Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi 8 Pro není úplně obyčejným telefonem. Přináší dlouho očekávanou čtečku otisků v displeji, která není zase tak špatná a průhledný kryt, který nadělá hodně parády. A kromě menší baterie, je to stále Xiaomi Mi 8, ze kterého přímo vychází. Hodnocení je tedy poměrně těžké, protože se jedná o ten samý telefon s velmi drobnými změnami. Jestli si nezaslouží Vaše peníze, tak pozornost rozhodně ano.

7
x/10

Už základní model Xiaomi Mi 8 mě příjemně překvapil svou univerzálností za skvělou cenu. Dnes tu mám novější vylepšenou verzi, Xiaomi Mi 8 Pro, která má pár drobností navíc. Stojí to za příplatek, nebo je klasické Xiaomi Mi 8 dostačující? To se dozvíte z recenze Xiaomi Mi 8 Pro.
Předně díky našemu dodavateli všech Xiaomi věcí Xiaomimobile.cz za zapůjčení telefonu na recenzi!

Balení – vše při starém

Hned při prvním pohledu na balení Xiaomi Mi 8 Pro znalé zarazí, že je krabička na chlup stejná, jakou měla původní Mi 8. Nikde není nápis „Pro“ nebo „Explorer edition“. Po internetu se dá nalézt několik videí a fotek, které ukazují krásné velké kazetové balení, kde si telefon hoví s úžasnými průhlednými zády uprostřed. Tohle krásné balení je, bohužel, pravděpodobně pouze pro některé trhy.
Na druhou stranu, přestože má Xiaomi Mi 8 Pro vlastně obyčejnou krabičku, neviděl bych to jako handicap. Balení stejně vždy poputuje do šuplíku.
Výbava v krabičce zahrnuje průhledné gelové pouzdro, nabíječku, USB-C kabel, redukci z USB-C na 3,5 mm jack, pin pro vytažení šuplíku na SIM karty a nezbytnou literaturu v podobě návodu.

Design a zpracování – lahůdka na pohled

Už první pohled na Xiaomi Mi 8 Pro vzbuzuje zájem a můžou za to jeho průhledná záda. Ano, vlhký sen některých geeků se splnil a místo barvy je sklo zcela průhledné. Samozřejmě vím, že se nejedná o skutečné vnitřnosti, které jsou skrze sklo vidět. Na druhou stranu je plastická „náhražka“ parádní. Je dobře, že v Xiaomi nenalepili na záda pouze nějakou folii s potiskem, ale že použili plastický model, který nevypadá uměle nebo ploše. Ano, jsem ze zad Xiaomi Mi 8 Pro absolutně nadšený a doufám, že se nebude jednat o výjimku, ale že výrobci zařadí tento druh zad do svého portfolia, byť by to bylo pouze pro vrcholové modely.

Xiaomi Mi 8 Pro je opravdu krásný

Xiaomi Mi 8 Pro je opravdu krásný

Co se designu týče, ten je totožný s původním Xiaomi Mi 8 až na jednu drobnost, a tou je absence čtečky otisků na zádech. A fotoaparát má pěkné červené kroužky kolem svých 12 MPx snímačů.
Vše ostatní je úplně stejné, jako u Xiaomi Mi 8. Šuplík s 2x Nano SIM na levé straně, na pravé dvě fyzická tlačítka. Ta jsou dobře umístěna, mají skvělou odezvu a jsou i dobře oddělena od okolního povrchu. Nově je zapínací tlačítko ve stylově červené barvě.

červené zapínací tlačítko

červené zapínací tlačítko

Na horní straně se nachází pouze sekundární mikrofon, na na té spodní je USB-C konektor, hlavní mikrofon a hlasitý reproduktor.
Přední stranu okupuje 6,21″ AMOLED displej s velkým výřezem a rozlišením 2248 x 1080 pixelů a poměrem stran 18,7:9.

Zvolené materiály zůstávají, tedy Gorilla Glass 5 na obou stranách telefonu a kovový rámeček i konstrukce. Vše je perfektně zpracováno a slícováno. V Xiaomi si dávají poslední dobou na zpracování záležet, aby nikde nebyl žádný nedodělek nebo nepřesnost. Xiaomi Mi 8 Pro je designově opravdu povedený kousek na pohled.

průhledná záda na Xiaomi Mi 8 Pro

průhledná záda na Xiaomi Mi 8 Pro

Rozměry jsou také shodné, tedy 154,9 x 74,8 x 7,6 milimetrů, váha stoupla asi o 2 gramy na 177gramů.

Displej – krásná podívaná, kterou kazí notch

Xiaomi Mi 8 Pro má skvělý displej, který je stejný, jako má původní model Mi 8. Má rozlišení 2248 x 1080 pixelů, je typu Super AMOLED s poměrem stran 18,7:9. Opět tu máme standard DCI-3 pro korektní zobrazování barev (alespoň tedy v tomto filmovém standardu).

displej Xiaomi Mi 8 Pro venku nezklame

Takže opět chvála zobrazování barev, vysokého maximálního jasu, který postačí i na srpnové slunce, nejnižší jas pro všechny noční sovy i jako obvykle povedeného digitizéru, který mají Xiaomi vždy skvělý. Praktická gesta jsou, bohužel, v MIUI 10 zastoupena pouze DT2W, tedy poklep pro probuzení obrazovky. Žádná jiná systém na vypnutém displeji nenabídne, což je vzhledem ke kvalitě DT2W poměrně škoda. Xiaomi Mi 8 Pro je spolu s Mi 8 jedněmi z mála telefonů, kde je tato funkce skvěle integrovaná a telefon je neodemyká v kapse a reaguje opravdu jen když je potřeba.

Xiaomi Mi 8 Pro také umí AlwaysOn displej, tedy zobrazování hodin a notifikací po celou dobu, co není zakrytý proximity senzor. Po několika dnech provozu ale musím říct, že tahle funkce žere opravdu hodně energie a mnohem lepší by byl styl Apple/OnePlus, kdy je AlwaysOn zapnut jen při zvednutí telefonu a přijetí notifikace. Za den mi funkce AlwaysOn dokázala zkonzumovat klidně i 15% z baterie, což není zrovna málo. Navíc má Xiaomi Mi 8 Pro o 400 mAh menší baterii, o to víc se spotřeba projeví.

AlwaysOn displej

AlwaysOn displej

Také nastavení AlwaysOn ani v novějším MIUI 10 není o nic lepší, než ve starším MIUI 9 – dá se vypnout nebo zapnout.

Hardware a výkon – opět pouze to nejlepší

Ani Xiaomi Mi 8 Pro se nevyhnulo nejvýkonnějšímu z běžně dostupných procesorů Qualcomm Snapdragon 845. V technické hantýrce 4 x 2,8 GHz Kryo 385 Gold a 4 x 1,8 GHz Kryo 385 Silver. Sekundantem pro hraní náročných her je grafický čip Adreno 630 s taktem 710 MHz a opravdu štědrá dávka operační paměti s kapacitou 8 GB. Vnitřní paměť se zastavila na 128 GB a je to jediná možná varianta, kterou Xiaomi poskytuje.

iR dioda tu, bohužel, po vzoru mnohých jiných modelů Xiaomi není, na druhou stranu je použita místo ovladače jako FaceID kamera, která dokáže odemknout telefon i za úplné tmy. Také klasický 3,5 mm jack absentuje. Mnohé jistě potěší dvoufrekvenční GPS, kterou si bere model Pro z původní Mi 8.
Výčet praktických zkratek zahrnuje DualBand WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, BT 5.0, aptX HD, rychlé nabíjení QC 4.0+, DualSIM, OS a AI u fotoaparátu a několik dalších.

Použití Snapdragonu 845 dává tušit, že výkony Xiaomi Mi 8 Pro budou skvělé a jakékoliv benchmarky a hry tomu dávají zapravdu. V AnTuTu v7.1.1 dosáhl telefon úctyhodného skóre 280728 bodů. A co se hraní her týče, tam nenarazíte na limitu HW ještě asi hodně dlouho. Takže jakékoliv propady výkonu jsou dány buďto systémem, nebo hrou samotnou.

Systém – MIUI 10 s reklamou

Nedávno jsem měl k recenzi parádní Xiaomi Pocophone F1, který s sebou přinesl i MIUI 10, které se ze dne na den (alespoň u mě) zařadilo daleko výš, než několik posledních iterací této hutné nadstavby od Xiaomi. A úplně stejně, jako u Pocophone F1, jsem byl navýsost spokojený s chodem systému, který je postavený na předposlední verzi Androidu ve verzi 8.1 Oreo. Telefon jsem testoval s verzí MIUI Global 10.0.1.0 a za dobu testování došla pouze jedna aktualizace, a to update z MIUI 9 na MIUI 10. Nicméně vzhledem k tomu, jak skvěle je poslední MIUI odladěno a má záplaty z 1.10.2018, bych to neviděl jako mínus.

update na MIUI 10

Je zbytečné se příliš opakovat a pro lepší náhled na systém se můžete podívat do recenze na Xiaomi Pocophone F1.

Ve zkratce jsem opravdu nadšený, s čím Xiaomi přišlo a jak je celý systém konzistentní ve své designové řeči a naprostá většina aplikací je také vyvedena ve stejném stylu. Celý systém je perfektně odladěný a nic, co není naprosto plynulé, v MIUI 10 nemá místo.
A opět musím vyzdvihnout systém zobrazení spuštěných aplikací, který dokáže využívat velké moderní displeje. Rozložení po čtyřech náhledech aplikací je prostě skvělý a pevně doufám, že se i ostatní výrobci pokusí ve svých nadstavbách udělat něco podobného.

Stabilita, stejně jako plynulost systému, je skvělá a za celou dobu testování jsem nenarazil na jedinou aplikaci, která by padala, nebo se sekala nebo jí provázely jiné neduhy. A na rozdíl od některých jiných výrobců, Xiaomi neintegruje do své nadstavby zbytečný bloatware v podobě demo her a „nutných“ aplikací.
Pochválit musím opět skvělá gesta, která slouží k navigaci systémem. Jsou jednoduchá, dobře provedená a málokdy se mi stalo, že  bych některá musel opakovat. Občas trochu haproval překlad, například v aplikaci pro správu otisků, některé části textu byly přeloženy do češtiny a některé byly v angličtině.

Co mě ale opravdu štvalo, byly reklamy, které se zobrazovaly v některých aplikacích, typicky v hudebním přehrávači místo coveru alba a při spouštění aplikace Témata. Slovy klasika „tento působ generování zisků zdá se mi poněkud nešťastným“. V žádném případě nejde o zkvalitnění nabízených služeb. Bohužel s tím v současné chvíli jde udělat málo. Tímhle u mě MIUI ztratilo hodně bodů, protože jestli je něco, co nedokážu překousnout, tak jsou to reklamy v systému.
Popravdě si nevzpomínám, že bych něco takového viděl v Xiaomi Pocophone F1, který měl tu samou verzi systému MIUI 10, ale jelikož o tom Xiaomi již nějakou dobu mluví, možná jsem je jen přehlédl.

Baterie a výdrž – mínus 400 mAh

V rámci technologického pokroku se čtečkou otisků umístěnou v displeji, bohužel utrpěla kapacita baterie, která klesla z původních 3400 mAh na rovné 3000 mAh. S tím také klesla výdrž na jedno nabití, která je ale i tak relativně dobrá.
Testování probíhalo jak obvykle v duchu náročnějšího používání, než je obvyklé používání. Tedy ranní prokastinace na sociálních sítích, pár hodin poslechu hudby v práci a cestou zpět zkoušení GPS, focení a celkové hraní si s telefonem. I vlivem AlwaysOn displeje se reálná výdrž pohybovala spíše pod hranicí 5 hodin zapnutého displeje, často i kolem 4 hodin. To už nejsou zrovna hvězdné hodnoty, nicméně jeden den se s telefonem dá přežít celkem bez větších potíží. Je škoda, že telefon nedostal větší baterii, jako má například zmiňovaný Pocophone F1, který mě svou skvělou výdrží na jedno nabití velmi potěšil.
Díky přítomnosti rychlo nabíjení v QC4.0+ se telefon nabije za necelou hodinku a půl.

Čtečka otisků – revoluce pod displejem a iR dioda

Čtečka v displeji, resp. pod displejem, to je téma, nebo spíš technologie, o které se mluví už drahnou dobu a konečně zde máme telefony, které tuto dokáží integrovat v použitelné podobě. Jedná se o jednu z prvních iterací, takže nelze očekávat podobnou rychlost, jako u léty prověřených klasických čteček.
Xiaomi Mi 8 Pro je jedním z několika pionýrů v oboru a dle tvrzení Xiaomi by čtečka neměla být o nic pomalejší, než mají ostatní. Čtečka používá vrstvu na displeji, která je citlivá na tlak. Díky tomu se čtečka aktivuje pouze tehdy, když uživatel prstem přitlačí na určené místo na displeji. V tu samou chvíli se prosvítí ta část displeje, pod kterou je samotný senzor. A při správném nasvícení je senzor pod vypnutým displejem dokonce i vidět.

viditelný senzor pod displejem

Znamená to tedy, že čtečka není stále zapnutá, jak je tomu u konvenčních čteček, ale opravdu se aktivuje jen tehdy, když jsou požadovány její služby a teoreticky to mohla být méně energeticky náročná, než tomu doposud u čteček bylo.
A jak tato teorie funguje v praxi? Nedejte na tvrzení, že tahle novinka stejně rychlá, jako klasická čtečka. Na druhou stranu to ale na první generaci senzorů není tak špatné, že by byla nepoužitelná. Rychlost přečtení otisku se časem zlepšuje, senzor by se měl časem naučit lépe rozpoznávat uložené otisky, takže se dá očekávat lepší funkčnost, než po vybalení z krabičky.
Na uzamčeném displeji se zobrazuje obrázek papilárních linií v místech, kam se má prst umístit, stačí lehce zatlačit a odhadem během 0,3-0,5 sekundy se telefon odemkne. Čtečka není nějak extra pomalá nebo nepřesná a při běžném používání mi ani moc nevadila. A to jsem zvyklý na extrémně rychlou čtečku na OnePlus.

Při porovnání s OnePlus 6T se mi zdála čtečka na Xiaomi o trošku pomalejší, ale možná je to tím, že uživatel OnePlus 6T jej používá daleko intenzivněji a déle.
Nevýhoda v neexistující hmatové odezvě je zpočátku trochu nepříjemná a člověk si musí zvyknout na to, že umístění není úplně automatické, jako tomu je u běžných čteček umístěných pod displejem nebo na zádech. Také díky této technologii uživatelé přijdou o gesta, která některé čtečky umí, například na telefonech Huawei/Honor. Nicméně díky za tuto novou technologii, která může opět o kousek posunout hranice našich telefonů.

Druhou funkcí, která může sloužit pro odemykání telefonu je oblíbené odemykání obličejem. Za tím to účelem je Xiaomi Mi 8 Pro vybaveno iR diodou, která, jak název napovídá, dokáže díky infračerveným paprskům rozpoznat obličej i v naprosté tmě a funguje opravdu skvěle za téměř jakýchkoliv podmínek.
Díky čtenářům za upozornění na přehození regionu z českého na nějaký jiný, typicky Hongkong, ve kterém zmíněný iR senzor funguje. Je mi celkem záhadou, proč se zvoleným českým regionem nemá uživatel oprávnění tuto funkci používat.

GPS, konektivita, volání – DualGPS v akci podruhé

Poměrně hodně uživatelů předpokládalo, že s nasazením systému DualGPS, tedy podporou dvou frekvencí pro navigaci, nastane obrovské zlepšení přesnosti polohy. Věc se má bohužel zatím tak, že tento systém bude zprovozněn až v budoucnu a prozatím se navigace chová stejně, jako u navigace s jednou aktivní frekvencí. Přesnost je spíše několik metrů, jak jsme u telefonů již několik let zvyklí. Nicméně navigace jako taková nestrádá a nezadá si v rychlosti fixace polohy a přesnosti s žádným z konkurentů.
Navigace městem probíhala naprosto bez zádrhelů, signál byl vždy skvělý a silný a nikdy se mi nestalo, že by GPS někam ustřelila. Ještě dodám, že Xiaomi Mi 8 Pro podporuje všechny světové standardy v podobě GPS, Glonass, Galileo a Beidou.

Stejně jako u mateřského telefonu Xiaomi Mi 8 bylo volání a GSM sítě v pořádku, bez výpadků nebo ztrát signálu na místech s nevalným pokrytím. Volaný i volající neměli žádný problém rozumět druhé straně i při hovoru u velmi rušné křižovatky.

Fotoaparát – dvě oči vidí víc

Ani v této sekci se nic proti Xiaomi Mi 8 nezměnilo. Obě oči na zádech mají shodně 12 MPx a disponují čtyř osou optickou stabilizací. Sekundární oko slouží jako teleobjektiv a podporuje tedy 2x bezztrátový zoom. Díky světelnosti f/1.8 telefon zvládá poměrně slušné noční snímky, když na to přijde.

Nejdříve ale menší rozbor aplikace, která se sice trošku posunula od té v MIUI 9. Bohužel není posun příliš velký a stále má spoustu nedodělků a nelogičností. Jako první, co uživatel spatří, jsou popisky, které nerespektují natočení telefonu – jsou stále vertikální. Dalšími jsou různé módy, které jsou poskládané vedle sebe a jejich posloupnost se nedá, bohužel, změnit. Módy jako „portrét“, „čtverec“ nebo „krátké video“ bych raději viděl v nějakém podmenu nebo někde jinde ve výběru. Ale hlavní hledáček je dobře vybavený a na normální focení nabídne vše, co by mohl běžný uživatel chtít. Pro ty, kteří vědí jak fotit, je tu připravený manuální mód, který umí většinu vychytávek, na které jsme z manuálního módu zvyklí. Zamrzí ale absence vodováhy nebo histogramu a rychlého přepínání časovače, které by se do lišty na levé straně jistě vešlo. Aplikace je příjemně odladěná a má dobrou odezvu na povely.

Co se výsledků týče, jsou vlastně identické, jako u Xiaomi Mi 8. Za dne mi občas vadil zbytečně zvýšený šum a díky tomu ztráta detailů. A neztratila se i chvílemi nevěrohodná barevnost a lehčí „halo“ efekt v krajích snímků. Nicméně kromě těchto neduhů nemám fotkám za dne moc co vytknout. Autofokus typu „pixel-phase“ funguje ve většině případů skvěle, fotky nestrádají na kontrastu a mají skvělý dynamický rozsah.

Večerní a noční scény jsou samozřejmě velmi náročné jak na použitý hardware, tak software a s tím se Xiaomi Mi 8 Pro popasovalo poměrně dobře. Snímky opět provází trochu vyšší šum, ale díky typu scény to není závažný problém, který by fotky degradoval. Díky velkému čipu, čtyřosé stabilizaci a vysoké světelnosti f/1.8 nemá telefon problém vyfotit opravdu slušnou fotku i na automat. Ve fotkách se udrží dobrý kontrast a barvy nepůsobí „vymytě“, naopak jsou příjemně syté.

Video, typický to neduh všech telefonů Xiaomi. Naštěstí tu máme optickou stabilizaci, která funguje parádně a konečně také kvalitní nahrávání zvuku, které tolik let stálo za nic. Zamrzí nemožnost natáčet videa v 60 FPS, ale pouze ve 30 FPS, nebo 120 FPS v rozlišení 1080p. K dispozici jsou rozlišení 720p@30FPS, 1080p@FPS až do 4K@30FPS. Pro hračičky Xiaomi připravilo slow motion režim, který ale umí „pouze“ 240 FPS a časosběr. Je škoda, že se Xiaomi na video trochu více nezaměřilo a nesnaží se z výkonného Snapdragonu 845 vydolovat vše, co umí. To je například i 480 FPS u slowmotion a 60 FPS u 4K rozlišení.
Nicméně klasické 1080p video nevybočuje ze standardu a kvalitní stabilizace je velmi příjemný bonus.

Zvuk – redukce, to je oč tu běží

Situace se zvukem je tatáž, jako u Xiaomi Mi 8. Tedy výstup pro drátová sluchátka skrze redukci nevalné kvality. Kabel, který propojuje 3,5 mm jack a USB-C je velmi tenký. Hlasitost se mi zdála trochu nižší, než bych chtěl, i doma jsem si nastavoval přes 50% hlasitosti a venku kolem 85%. To samé při připojení sluchátek přes Bluetooth. Na druhou stranu, osazený Snapdragon 845 nehraje vůbec špatně, ostatně jako jako většina jeho předchůdců od Snapdragonu 800.

Aplikace pro přehrávání hudby v MIUI nikdy nebyla mojí oblíbenou, je příliš jednoduchá a špatně se ovládá. Nicméně svůj účel plnila vždy dobře, hudba se přehrávala, daly se vybírat skladby a tak dále. Na tom se nic nezměnilo. Bohužel přibyla jedna „funkce“, se kterou to bude mít přehrávač (a také jiné aplikace) ještě těžší se prosadit – reklamy. Ano přátelé, reklamy se nyní někdy zobrazují místo coveru alba a také při spouštění aplikace. Při používání přehrávače jsem se cítil jako v nějaké pochybné free aplikaci s hodnocením jedné hvězdičky, kterou jsem stáhl z Google Play. Tohle považuji za otřesný přístup k zákazníkovi.

Závěr recenze Xiaomi Mi 8 Pro

Mateřský model dnes testovaného telefonu to u mě měl poměrně dobré a s klidným srdcem jsem jej doporučil. Jak je na tom Xiaomi Mi 8 Pro, které přináší pouze dvě novinky, ale o několik tisíc vyšší cenu? Tou první je čtečka otisků pod displejem, tedy technologická inovace, za kterou se prostě platí a zde je vše v pořádku. Čtečka není z nejrychlejších ani nejpřesnějších, nicméně je to daň za technologickou novinku a v praxi mi to osobně tolik nevadilo, abych jí nepoužíval. Navíc je možnost telefon odemykat obličejem,a to velmi rychle díky iR snímači.

Tou druhou je průhledný zadní kryt, který přináší poměrně unikátní pohled do útrob telefonu. Přestože se ale jedná pouze o plastický kryt obvodů, na první pohled vypadá fantasticky a popravdě komponenty pod tím nevypadají zdaleka tak pěkně a uhlazeně. Za mě tedy rozhodně velké plus.
Zbytek je vlastně Xiaomi Mi 8 se všemi svými „duhy i neduhy“, tedy lehce rozporuplný, ale celkově solidní fotoaparát, skvělý displej, poctivá a pevná konstrukce, skvěle odladěný systém MIUI 10.

Mezi mínusy bude figurovat rozhodně reklama, která se zobrazuje v některých aplikacích, výdrž baterie se zapnutým AlwaysOn displejem, výřez v displeji a absence iR diody pro ovládání spotřebičů nebo bezdrátového nabíjení.

Záleží tedy pouze na kupujícím, zda je ochoten připlatit si za čtečku v displeji a parádní průhledný kryt, nebo se spokojí se standardní verzí telefonu.

Jako obvykle díky za zapůjčení telefonu Xiaomimobile.cz!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.