Pokrok se zkrátka a jednoduše nedá zastavit a u mobilních telefonů to platí dvojnásob. Není tomu tak dávno, co jsem počítali skoro každý MB v úložišti telefonu, protože se nám tam už prostě nic nechtělo vejít. Pamětníci chytrých telefonů jistě s hrůzou vzpomínají na tyto časy. Zejména některé low-end modely ještě nedávno měly třeba 8 GB nebo 16 GB vnitřní paměti. Časy se ale mění a tak už jsme se dostali k mnohem zajímavějším číslům a podle průzkumu agentury Counterpoint přesáhla průměrná kapacita úložišť telefonů v roce 2020 poprvé magickou hranici 100 GB.

Výzkum je založen na datech z obou hlavních platforem, kde má iOS jasně navrch, protože do studie poskytne jen několik variant zpravidla high-end kousků. V posledních kvartálu tak telefony Applu měly v průměru 140.9 GB a telefony s Androidem s velkým odstupem 95.7 GB. Rozdíly se ale navzdory masivní nerovnosti ve variabilitě modelů a kategorií začínají smazávat. Telefony s iOS tak za poslední zaznamenaly nárůst jen 5.6 % a Android plných 20.5 %. Vlajkové modely s 256 GB a 512 GB vnitřní paměti se prostě začínají množit a prodeje rostou.

Už jsme dokonce měli i první vlaštovky s 1 TB úložištěm, ale šlo spíše jen o kuriozity. Mnohem zásadnější je fakt, že i střední třída už v podstatě akceptovala minimální použitelnou paměť někde na úrovni 128 GB a v zásadě souhlasí i část low-endů. Kapacita úložiště je samozřejmě velmi důležitá v době ústupu podpory rozšiřujících microSD karet, i když současné obří kapacity ji v podstatě nepotřebují. Stále se však najdou uživatelé, kteří na své microSD karty přísahají a odmítají se jich vzdát. Jak jste na tom Vy ? Kolik GB momentálně pokládáte za rozumný kompromis pro úložiště telefonu ?