Společnost Huawei patří k jedněm z největších výrobců chytrých telefonů. Aspoň tedy letos, kdy se jim podařilo trumfnout Samsung a stát se tak jedničkou na trhu. Ovšem americké sankce dopadají na výrobu telefonů Huawei velmi tvrdě, ať už jde o absenci služeb a aplikací Google, nebo omezení výroby procesorů. A zdá se, že bude ještě hůř. USA totiž prodloužila sankce minimálně do května/mája příštího roku a za pár dnů vyprší dočasná licence na výrobu čipsetů. Vyhlídky na příští rok proto nejsou vůbec růžové.

Prvním signálem o tom, že příští rok pro Huawei bude špatný je informace na stránkách The Elec. Výrobce už potvrdil, že pro příští rok plánuje vyrobit pouze 50 milionů kusů chytrých telefonů. To představuje obrovský meziroční pokles, který činí 74%. Srovnání letošního roku s tím příštím je tedy opravdu dost špatné. A pro větší názornost můžeme výrobu Huawei porovnat i s rokem loňským, kdy se jim podařilo vyrobit 240 milionů kusů telefonů. Letos se očekává, že bude dodáno 190 milionů kusů.

Omezení dodávek procesorů

Takovéto markantní snížení výroby je do značné míry reakcí na americké sankce. Huawei nemůže obchodovat s jakoukoli společností, která při výrobě používá buď americké součástky a nebo americké výrobní technologie. A od 15. září/septembra bude ještě hůř díky zablokování výroby procesorů. Nezbude tedy nic jiného než sáhnout do vytvořených zásob.

Ovšem silně ohrožena je konkurence schopnost čínského výrobce v souvislosti s výrobou a vývojem nových čipsetů. Pokud zásoby procesorů a dalších součástek vydrží do příštího roku, budou s největší pravděpodobností použity u vlajkových lodí společnosti. A tato skutečnost silně nahrává do karet jejich největšímu konkurentovi, kterým s je společnost Samsung, a to zejména na evropském trhu. Huawei momentálně spoléhá na výrobu čipsetů u společnosti SMIC, kde se však vyrábí jen procesory pro telefony nižší a střední třídy. Americká vláda ale plánuje zakázat spolupráci i této firmě. Pokud se tak stane, tak je Huawei prakticky bez přísunu procesorů pro své telefony.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.