Mobilní systém Windows 10 je už hezkou chvíli ve stádiu nezvratné klinické smrti a zařízení jím vybavené už jsme neviděli opravdu velmi dlouho. I tak se ovšem Microsoft zuby nehty bránil oficiálnímu pohřbení svého mobilního dítěte, ale nakonec už i v Redmondu pochopili, že nastal čas. A podle posledních FAQ na oficiálních stránkách už známe i přesné termíny formálního pohřbu systému, který je symbolem jednoho z největších selhání Microsoftu vůbec.

Podle těchto oficiálních zpráv by oficiální podpora Windows 10 Mobile ve verzi 1709 měla být ukončena k 10. prosinci letošního roku a starší verze 1703 pak zavře krám už 11. června. Takže po těchto datech se už hrstka skalních fanoušků a masochistů nedočká oficiální podpory, softwarových updatů a záplat pro žádný z telefonů s WM10. Cynik by asi prohlásil, že žádná škoda, ale ze záhadných důvodů stále mezi námi existují jedinci, kteří platformu WM pokládají za svátost nejvyšší a denně se rituálně bičují devitiocasými kočkami vyrobenými z lisovaných instalačních CD disků.

Microsoft také poskytl uživatelům cennou radu, když doporučil migraci buď na iOS nebo Android a doporučil si včas vytvořit zálohy dat, kontaktů a důležitých dat, protože po uvedených datech samozřejmě nebude fungovat ani jednoduché a oficiální zálohování. Smrt systému je vždy poměrně smutná záležitost, ale u WM10 došlo k reálnému úmrtí natolik dávno, že se tento krok nakonec nedotkne skoro nikoho.