Včera byla spuštěna beta verze aktualizace na Android 8.0 Oreo pro přístroje Nokia 5. To je samo o sobě dobrou zprávou. Při podrobnějším pohledu na tuto aktualizaci zjistíme, že její součástí je i update aplikace pro fotoaparát s velmi zajímavými detaily. Ty by mohly lecos naznačit o chystaném telefonu Nokia 9.

Soubory uvnitř balíčku aplikace ukazují podporu režimu teleobjektivu s dvojnásobným optickým zoomem a také režim širokoúhlého objektivu. Jsou tu i ikony pro rychlost závěrky 1/500 až 1 sekunda a dále nastavení ISO s hodnotami od 100 do 2000.

beta verze aktualizace

Je zřejmé, že v případě Nokia 5 nebude možno tuto aktualizaci foto aplikace využít, a to díky nedostatečnému hardware. Jak je známo, Nokia 5 nemá duální fotoaparát. Jediným telefonem Nokia, který je duálním fotoaparátem osazen, je Nokia 8. Ten však taky neodpovídá popisu objektivů. Je zde totiž použit 13 MPix RGB objektiv a 13 MPix monochromatický objektiv se světelností f/2.0.

To vše by tedy mohlo naznačovat, že na akci, která by se měla konat 19. ledna/januára v Číně by mohl být prezentován nejen Nokia 8 druhé generace, ale také Nokia 9. V případě, že by u nové generace Nokia 8 byl nahrazen monochromatický objektiv RGB teleobjektivem a Nokia 9 by byl osazen výše zmiňovanou kombinací objektivů, tak by tato aktualizace foto aplikace rozhodně dávala smysl.