Tento článek vznikl jako reakce na mou soukromou komunikaci na Twitteru a na komunikaci uvnitř naší redakce. Proto jsme se chtěli zeptat i vás, našich čtenářů, jak danou problematiku vnímáte. Otázka zní jednoduše. Můžeme mezi sebou porovnat technologická zařízení stejného typu – chytrý telefon, mezi různými platformami? Těmi platformami jsou Android, iPhone, Windows Mobile a Ubuntu.

O co vlastně jde? Na Twitteru jsem komunikoval s jedním pánem ohledně toho, zda je repasovaný telefon iPhone 5s (model z roku 2013), nabízený společností O2 za 12 495 Kč, dobrou nabídkou či ne. Poté, co jsem napsal své pochybnosti o poměru cena/hardware, se mi dostalo odpovědi, že: „Apple věci se neměří na RAM, GHz procesoru atd, ale na užitek.“. Když jsem se tázal, čím je definován užitek, bylo mi sděleno: „Že se mi nezasekne při používání kalendáře např. Vlastnil jste někdy iPhone? Jestli ne, těžko vám to vysvětlím.“. No, mně se kalendář také nezasekává, ale přesto jsem fanfarónsky zareagoval tak, že jsem dotyčnému po pár výměnách napsal: “ A kde berete jistotu, že jsem ho neměl? Prostě se v problematice mobilních telefonů neorientujete, tak plácáte.“.

Ubuntu_1

V rámci naší redakce jsem rovněž narazil na názor, že iPhony lze porovnávat pouze v rámci této jedné platformy. Bohužel, já tomu nevěřím a rád bych znal vaše názory. Proč tomu nevěřím? Protože porovnáváme stejná technologická zařízení. Pořád jde jen o chytré telefony. Nic víc a nic míň. Proč tedy nelze měřit výkon procesoru, grafického čipu, rozlišení displeje, kvalitu zvuku, GPS nebo dílenské provedení šasi atd.? Víte, to je jako bychom porovnávali auta různých značek a Ferrari nebo Rolls Royce vypustili, protože sice to jsou auta a mají motor, kola, nádrž, ale nebudeme je srovnávat jen proto, že filosofie výrobce je jiná.

Oukitel-P1

 

Proč to všechno píšu? Poněvadž jsem v rámci vlastního zaměstnání musel testovat jistý produkt na třech základních platformách, kterými byly Android, iPhone a Windows Mobile a mé závěry byly asi tyto. Ano, produkt běžel na všech platformách. To je dobré. Ale co dál? Možnost modifikovatelnosti u iPhone naprosto nulová u Windows Mobile minimální a u Androidu nebyl problém. Možnost customizace ROMky – iPhone nula bodů, Windows Mobile s menšími problémy OK a u Androidu bez problému. Přehrání kernelu nebo zásah do kódu, tak to asi nemá cenu popisovat vzhledem k výše zmíněnému. A takto bych mohl pokračovat dál.

mi-4-on-windows-10

Chtěl bych proto vědět, jak to jako naši čtenáři a uživatelé chytrých telefonů vidíte vy. Proč chce někdo vyčlenit jednu platformu (iOS) z porovnávání? Proč není možné položit telefony s různými operačními systémy vedle sebe a podrobit je identickému testu? Proč kompatibilita s ostatními zařízeními je různá a ten, co ji má nejnižší je zároveň nejdražším telefonem? Jak a podle čeho si vybíráte telefon vy? Které parametry vás zajímají a které ne? Sázíte pouze na značku, která je na telefonu naplácnuta? Dejte nám, prosím, vědět pomocí vašich komentářů a věřte, že vaše názory rozebereme v dalším článku.