Společnost Qualcomm nás loni tak trochu překvapila tím, že kompletně přejmenovala své procesory. Prvním nově pojmenovaným čipsetem byl Snapdragon 8 Gen1 a krátce před jeho vydáním Qualcomm potvrdil jeho nový název. Po uvedení čipsetu pak Qualcomm vysvětlil, proč své produkty přejmenoval a také oznámil, že stejným způsobem budou pojmenovány i jejich další vlajkové procesory. Letos tedy můžeme čekat vydání Snapdragonu 8 Gen2. Ovšem změna názvu se nedotkne jen vlajkové řady 800. Nyní čeká na změnu jména i řada Snapdragon 700 a první procesor, Snapdragon 7 Gen1, je prý už v přípravách.

Odhadované parametry procesoru Snapdragon 7 Gen1

Na příchod procesoru Snapdragon 7 Gen1 upozornil nám dobře známý tipař Digital Chat Station a také zveřejnil některé z jeho parametrů. Pojďme se na ně tedy podívat. Tipař tvrdí, že tento čipset má osm jader s uskupením do dvou clusterů. Konkrétně se zmiňuje o čtyřech jádrech Cortex-A710 s taktem 2,36 GHz a dalších čtyřech jádrech Cortex-A510 taktovaných na 1,8 GHz. Tento typ jader má novou architekturu ARMv9. Kromě typu jader tipař uvádí, že na postu grafiky najdeme GPU Adreno 662.

Nový čipset bude výkonnější, než poslední procesory z řady Snapdragon 700. Konkrétně jde o Snapdragon 778G a Snapdragon 778G Plus. Je zatím velkou otázkou na jaké výrobní technologii bude chystaný procesor Snapdragon 7 Gen1 postavený. V úvahu totiž připadají dvě možnosti. Buď 4nm výrobní proces společnosti Samsung a nebo 5nm technologie sléváren TSMC.

V tomto směru tipaři zatím tápou, protože jak víme, Qualcomm přesunul výrobu své vlajkového čipsetu od Samsungu právě do TSMC. Proto samozřejmě raději počkáme na to, co o novém procesoru potvrdí výrobce. Informací je totiž doposud málo, ale očekáváme, že ať už tipaři, nebo Qualcomm další parametry brzy nastíní. V závěru dodejme, že nový čipset je připravený pro telefony střední a vyšší střední třídy a zájem o něj už prý projevila společnost Xiaomi.