Hodnocení recenzenta

6.5
Celkové hodnocení

Cube WP10 je zařízení, které stojí na pomezí chytrých mobilních telefonů a tabletů. Někdo jej může vnímat jako přerostlý telefon, jiný jako malý tablet, který podporuje telefonní funkce. Kam si jej zařadíte vy, nechám na vás. Takovýchto zařízení, zejména mezi čínskými výrobci, najdete spoustu. Cube WP10, jak už název napovídá, nespoléhá na všudypřítomný Android, ale na Windows 10 Mobile.

BALENÍ

Obsah balení plně odpovídá nízké cenové kategorii, kam tento tablet spadá. V pevné papírové krabici kromě samotného zařízení najdete jen uživatelský manuál v čínštině a angličtině, VIP kartu od výrobce, kterou ale mimo Čínu k ničemu nevyužijete a USB kabel. Nabíječku, trn pro vysunutí šuplíku SIM karet či sluchátka, byste hledali marně.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Cube WP10 dokazuje, že i levné čínské zařízení může být kvalitně zpracované. Ke slícování jednotlivých dílů nemám žádné výhrady. Tlačítka nabízí jistý stisk a i celková pevnost konstrukce je velmi dobrá. Tělo je pochopitelně kompletně vyrobeno z plastu. Kombinace stříbrného lemu a bílé barvy nijak nevybočuje ze současného standardu. Jen se obávám, že se po delším používání začne barva stříbrného lemu odírat. Dobrou zprávou je, že bílá barva přispívá k dobrému maskování otisků prstů, které jinak na lesklém plastu výrazně ulpívají.

Rozměry 187,7 x 97,7 x 7,6 mm potvrzují, že Cube WP10 je opravdové pádlo a mít jej u ucha při telefonování vypadá trochu komicky. Ovládací tlačítka pro regulaci hlasitosti a zapnutí výrobce umístil na levý bok téměř k hornímu rohu. Pokud budete při telefonování držet tablet v levé ruce, zvládnete hlasitost reproduktoru ukazováčkem či prostředníčkem regulovat. Pokud ale použijete pravou ruku, palcem na tlačítka již nedosáhnete a regulace tak bude prakticky nemožná. Na spodní straně najdete micro USB konektor s podporou OTG. Šuplík pro SIM karty naleznete na levé straně. Tablet je dual SIM s hybridním slotem, musíte si tedy vybrat, zda rozšíříte paměť nebo budete chtít druhou SIM kartu. Horní strana je využita pro 3,5 mm sluchátkový jack a trochu netradičně i mikrofon. Pokud byste hledali reproduktor pro hlasitý poslech, nenajdete jej. Jeho funkci zastává reproduktor nad displejem. Jeho výkon je výrazně nižší než u samostatných hlasitých reproduktorů. Potěší ale, že i na maximální hlasitost hraje zřetelně bez rezonancí či zkreslení.

   

DISPLEJ

Pokud se smíříte s tím, že rozlišení je jen 1 280 x 720 bodů, což se na displeji s úhlopříčkou 6,98 palce podepisuje poměrně hrubým rastrem, budete s displejem velmi spokojeni. IPS technologie zajišťuje výborné pozorovací úhly ze všech stran i dobré podání barev. Ty jsou dostatečně syté a i černá působí jako černá, samozřejmě s přihlédnutím k použité zobrazovací technologii. Displej vás nenechá na holičkách ani za slunečného dne. I na přímém slunci je displej použitelný, k čemuž pomáhá i automatická regulace jasu. Určitě potěší i nalepená krycí folie, kterou není téměř vidět.

HW, OS A VÝKON

Srdcem Cube WP10 je procesor Qualcomm Snapdragon 210 se čtyřmi jádry taktovanými na 1,3 GHz a grafikou Adreno 304. Procesoru sekunduje 2GB operační paměť. HW výkon tedy patří do nižší třídy, což poznáte zejména při náročnějších operacích. Výsledná hodnota v testu Antutu činí cca 29 500 bodů. Detailnější výsledky najdete v galerii. Samotný chod systému a spouštění aplikací jsou plynulé, byť ne bleskově rychlé. Stačí však mít na pozadí spuštěnou aktualizaci aplikací a už se tablet zadýchává. Na druhou stranu se nemusíte obávat zahřívání ani při vyšší procesorové zátěži.

Uživatelská paměť nabízí základní kapacitu 16 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 64 GB. Systém samotný si z paměti ukousne 3,5 GB. Mezi osazenými senzory určitě nehledejte elektronický kompas, gyroskop pracuje rychle a nelze k němu mít výhrady. Určitě ale zamrzí absence notifikační diody, a to o to víc, že displej nepodporuje Glance Screen.

Kapitolou samou pro sebe je systém. Výrobce má bohaté zkušenosti jak s Androidem, tak i Windows. Mobilní Windows 10 jsou však v jeho nabídce k dostání poprvé. Sázka na platformu, kterou i samotný Microsoft více méně odepsal, je velmi odvážná. Systém jako takový je jednoduchý a nenáročným uživatelům bez problémů poslouží. U Cube WP10 ale musíte počítat s nepříjemností v podobě neúplné lokalizace do češtiny. Část systému i některé systémové aplikace zůstávají v angličtině, byť jsem v nastavení vše přenastavil na českou lokalizaci. Není to chyba OS jako takového, ale spíš zásah výrobce.

Součástí systému jsou předinstalované aplikace z dílny Microsoftu, jako jsou MS Office, Windows mapy, MSN peníze či MSN News. Žádný balast naštěstí výrobce do systému nezanesl, což lze tabletu přičíst k dobru. K dispozici samozřejmě máte obchod Microsoft Store, jehož obsah ani zdaleka nepřekypuje takovou pestrostí jako konkurenční obchody, ale při troše snahy byste měli ty nejběžnější aplikace nalézt.

BATERIE A VÝDRŽ

Od zařízení velikosti Cube WP10 byste určitě čekali baterii s větší kapacitou než jen 2 850 mAh. V této oblasti tedy opravdu nemůžete čekat zázraky. Na druhou stranu úsporný procesor a nízké rozlišení displeje nevysávají energii tak rychle, jak by se mohlo zdát. Běžný pracovní den v podobě několika hovorů, chvilkového hraní, vyřizování emailů, brouzdání po internetu přes Wi-Fi nebo datové přenosy tablet zvládne. S velkou pravděpodobností, se ale už večer bude dožadovat nabíječky. Použít budete muset nějakou ze svých domácích zásob. Já jsem použil nabíječku s 2A výstupem a z 10% na 100% jsem tablet nabil za rovných 100 minut. Ani v této oblasti tedy Cube WP10 vyloženě nezklame, ale ani neohromí.

KONEKTIVITA A GPS

U Wi-Fi připojení musíte počítat s horším dosahem. V místnosti, kde jiné telefony mají ještě dostatečně silný signál, je Cube WP10 na hraně. Nicméně připojení nepadalo a bylo dostatečně stabilní i pro přenos většího objemu dat. GPS fungovala naprosto bez problémů. Fix byl rychlý a ani s přesností nebyly žádné problémy, což jsem vzhledem k použití čipsetu od Qualcommu očekával. Stejně tak nebyl problém s Bluetooth 4.1. Párování různých zařízení i přenos souborů proběhlo bez potíží. Kde ale silně narazíte, je LTE. Na krabici i na ochranných nálepkách se sice dočtete, že LTE je podporováno, ale pro nás stěžejní frekvence 800 MHz chybí. Jste tak odkázáni na velmi slabá pokrytí 3G a LTE na frekvencích 1 800 MHz a 2 100 MHz.

FOTOAPARÁT

Hlavní kamera disponuje rozlišením 5 Mpx a je doplněna LED bleskem. Při dobrých světelných podmínkách jsou fotografie akceptovatelné. Jakmile ale přijdete do místnosti s jen lehce horším světlem, okamžitě se ve fotografiích objeví šum. V nastavení aplikace máte možnost i manuálního režimu, který umožňuje nastavit citlivost ISO, expozici či vyvážení bíle. Těmito nastaveními si ale spíš uškodíte. Nastavení ponechejte raději na automatice. Zvolit můžete i režim HDR, ten ale fotky jen zesvětlí. Video lze pořizovat nejvýše v HD rozlišení při 30 sn./s. O jeho kvalitě se dá říci totéž, co o fotografiích. Využití kamery je tedy pouze nouzové a jasně se projevuje nízká cena tabletu. Zde se zkrátka šetřilo.

Recenze Cube WP10 – 02ZÁVĚR

Cube WP10 je díky koncepci tabletu s telefonními funkcemi a Windows 10 Mobile netradiční produkt, který svého přímého konkurenta bude hledat jen těžko. Je-li vám mobilní platforma Windows blízká a zároveň nepotřebujete vysoký hardwarový výkon, může být tento tablet pro vás zajímavou volbou. Mezi jeho klady určitě patří displej s dobrým podáním barev i čitelností. S přihlédnutím k poměrně malé baterii, je i výdrž na solidní úrovni. Kde vás naopak tablet potrápí, je neúplná lokalizace systému do češtiny a mírně horší citlivost Wi-Fi. Největší slabinou je absence podpory LTE na frekvenci 800 MHz. Nepřesvědčí vás ani fotoaparát, ale to se od zařízení s cenovkou kolem 3 500 Kč vč. DPH dá prominout. Za zapůjčení tabletu děkujeme e-shopu Gearbest, kde si jej můžete sami pořídit.