Přesně podle toho, jak široká veřejnost očekávala, došlo na oficiální představení nového vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen1. Společnost Qualcomm čipset uvedla na svém technologickém summitu a také potvrdila, že čipset je nástupcem loňského modelu Snapdragon 888. Toto potvrzení bylo pro mnohé důležité hlavně proto, že Qualcomm dal své nové vlajce jiné pojmenování, než na které jsme byli dosud zvyklí. Tím také odstartoval nové schéma názvů, které začne Qualcomm od této chvíle používat.

Podle očekávání je nový procesor Snapdragon 8 Gen1 postavený na 4nm výrobní technologii s nejnovější architekturou ARMv9. Zástupci společnosti Qualcomm také potvrdili, že první telefony s tímto procesorem spatří světlo světa ještě do konce letošního roku. Jednoduše můžeme říci, že nový čipset nabízí vylepšení v šesti oblastech, konkrétně je to konektivita 5G, kamerové senzory, AI, hry, zvuk a zabezpečení. Ale novinek je daleko víc.

Snapdragon 8 Gen1

Architektura procesoru

Snapdragon 8 Gen1 má osm jader, která jsou rozdělena do tří clusterů. Rozdělení vypadá následovně. V prvním clusteru je jádro Cortex-X2 s taktem 3,0 GHz. Ve druhem clusteru jsou tři jádra Cortex-A710 s taktem 2,5 GHz a v posledním clusteru najdeme čtyři jádra Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz. O tomto složení Qualcomm uvádí, že díky němu má procesor o 20 % lepší výkon a je až o 30 % energeticky účinnější než jeho předchůdce. Nová GPU Adreno 730 slibuje až 30 % navýšení výkonu a až 25 % úsporu energie, a to vše díky této nové architektuře.

Konektivita

Pro konektivitu 5G má procesor vestavěný modem Snapdragon X65, který je založený na kompatibilitě mmWave a sub-6 GHz s podporou rychlosti až 10 Gb/s. Je spojený se systémem FastConnect 6900 Mobile Connectivity, který nabízí nejlepší rychlosti Wi-Fi 6. Proto procesor podporuje Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E společně s Bluetooth LE Audio a technologií Snapdragon Sound. O bezpečnost se stará nový Trust Management Engine. K dispozici je i vestavěná podpora iSIM pro přímé připojení k mobilním sítím.

Zobrazovací systém

Součástí procesoru je i nový zobrazovací systém s 18 bitovým ISP s vylepšeným dynamickým rozsahem a barvami. Podporuje 8K HDR video s novým Bokeh Engine, který do videa integruje záběry ve stylu portrétního režimu. Součástí je i Always-On ISP pro nízkou spotřebu energie při odemykání telefonu obličejem. Pro vylepšení v oblasti AI je Snapdragon 8 Gen1 vybavený novým čipem Qualcomm Hexagon sedmé generace. To jsou tedy v kostce parametry a vylepšení nového čipsetu. V závěru ještě dodejme, že o procesor už projevily zájem společnosti Black Shark, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, Realme, Redmi, SHARP, Sony Corporation, Vivo, Xiaomi a ZTE.