Technologický závod mezi Čínou a USA o vedoucí pozici v technologiích umělé inteligence (AI) už běží nějaký ten pátek. A asijský gigant v něm podle posledních zpráv rivala předhání. Šéf čínské akademie kyberstudií, pan Li Yuxiao, totiž během probíhající 7. Světové konference o internetu (WIC) zveřejnil, že počet podaných čínských AI patentů poprvé překonal ty americké. To je obvykle velmi vypovídající číslo, i když samozřejmě nejde o finální určující parametr.

Podle těchto zpráv čínská strana za minulý rok podala více než 110.000 patentů spojených s umělou inteligencí a konečně tak překonala ty americké. I když jejich loňský výkon pro lepší srovnání bohužel nebyl zveřejněn. Ale v rámci pokroku velkých čínských jmen v oblasti AI se moc není čemu divit. Například čipsety Kirin od Huawei přišly jako první s NPU jádry pro potřeby umělé inteligence a vždy patřily v AI k naprosté špičce. A vzhledem k jejich náskoku i v další kritické oblasti, 5G sítím, se ani nelze moc divit americkým sankcím a trvalé snaze konkurenta zničit.

Ostatně čínské plány na globální dominanci v technologiích umělé inteligence nejsou žádnou novinkou a již dříve deklarovali termín roku 2030. Podle všeho se jim to ale může podařit mnohem dříve. Využití AI je ale z velké části i velkým etickým problémem, protože podle zprávy výzkumné firmy iiMedia plných 53.8 % AI aplikací spadá do kategorie sledovacích technologií. A v těch bohužel Čína opravdu vyvíjí extrémní aktivitu ve směru k vlastním občanům. Velký Bratr už tak není jen pouhým strašákem budoucna, ale pozvolna i současnou realitou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.