Asi není potřeba připomínat, že společnost Huawei v návaznosti na americké sankce urychlila vývoj svého operačního systému Harmony OS. S jeho existencí byla široká veřejnost poprvé seznámena v září/septembri 2019. O rok později byla představena jeho verze 2.0. Zástupci Huawei potvrdili, že tento systém bude postupně zaváděn na vybraná zařízení společnosti. A posledním mezistupněm pro přechod na nový systém je nadstavba Huawei EMUI 11.

Vzhledem k tomu, že postupné nasazování Harmony OS na telefony by mělo probíhat právě letos, máme tu jedno srovnávací video. V něm je porovnávána nadstavba Huawei EMUI 11 s novým operačním systémem Harmony OS. Ve videu jsou vidět dva telefony, kdy jeden z nich běží na nadstavbě EMUI 11 založené na Androidu 11 a ten druhý na Harmony OS 2.0 ve třetí vývojářské beta verzi.

Co se týče rychlosti spouštění aplikací je patrné, že telefon s EMUI 11 je o něco rychlejší než telefon s Harmony OS 2.0. Ale to může být dáno i tím, že EMUI je finálně odladěna a stabilní, kdežto Harmony OS je ve vývojářské verzi. Navíc je zřejmé, že pro porovnávání byly použity dva různé telefony. Tyto aspekty by tedy mohly způsobit to, že Harmony OS se jeví jako pomalejší. Obecně se ale očekává, že po kompletním odladění by měl být nový systém plynulý a rychlý. Na to mají vývojáři relativně dost času, protože první telefony s Harmony OS by se měly objevit až v příštím měsíci a aktualizace by měla údajně běžet až do konce letošního roku.