Asi by bylo nošením dříví do lesa opakovat, proč společnost Huawei vyvíjí svůj vlastní operační systém. Americké sankce a značné omezení užívání systému Android jsou důvodem pro vznik Harmony OS. Ten byl poprvé představen ve druhé polovině loňského roku. Nyní je oficiálně uvedena jeho verze Harmony OS 2.0. K jejímu představení došlo na výroční konferenci Huawei Developer Conference v Číně.

Harmony OS pro telefony

Při příležitosti představení Harmony OS 2.0 uvedl CEO Huawei, pan Richard Yu, že prvních telefonů s tímto operačním systémem bychom se mohli dočkat už v příštím roce. Na konci roku letošního bude připravena první beta vývojářská verze systému pro telefony. Je to jistě zajímavá informace, protože Huawei až do těchto dnů tvrdil, že systém do telefonů hned tak nenasadí. Dokonce ani neuvažovali o tom, že by jej pro telefony začali připravovat. Tento radikální krok je zřejmě důsledkem rostoucího tlaku Spojených států a omezování snad všeho, co s čínským výrobcem byť jen vzdáleně souvisí.

Dodejme, že Harmony OS v této chvíli funguje jen u chytrých obrazovek. Postupně by se měl rozšiřovat i na další produkty jako jsou tablety a nebo hodinky. Cílem je, aby nová verze mohla být použitelná i pro počítače, televize a dokonce i pro automobily. Systém ve verzi 2.0 zatím podporuje zařízení se 128 kB až 128 MB operační paměti. V dubnu/apríli příštího roku by měla být přidána podpora i pro větší zařízení se 128 MB až 4 GB operační paměti. A konečně v říjnu/októbri 2021 by mělo dojít i na zařízení s RAM větší než 4 GB.

Tento plán je stanoven jen pro tuto verzi, nikoli pro systém, na kterém by měly běžet chytré telefony. Nicméně by to mohlo znamenat, že Harmony OS dostanou jako první telefony nižší a střední třídy s operační pamětí nižší než 4 GB. Harmony OS je navíc systémem s otevřeným zdrojovým kódem a Huawei zřejmě předpokládá, že by jej v budoucnu mohli využívat i jiné společnosti u svých zařízení.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.