Je to téměř přesně na den jeden rok, kdy se společnost Huawei ocitla na černé listině a kdy americké Ministerstvo obchodu nastavilo sankce vůči tomuto čínskému výrobci. To v praxi znamená, že Huawei a všechny jeho dceřiné společnosti mají striktně zakázánu spolupráci s veškerými americkými firmami, které jim dodávají jak hardware tak i software. Nás uživatelů se tyto sankce nejvíce dotýkají v oblasti softwarové výbavy zařízení čínského výrobce. Konkrétně jde o absenci aplikací a služeb Google.

V průběhu trvání těchto amerických sankcí vůči Huawei se několikrát zdálo, že by mohly být zrušeny nebo alespoň zmírněny. Ovšem nyní musí čínský výrobce na nějaké obnovení spolupráce s Google a dalšími americkými dodavateli hardware a software zapomenout. A to minimálně na další jeden rok. Donald Trump totiž tuto středu prodloužil sankce až do května/mája 2021. Reuters uvádí, že důvodem prodloužení je stále přetrvávající riziko narušení národní bezpečnosti USA.

Zdroj foto: VanityFair

Dnes navíc vypršela licenční výjimka, která některým americkým firmám umožňovala na určitou dobu se společností Huawei obchodovat. Podle Reuters se však očekává, že by dočasné licence mohly být prodlouženy, ale americké ministerstvo obchodu se k tomu dosud nevyjádřilo. A stejně tak se k dalšímu prodloužení amerických sankcí nevyjádřila ani společnost Huawei. Je to pochopitelné, protože informace jsou zatím příliš čerstvé. A je pravděpodobné, že americká administrativa bude teprve jednat o tom, zda udělí a za jakých podmínek čínskému výrobci další dočasné licence.