Společnost Samsung Electronics, významný hráč v technologickém průmyslu, chystá revoluci na trhu polovodičů pro umělou inteligenci. A to díky nadcházejícímu uvedení svého špičkového akceleračního čipu pro umělou inteligenci Samsung Mach-1. Oznámil to Kye Hyun Kyung, vedoucí divize Device Solutions společnosti Samsung, během nedávného setkání akcionářů společnosti. Tento krok znamená pro společnost Samsung významný posun. Neboť se pouští do vývoje čipů pro aplikace umělé inteligence. Což je oblast, do které dříve příliš neinvestovala.

VÝVOJ ČIPU SAMSUNG MACH-1

Čip Mach-1 pro umělou inteligenci v současné době prochází pokročilou fází vývoje a jeho návrh prošel přísným technologickým ověřením na tzv. field-programmable gate arrays (FPGA). Inovativní přístup společnosti Samsung k čipu Mach-1 spočívá ve využití paměti LPDDR, což je jedinečná funkce, která ve srovnání se stávajícími návrhy výrazně snižuje požadavky na šířku paměťového pásma na přibližně 0,125x. Toto strategické využití paměti LPDDR staví Mach-1 do pozice lehkého čipu umělé inteligence. Takového, který není závislý na paměti s velkou šířkou pásma (HBM), kterých je v současné době na trhu málo a jsou drahé.

STRATEGICKÁ POZICE SPOLEČNOSTI SAMSUNG

Vstup společnosti Samsung na trh s čipy umělé inteligence v podobě modelu Mach-1 nemá za cíl přímo konkurovat ultravýkonným řešením. Jako je například řada H100 nebo B100 společnosti Nvidia. Místo toho se společnost Samsung zaměřuje na vývoj akcelerátoru inference AI založeného na aplikačně specifickém integrovaném obvodu (ASIC), který vyniká v okrajových výpočetních aplikacích. Společnost se zaměřuje na nízkou spotřebu energie, malé rozměry a cenovou dostupnost, aby vyhověla rostoucí poptávce po efektivních řešeních umělé inteligence.

Závazek společnosti Samsung k širšímu vývoji polovodičů pro umělou inteligenci je navíc patrný ze zřízení specializovaných laboratoří v Koreji i ve Spojených státech. Ty jsou zaměřené na výzkum obecné umělé inteligence (AGI). Tyto laboratoře hrají zásadní roli při zavádění inovací směřujících k vytváření nových typů procesorů a pamětí. Takových, které splňují vyvíjející se požadavky na zpracování dat budoucích systémů AGI.

ZÁVĚR

Závěrem lze říci, že strategický krok společnosti Samsung spočívající v uvedení čipu Mach-1 AI znamená její ambici postavit se lídrům v oboru. Jako je například společnost Nvidia, a etablovat se jako klíčový hráč na trhu polovodičů pro umělou inteligenci. Díky silnému zaměření na inovace, efektivitu a strategická partnerství by společnost Samsung dosáhla významného pokroku při přetváření prostředí technologií AI.