozích a chromatická aberace se také neprojevuje ve větší míře. Co musím opravdu vyzdvihnout, je zaostřování. Takto rychlé zaostřování jsem v telefonu zažil pouze u HTC One, dokonce i za velmi špatných světelných podmínek je 100+ Kolina schopno správně a velmi rychle zaostřit. Oproti mému LG G2 je to jako nebe a dudy, LG ostří občas i několikanásobně delší dobu.
Nezkoprimované fotky jako obvykle na uloz.to
Video musím také pochválit, je dobře zaostřené, má dobré barvy, nekolísající framerate a světe div se, také povedený zvuk díky dvěma mikrofonům.
Zvuk
Opět začnu jedním milým překvapením – hlasitým reproduktorem. Jeho zvukový projev je nadprůměrně hlasitý a poměrně kvalitní, je rozumět mluvnému slovu. A přestože má výdech na ploché zadní straně, položení telefonu na rovný povrch nezašpuntuje výstup a zvuk je slyšet bez větších potíží.
Zvukový výstup do sluchátek je bohužel trochu horší, jedná se o standardní zvuk, na který jsme u MTK6592 zvyklí – plochý a bez basů.
GPS, volání a konektivita
GPS se zdálo na první pokus celkem dobré, ale praxe ukázala, že mám v ruce opět jeden z telefonů, který není pro jakoukoliv navigaci vhodný. Fix sice netrvá tak dlouho, ale přesnost i se zapnutými daty je naprosto tragická. Na Suchdole jsem měl dokonce poloměr zaměření přes celou čtvrť 😛
Volání bylo bezproblémové, zvuk je ve sluchátku slyšet velmi jasně a zřetelně, i když se ozývá tenké pištění, které má ale velmi malou intenzitu. Druhá strana slyšela i díky druhému mikrofonu velmi dobře. Signál si 100+ Kolina drželo statečně i v místech, kde je signálu opravdu poskrovnu. Nestalo se mi, aby signál vypadl.
Konektivita v podobě dat operátora probíhala také v pořádku, ač je nejvyšším protokolem HSPDA+, LTE zde nehledejte. Data byla aktivní ihned po zapnutí a celkem rychle se přepínaly mezi jednotlivými protokoly
WiFi opět fungovalo bez problémů, signál si držel celkem standardní sílu, kdy jsem i před domem měl signál naší WiFi z pátého patra. Bluetooth fungovalo tak, jak jsme zvyklí. Soubory bez problémů přijímalo i odesílalo. NFC v této cenové hladině přítomno není, což je ovšem přijatelné.
Baterie
Ta má hodnotu velmi pěkných 3200mAh, kterou deklaruje výrobce, skutečnou hodnotu se mi podařit nepodařilo, ale podle výdrže nemám důvod nevěřit. I při testování, a to je celkem náročné samozřejmě, se mi podařilo bez problémů přežít celý den a ještě mi baterie zbylo. Ráno v 6:30 vstávat, celý den zapnutá WiFi střídavě s daty, internetování kolem 3 hodin, půlhodinové hraní nějaké hry, nafocení 25 fotek a natočení kratšího videa, otestování GPS, 20-ti minutový hovor, synchronizace dvou emailů + dva IM klienty a neustálé hraní si s telefonem a kolem 22.00 jsme měl ještě krásných 30%. No ne že by to stačilo na další den, ale předpokládejme, že průměrný člověk nebude využívat telefon do takové míry jako já při testu a že s dalšími verzemi ROM se situace ještě zlepší. Takže za mě je baterie určitě plus! (i když má na sobě i mínus 😛 )
Recenze 100+ Kolina – Závěr
Ten opravdu není příliš jednoduchý. Hardwarově mohu, tedy až na GPS, opravdu chválit, jde o výborně vybavený přístroj, který má kvality. Softwarová stránka věci je bohužel mnohem temnější a opravdu doufám, že 100+ Kolina dostane nějaký výrazný update, například na dobře odladěný Android 4.4. KitKat. Protože pokud by se tak stalo, máme tu opravdu velmi silného bojovníka za vynikající cenu! Což je i tak, ale použitá ROM je jedno z větších mínusů.
Za zapůjčení 100+ Kolina děkujeme www.coolicool.com, kde si můžete telefon zakoupit!
PLUS |