Od dnešního rána už konečně máme oficiálně na světě nový high-end čipset Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu. A samozřejmě jsme mu věnovali i samostatný článek s veškerými parametry a informacemi. Jedná se po Dimensity 9000 o druhý 4 nm čipset na trhu a v následujících měsících půjde bez debat o nejvyužívanější high-end kousek pro většinu velkých značek. A že jich nebude zrovna málo… Do všeho určitě zasáhne i čipový nedostatek, protože poptávka určitě převýší prvotní výrobní možnosti. Ale ty největší firmy si své dodávky samozřejmě zajistily a nasmlouvaly dopředu.

K mání už tak je i jmenný seznam přímo potvrzených značek, které oznámily použití Snapdragon 8 Gen 1. Přidá se k nim ale i další velká skupina dalších, na jejichž vyjádření ještě čekáme. Ale dá se předpokládat, že to nebude dlouho trvat.

První v čele pelotonu

Jako první vstoupí na trh Motorola už 9. prosince s modelem Edge X30. Ta nabídne třeba OLED displej se 144 Hz obnovovací frekvencí, nebo trojitý systém fotoaparátu s 50 Mpx senzory. Jen o pár dnů pozadu pak pravděpodobně vyrovná hru řada Xiaomi 12, kde se spekuluje o termínu 12. prosince. Sázet se bude na AMOLED panel se 120 Hz, 50 Mpx hlavní foto-senzor nebo údajně 100W+ rychlo-nabíjení.

Pětice dalších potvrzených pronásledovatelů spadá pod koncern BBK Electronics a jde o sesterské společnosti. Všechny mají také společné nejistý konkrétní termín, ale všechny hovoří o začátku roku 2022.  OPPO už použití Snapdragonu 8 Gen 1 potvrdili na Twitteru a možná půjde o model Find X4 Pro. U OnePlus máme aspoň jistotu, že půjde určitě o OnePlus 10. Stejně tak u Realme, kteří hrdě ohlásili model Realme GT2 Pro s novým čipsetem. Vivo pak nabídne hned několik modelů, včetně Nex 4, X80 Pro a X80 Pro+. Nu a herní experti z IQOO pošlou na trh brzy nějaký model jako součást řady IQOO 9.

Další v pořadí

Ale seznam se bude velmi brzy jistojistě rozrůstat. Třeba o Honor s řadou Magic4, Samsung s Galaxy S22 nebo Redmi s Redmi K50. Zapomenout nemůžeme ani na Nubia s řadou Z40, herní Black Sharok 5, ZTE Axon 40, Red Magic 7 a určitě časem i Sony i Sharp. Ale vše postupně…