Hodnocení recenzenta
Čínští výrobci umí poslat do světa skvělé a fungující produkty, stejně jako ty, které si na ty první jen hrají. A to je případ i hodinek DT No.1 Watch 10.
S chytrými hodinkami čínského výrobce DT NO.1 jste již měli možnost se seznámit v recenzi modelu DT8 Ultra, která příliš pozitivně nedopadla. Ze směru inspirování (čti kopírování) u zavedených značek, tento čínský výrobce nehodlá uhnout. I proto v jeho portfoliu najdete modely více než podobné novým Galaxy Watch Ultra, OnePlus Watch 2, nebo Apple Watch SE. A právě posledně jmenované nám výrobce poslal k vyzkoušení. Jak si povedou a jak moc se nejen vzhledem, ale i funkcemi, podobají svému věhlasnému předobrazu, vám prozradí následující recenze DT No.1 Watch 10.
RECENZE DT No.1 WATCH 10 – BALENÍ
Hodinky dorazily v celkem pěkné a pevné papírové krabičce, jejíž obsah nikterak nepřekvapí. V plastovém výlisku uvnitř má samostatné místo tělo hodinek, řemínek i nabíjecí puk s USB-A konektorem a základní návod v několika jazycích, mezi kterými čeština samozřejmě chybí. Pokud byste čekali třeba ochrannou folii na displej, příjemně vás výrobce překvapí, že ta je již na hodinkách nalepená.
DESIGN A ZPRACOVÁNÍ
TĚLO
Na první pohled jsou Watch 10 k nerozeznání od zmíněných Apple Watch SE v 44mm velikosti. Zkušené oko by mohlo poznat rozdíl pouze díky mírně světlejší barvě hodinek, než má tmavé provedení vzoru z Cupertina. Samozřejmě při detailním zkoumání si rozdílů všimnete, ale na zmatení okolí při nošení zafungují hodinky dokonale. Téměř identické jsou i rozměry, které se liší jen nepatrně. Na šířku hodinky měří 40 mm, na délku 46 mm a tloušťka narostla na 11 mm.
Tělo hodinek je vyrobeno z plastu, který ovšem velmi věrohodně imituje broušený hliník. Na pravém boku najdete dva fyzické ovladače – otočná korunka a pod ní tlačítko. Obě tlačítka mají pevně danou funkci a nelze je nikterak měnit. Korunka má sice vroubkování, ale je tak jemné, že při snaze o otáčení musíte dost přitlačit. Navíc chybí jakákoliv haptická odezva, takže někdy ani netušíte, zda se povedlo korunkou otočit nebo ne. Otáčení má dvě funkce. Pokud jste na obrazovce s ciferníkem, můžete rychle měnit jeho vzhled. Na ostatních obrazovkách pak dochází k posunu zobrazené nabídky. Spodní tlačítko pak vyvolá menu rychlého nastavení, které se u ostatních hodinek zobrazí tahem shora dolů.
Mezi těmito tlačítky je otvor pro mikrofon, ovšem při testovacím hovoru mě druhá strana vůbec neslyšela. Zkoušel jsem různá nastavení Bluetooth zařízení v telefonu, ovšem bez úspěchu. Zda je to chyba jen tohoto kusu, nemohu posoudit. Mikrofon můžete použít i k diktování. Zaznamenaný zvuk je však plný ruchů, i když jsem diktoval v naprosto tiché místnosti. Na opačném boku je jemná perforace pro výstup reproduktoru. Jeho použitelnost se omezuje jen na poslech hlasu, a to do cca 50% hlasitosti. Větší hlasitost z něj udělá neposlouchatelné chrchlátko.
Spodní straně dominuje klasický kruhový modul s integrovanými senzory i piny pro nabíječku. Ty jsou trochu nezvykle čtyři, jelikož hodinky podporují režim připojení mass storage. Znamená to, že hodinky můžete přes USB připojit k počítači a zobrazí se vám jako běžný USB disk. Netradiční a šikovná vlastnost.
DISPLEJ
Když jsem hodinky poprvé zapnul, velmi mě překvapilo použití AMOLED displeje s rozlišením 368 x 448 px. Jeho kvalita vůbec není špatná a navíc podporuje režim always-on. Barvy jsou pěkně syté a maximální jas umožní i dobrou čitelnost na slunci. Při jeho detailním zkoumání zjistíte, že není osazen přímo ve středu hodinek, nebo možná má výrobce křivě vyrobený rámeček, ale jeho horní hrana je blíže k samotnému okraji těla. Při pohledu do oficiálních specifikací zjistíte, že úhlopříčka má dosahovat 2,06″. To je samozřejmě nesmysl, skutečná úhlopříčka činí cca 1,81″.
ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM
Více méně zdařilé kopírování fyzického vzhledu pokračuje taktéž u systému, množství obrazovek, včetně ciferníků, jakoby z oka vypadly WatchOS. Prostředí je příjemně svižné za všech okolností, co už tak příjemné není, je česká lokalizace. Velmi často z popisku nejste absolutně schopní dešifrovat, co se tím myslí. Nejednou jsem přepnul do angličtiny, abych pochopil, co daná volba vlastně znamená. Nejraději bych v angličtině i zůstal, jenže když jsou hodinky připojené k aplikaci WearPro v telefonu, automaticky se po krátkém čase jazyk opět přepnul do kostrbaté češtiny. Pro ukázku uvedu jen pár příkladů: potvrzovací tlačítko má místo OK slovo „určit“, což je ještě nějak akceptovatelné. Horší už je to s nastavením režimu always-on, kdy volba „Idle clock“ je v češtině „ke stolu“, nebo volba „Switch video“ sloužící k zapnutí/vypnutí animací při spuštění systému je přeložena jako „animace síly“ a takových perliček je v systému spousta.
SPORTOVNÍ A ZDRAVOTNÍ FUNKCE
Pro sportovce nabízí hodinky pouze aktivity Běh, Chůze, Jízda na kole, Basketball a Skákání přes švihadlo. Kterou z aktivit zapnete je ovšem úplně jedno, žádné specifické metriky pro daný sport hodinky nenabízejí. U jízdy na kole tak najdete počet ušlých kroků. Naměřené hodnoty srdečního tepu, kroků a spálených kalorií jsem porovnával s hodnotami z hodinek Huawei Watch GT4. Srdeční tep se u obou hodinek v průběhu cvičení lišil v řádu jednotek tepů. U ušlých kroků Watch 10 naměřily vždy o cca 10 % méně, což je akceptovatelná hodnota. U kalorií však byly rozdíly v řádech, takže šlo o více méně vymyšlená čísla. Totéž platí i pro měření krevního tlaku, kterým hodinky disponují. Pokud váš krevní tlak není v optimálních hodnotách, hodinky vás budou přesvědčovat, že tomu tak není. Velký rozptyl se konal také u naměřených hodnot průběhu spánku, ale tato měření beru obecně velmi orientačně.
NOTIFIKACE
Hodinky nepotěší ani zobrazováním notifikací omezené na cca 60 znaků pro jednu zprávu. Se zobrazováním emotikon nebo odpovídáním na zprávy nepočítejte vůbec. České znaky se naštěstí zobrazují správně, byť lehce odlišným fontem. Využít byste také mohli dálkovou spoušť fotoaparátu. Podmiňovací způsob je zcela na místě, jelikož po tapnutí na příslušnou ikonu se v telefonu spustí fotoaparát, ovšem nikoli v nativní foto aplikaci, a proto ani kamera není schopná zaostřit. Funkce je tedy nepoužitelná.
CO JINDE NENAJDETE
V předchozí kapitole jsem se zmínil o možnosti připojení k počítači a nakopírování souborů do paměti hodinek. Výrobce uvádí kapacitu 32 GB. Ne nespletl jsem si jednotky, takto kapacitu výrobce skutečně uvádí. Reálně dostupná paměť dosahuje cca 3 GB. Nejdříve z ní ale musíte vymazat videa a MP3 soubory, které zde jsou již z výroby. Hodinky umí přehrávat i videa. Ta ale musí být v nativním rozlišení displeje a jakémsi prastarém kodeku. Větší smysl samozřejmě dává nahrát si do hodinek hudbu a tu pak při sportu poslouchat ve sluchátkách. Jejich připojení funguje bez problémů. Při kopírování dat se obrňte notnou dávkou trpělivosti, přenosová rychlost dosahuje pouhých 500 kB/s.
Dalším netradičním prvkem systému je přítomnost her, kterých je dnes pět a opět s velmi originálními překlady jako Pták chlupatý nebo Kdo je slabý. Nechybí však letitý a stále populární Had. Děti si tedy přijdou na své.
APLIKACE WEAR PRO
Doprovodná aplikace WearPro s níž můžete sledovat naměřené hodnoty a provádět nastavení hodinek, trpí naprosto stejnými neduhy jako samotné hodinky. Česká lokalizace je kostrbatá, i když méně než prostředí hodinek a při každém otevření aplikace musíte nejprve přeskočit otravnou reklamu. Budiž jí ale ke cti, že nepadá a její součástí jsou i různé tréninkové plány. Jejich využitelnost však vzhledem k nedokonalému měření tělesných metrik nebude valná.
BATERIE
Specifikace uvádějí kapacitu baterie na hodnotě 240 mAh, což opravdu není mnoho. Její výdrž pochopitelně závisí na stylu používání. Já jsem s kontinuálním měřením srdečního tepu, půlhodinovým měřením sportu denně, aktivními notifikacemi a vypnutým always-on režimem dosáhl na celé dva dny. Aktivní always-on displej smrskne výdrž na polovinu. Dá se tedy říci, že i v tomto se hodinky podobají Apple Watch. Nabíjení pak zabere cca 2 hodiny, což je na malou baterii opravdu hodně.
RECENZE DT No.1 WATCH 10 – ZÁVĚR
Závěrečné hodnocení hodinek DT No.1 Watch 10 nevyzní nikterak pochvalně. Hodinky sice nabízejí poměrně hodně funkcí, ale téměř žádnou nedělají pořádně. Komu tedy tento model doporučit? Nejspíš těm z vás, kdo chcete hodinky, které na první pohled vypadají identicky jako jejich známy předobraz, ale jejich nedotažené funkce nevyužijete. Vhodné budou také pro děti, které mohou své okolí udivovat nainstalovanými hrami.
Na úplný závěr se ještě vrátím k nadpisu, kde se píše o zmatení. To ve vás hodlá vyvolat i samotný výrobce. Hodinky totiž označuje jako model Watch 10, ale přímo na produktové stránce najdete označení Watch X. Jenže římská desítka u tohoto výrobce není totéž co ta arabská, protože pod označením Watch X nabízí také model inspirovaný hodinkami OnePlus Watch 2.
Máte-li chuť si hodinky vyzkoušet, zakoupíte je přímo u výrobce za více než atraktivní cenu 39,99 USD, tedy v přepočtu cca 950 Kč. Zároveň také výrobci děkujeme za poskytnutí hodinek k recenzi.