Hodnocení recenzenta

Xiaomi Pocophone F1 je jasná volba pro všechny, kdo nemají na telefon částku nad 10 tisíc, ale zároveň chtějí přístroj, který je velmi výkonný, perfektně odladěný, má vynikající výdrž baterie, displej také rozhodně neurazí a mnohé další. Je škoda, že se nenašel prostor pro NFC a lepší noční fotky.

9
x/10

Xiaomi vždy dokázalo rozdmýchat lehce zatuchlé vody svými produkty a Xiaomi Pocophone F1 je právě jedním z nich. Nabízí až neuvěřitelně výkonný čipset za směšnou cenu, ale ani ostatní výbava není špatná. Jak si v reálu nejlevnější telefon se Snapdragonem 845 stojí, se dozvíte z dnešní recenze Xiaomi Pocophone F1.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Balení

Balení mě hned praštilo svými neobvyklými barvami do očí, černožlutou kombinaci jsem neviděl asi několik let. Horní víko je černé se žlutým nápisem Pocophone by Xiaomi a spodek je sytě žlutý. A vnitřek krabičky je zase bílý. Výbava balení je spíše spartánská, sestává z USB-C kabelu, nabíječky, nějakých brožurek, pinu pro vysunutí hybridního slotu a kouřově černého gelového pouzdra na telefon.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Design a zpracování

Vidět plastový telefon je dneska už poměrně vzácnost a většinou se jedná o telefony, které spadají do nižší cenové kategorie. Xiaomi Pocophone F1 má plastová záda a vnější rámeček, což ale neznamená, že by telefon působil lacině. Plast je perfektně zpracovaný a nikde nenajdete ani náznak nedokonalosti, jako jsou přechody, otřepy nebo cokoliv dalšího. Navíc je materiál příjemný do rukou a neulpívají na něm ani otisky prstů. Ostatní nabízené barvy, v čele s nádhernou červenou, dokáží z designu telefonu „vytáhnout“ ještě daleko víc.

Na plastových zádech se našlo místo pro čtečku a dvě oči fotoaparátu, přisvětlovací Dual LED blesk a blyštivý nápis Pocophone. Modul fotoaparátu se čtečkou velmi lehce vystupuje z těla, což je ale vlastně dobře, protože záda tak neleží na podložce celá. A také se dá čtečka otisků mnohem snáze poslepu najít prstem.

Na levém boku se nachází hybridní slot (2x NanoSIM nebo 1x NanoSIM+1x MicroSDXC). Pravý bok má na starosti fyzická tlačítka, tedy odspodu tlačítko zapínání a hlasitost dolů a nahoru. Všechna mají výborný stisk s jasnou hmatovou i zvukovou odezvou. Jejich usazení do plastového rámečku je trochu překvapivě perfektní, tady si dal výrobce opravdu záležet na zpracování. Horní hrana je osazena 3,5 mm sluchátkovým jackem a sekundárním mikrofonem.

Na spodní hraně pak najdeme obvyklý zbytek, tedy hlasitý reproduktor, USB-C konektor a hlavní mikrofon.

Design Xiaomi Pocophone F1 nikterak nevybočuje z řady a spíše zapadne do průměru, nicméně ostudu uživateli určitě neudělá.
Přední strana, který je chráněna postarším odolným sklem Gorilla Glass 3, ukrývá dnes toliko obvyklý displej s výřezem. Se svou velikostí 6,18″ a rozlišením 2246 x 1080 pixelů se řadí mezi běžné zástupce tohoto vykrojeného neduhu. Jelikož se telefon nachází v teritoriu nižších cen,  je osazen displej typu IPS s poměrem stran 18,7:9.

Zpracování včetně plastu mě velmi mile překvapilo a vlastně bych docela rád viděl více telefonů, které nebudou jen ze skla a z kovu.
S rozměry 155,5 x 75,3 x 8,8 milimetrů a váhou 182 gramů se Xiaomi Pocophone F1 řadí k běžně velkým a těžkým telefonům.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Displej

S rozměrem 6,18″ je Xiaomi Pocophone F1 poplatný zástupce trendu, jenž vládne mezi telefony. Ano, i tento displej má poměrně velký a nepraktický výřez.
Displej je typu LCD IPS s poměrem stran 18,7:9 s rozlišením 2246 x 1080 pixelů a za svou cenu nabídne docela pěknou podívanou.

Použitý panel má výborný kontrast a podání obrazu je živé. Žádná barva netrpí svým zobrazením, a to ani zelená nebo sytě červená a dokonce ani černá není tak špatná na to, že se jedná o IPS panel.
A pokud by uživateli snad nevyhovovalo zobrazení, může si jej upravit v nastavení.
Rozsah jasu je poměrně slušný, jen noční brouzdání kazí automatický režim, který neumí nastavit nejnižší možný jas. Ten je možné nastavit pouze po vypnutí automatu. Po manuálním nastavení jasu je jas opravdu velmi nízký a noční brouzdání po Facebooku uživateli oči nevypálí. Na druhé straně jasového spektra je nejvyšší jas, který postačuje i na velmi jasné venkovní počasí a slunce se tak bát určitě nemusíte.

A jako obvykle u Xiaomi, osazený digitizér odváděl svou práci po celou dobu testování znamenitě. Zde Xiaomi jako obvykle nezklamalo.
Pokud by někomu vadil výřez jako estetický prvek, je možno jej skrýt černým pozadím v nastavení. Pro ty z nás, kterým vadí výřez jako věc ryze nepraktická, bohužel zatím řešení nemám. Výřez totiž znemožňuje praktické zobrazování notifikačních ikon v liště a tak se musí stahovací lišta neustále pro každou kontrolu stahovat dolů.

Osobně se velmi těším, až se výrobci opět stáhnout k displejům, kde buďto výřez nebude, nebo bude ve tvaru, který nevadí, jako má například OnePlus 6T.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Hardware a výkon

Xiaomi Pocophone F1 má jedno poměrně příjemné unikum – osazený čipset Qualcomm Snapdragon 845. Co je na tomto procesoru unikátní? Inu kromě toho, že se jedná aktuálně o vůbec nejvýkonnější čip Qualcommu, je to také cena samotného telefonu, která v domovině přesahuje jen velmi lehce nad 7000 Kč. Cena v tuzemských obchodech je logicky vyšší, nicméně i tak je to asi vůbec nejvýkonnější telefon za své peníze, co se dá aktuálně sehnat. Jeho výkony doplňuje i velmi výkonný grafický čip Adreno 630 a 6 GB nebo 8 GB operační paměti RAM. Ta je závislá na zvolené paměťové variantě 64 GB nebo 128 GB. Pro ty, kterým by snad paměť nestačila, je možnost využití hybridního slotu a paměťové karty MicroSDXC.
Nemá moc smysl se tu rozepisovat, zda nějaké hry šly nebo nešly dobře, protože brutální dávka výkonu ve Snapdragonu 845 dokáže zpracovat cokoliv, co se dá na Google Play najít. Takže pokud se nějaká hra seká nebo má jiné podobné projevy, není na vině HW, ale SW, hra samotná, engine, vzdálené herní servery a tak dále.
V řeči čísel se v AnTuTu v.7.1.1 dosáhlo Xiaomi Pocophone F1 skóre 285840 bodů a řadí se tak mezi deset nejvýkonnějších telefonů s Androidem.

Mnohé jistě potěší 3,5 mm jack a USB-C konektor. Co ale velmi zamrzí, je NFC, které Xiaomi Pocophone F1 nemá. A zrovna absence NFC odradí spousty potencionálních kupců, jelikož se platby přes NFC čip stále více rozšiřují a do budoucna je to mínus. Je opravdu škoda, NFC čip stojí pár centů a možná bych raději viděl méně výkonný čipset (à la Snapdragon 835), ale s NFC pod zadním krytem.
Na zádech jsou dvě oči fotoaparátů, ten hlavní má rozlišení 12 MPx s f/1.9 a sekundární s rozlišením 5 MPx s f/2.0, Hlavní senzor má PDAF zaostřování, bohužel, ani jedno z vidoucích ok nemá optickou stabilizaci.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Systém – MIUI 10

MIUI, jako hutná grafická a funkčně nabitá nadstavba, mě před lety dostala na svou stranu velmi rychle. Ale stejně rychle mě i opustila, když se v dalších verzích po MIUI 4.2 trochu odklonila od svého konceptu. Ne, že by MIUI v jiných verzích bylo špatné, ale cítil jsem z novějších verzí občas trochu rozpaky jak z fungování, tak z nekonzistentnosti prostředí. Ale nová verze MIUI 10, to je úplně jiná pohádka a z trochu přehlíženého systému se přes noc stává můj druhý nejoblíbenější, co jsem si za posledních pár let vyzkoušel. OxygenOS zatím zůstává neporaženým šampionem 🙂
MIUI 10 je samozřejmě postaveno na Androidu a v případě Xiaomi Pocophone F1 na jeho předposlední iteraci Oreo 8.1. Testovaná verze MIUI je přesně MIUI Global 10.0.4.0 Stable s bezpečnostními záplatami z 1.10.2018.

Hned v úvodu musím pochválit estetickou změnu, která proběhla z předchozího MIUI 9. MIUI 10 je opravdu do posledního detailu skvěle konzistentní, všechny nabídky, aplikace, nastavení a všechny agendy jsou v jednom stylu, v jednotném designu a na systém je radost pohledět. Stejně jako veškeré animace a přechody, které jsou plynulé a vypadají povedeně.

Změny se dotkly většiny aplikací, a to včetně launcheru, u kterého si nově může uživatel vybrat, zda chce „MIUI klasiku“ se všemi zástupci na ploše, nebo zda chce menu povytažením od spodní řady ikon. Launcher je dokonce dostupný v Google Play pod názvem Poco Launcher. Takových nových drobností je v systému spousta a některé jsou praktické, jako je ovládání jasu ve stahovací liště, která je nově mnohem větší a dá se ovládat i jinak, než pouze přes malinkatou tečku, na kterou se špatně trefovalo.

Co mě ale potěšilo nejvíce, je nové rozložení nedávných aplikací. Ani jeden z používaných systémů, tedy svislý nebo vodorovný zásobník, není příliš praktický. Nevyužívá u moderních telefonů jejich velké displeje, kde je spoustu místa. MIUI 10 přichází s konceptem dvou řad s náhledem celé aplikace. Tyto náhledy se vejdou na jednu obrazovku čtyři a posouvají se vertikálně. Dlouhým podržením na dlaždici se vyvolá menu, ve kterém se dá aplikace uzamknout, přejít do jejího profilu v nastavení a nebo jí rozdělit na primární v módu rozdělené obrazovky. Z mého pohledu se jasně jedná o nejlepší možné zobrazení nedávných aplikací, je přehledné a využívá velkou plochu displeje a navíc je skvěle vidět celý „vnitřek“ aplikace. Bravo!

Ke slovu samozřejmě přicházejí mnohá další a další vylepšení, což by ale vydalo na samostatný článek.
Co se chodu systému týče, MIUI 10 se rychlostí dokáže vyrovnat jakémukoliv systému, ať už je to Android nebo iOS. Systém je lehký, rychlý a 100% stabilní. Za celé tři týdny testování jsem nenarazil na jediný problém, pád aplikace nebo jakékoliv zpomalení.
Těší mě, že v MIUI nejsou žádné předinstalované aplikace, resp. pouze ty od Xiaomi a balíček od Google, který je ale na rozdíl od nějakých demo her a dalších nesmyslů reálně dobře použitelný a používá jej nezanedbatelné procento uživatelů.

Zdá se mi, že se MIUI vrací, a to opravdu v plné síle a má hodně silné zbraně proti všem protivníkům, kteří jej vyzvou na souboj.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Baterie a výdrž

Xiaomi bylo ke svému Pocophone F1 velmi vstřícné a osadilo mu do těla rozměrný Li-Pol 4000 mAh článek. A na jeho výdrži, jistě i díky MIUI 10, je to velmi pozitivně znát. Ani režim testování nebyl pro telefon nijak zatěžující a většinou nebyl problém přežít bez obtíží dva dny. Vybít telefon za jeden den už mi dalo opravdu hodně práce. Dostával jsem se na v průměru až 7-8 hodin OST a uživatelé spořivé povahy se dostanou ještě o něco výše.
Jelikož je v útrobách čipset od Qualcommu, podporuje telefon i rychlé nabíjení Quick Charge 3.0, což znamená kompletní nabití za odhadem hodinu a tři čtvrtě. Bohužel, ač má telefon plastové šasi, nemá bezdrátové nabíjení.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Čtečka otisků

Ta se usídlila na zadní straně v bloku se dvěma objektivy kamer. Její nahmatání i poslepu velmi usnadňuje lehce vystouplý rámeček, ve kterém je zasazena a je i ve správné výšce pro ukazováček. Čtečka samotná je velmi rychlá a nezklame v žádné situaci, její rychlost je zcela totožná, jako na Huawei Nova 3 nebo OnePlus 6. A stejně kvalitní je i snímání otisků, na které jsem se vždy mohl spolehnout a nikdy se mi nestalo, že bych musel přikládat prst na čtečku znovu.
Softwarová vybavenost je bohužel omezená, a to na odemykání telefonu, autorizaci při placení a focení ve fotoaparátu. Nelze přes ní stahovat notifikační lištu nebo přehazovat hudbu nebo fotky. Bohužel se přes čtečku nedají ani zamknout aplikace pro přístup, což by rozhodně spousta uživatelů uvítala.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Konektivita, volání a GPS

Qualcomm Snapdragon 845 dokáže zachytit snad všechny myslitelné satelity na orbitě – GPS, Glonass, Galileo i Beidou. Tento výčet by měl znamenat opravdu znamenité schopnosti navigace. Jenže ne vždy je podpora tolika navigačních standardů ukazatelem samotné kvality. Několikrát se mi při navigaci městskou zástavbou stalo, že GPS ustřelila o několik metrů a trvalo poměrně dlouho, než se zase dala dohromady. Citlivost na signál a rychlost alokace jsou skvělé, ale na té přesnosti by se dalo ještě poměrně zapracovat. Tedy ne, že by se s Xiaomi Pocophone F1 nedalo navigovat, ale na trhu jsou přesnější stroje.

Při volání jsem neměl žádný problém ani já, ani volaná nebo volající strana. Pocophone má dva mikrofony a dokáže dobře odfiltrovat jakékoliv ruchy z okolí, a to i z rušné ulice. Sluchátko je hlasité a zvuk z něj zní čistě.

A co se týče konektivity v podobě Bluetooth 5.0 a WiFi 802.11 a/b/g/n/n/ac s DualBand, opět žádné problémy, vypadávání nebo kolísání síly signálů. Což platí i pro LTE a GSM signál, které mě nikdy nenechaly ve „štychu“.
Dnes se již stěží na našem trhu setkáme s přístrojem, který by neměl podporu všech našich LTE pásem a nebojte se, hlavní Band 20 je samozřejmě podporován.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Fotoaparát

Nejdříve lehčí technická hantýrka, jakou to má vlastně Xiaomi Pocophone F1 výbavu. Na zádech jsou dvě oči, to hlavní Sony IMX 363 má rozlišení 12 MPx a sekundární 5 MPx, které zajišťuje informace o hloubce. Hlavní objektiv se pyšní světelností f/1.9, sekundární f/2.0. Nejde předpokládat, že by tak levný telefon mohl mít jinou, než elektronickou stabilizaci a také tomu tak je. Fotoaparáty doplňuje duální LED blesk.
Nejdřív ale rozeberu aplikaci, která se neodlišuje od svých stájových kolegů i s nižší verzí MIUI 9. Její hlavní rozložení je opět o posouvání do stran, kdy se s každým posunutím vyvolá jiný mód na focení nebo točení videa. V zásadě nejsem tolik proti, když jsou módy a tlačítka v nich inteligentně poskládané a MIUI je inteligentně poskládané má. Aplikace je přehledná, celkem dobře vybavená a v hlavním automatickém hledáčku má opravdu vše, co by běžný uživatel mohl po fotoaparátu chtít. Jen v manuálním režimu mi trochu chyběly vychytávky typu ukazatele vodováhy, histogram nebo úprava EV (jiná než u zaostřovacího kolečka).

Zatím se tedy Xiaomi Pocophone F1 jeví jako opravu univerzální stroj. Jak si ale vede v tak náročném oboru, jako je focení?
Při focení za dne bych neměl vlastně moc připomínek, fotky jsou bez šumu, mají správně nastavený kontrast i saturaci barev, jsou zaostřené pěkně po celé ploše a jen sem tam se objeví nějaký ten projev chromatické aberace. Detailů je v nich také dostatek i pro velmi drobné fragmenty. Navíc je aplikace velmi rychlá, stejně jako PDAF zaostřování, které mě svou rychlostí někdy i překvapilo.
Telefon také nabízí dnes módní AI režim, tedy režim umělé inteligence, který dokáže rozpoznat několik stovek scén a upravit pro ně i jednotlivé aspekty při focení a to bez zásahu uživatele.
Takže za dne dokáže Xiaomi Pocophone F1 fotit opravdu obstojně a za výsledky se rozhodně stydět nemusí.

Bohužel to neznamená, že by tak dobré byly i výsledky za tmy. Právě zde Pocophone F1 naráží na svou cenu, která mu nedovoluje osadit novější nebo lepší objektiv a čip. Po procházce noční Prahou a nafocení asi 30 fotek, různých panoramat, ulic a tak dále jsem zjistil, že většina z fotek je rozmazaná, zašuměná, nebo prostě neodpovídá tomu, co jsem od telefonu očekával.
Telefon se snaží z fotek dostat všechen šum, což bohužel dělá ze snímků často jen olejomalbu s minimem detailů. Po zapnutí HDR režimu se sice dá dostat z fotek více detailů, ale za cenu poměrně silného šumu po celé fotce. Tady je ještě hodně prostoru pro zlepšení.

S použitím Snapdragonu 845 jsem tak trochu očekával, že mě aplikace nechá natáčet videa ve vysokých rozlišeních s vysokým frameratem. Bohužel se ukázalo, že Xiaomi Pocophone F1 umí (snad pouze zatím) natáčet 720p/1080p/4K video se 30 snímky za sekundu. A pokud mě paměť neklame, Snapdragon 845 dokáže i 4K@60FPS, a doufám, že se Xiaomi pochlapí a alespoň 1080p@60FPS umožní nějakým budoucím updatem. Telefon ještě dokáže nahrávat video typu Slowmotion, a to až při rozlišení 1080p při rychlosti 240 FPS. To opět neodpovídá HW výbavě.
Nicméně nahrávání standardního 1080p videa je na mobilní poměry v pořádku. Framerate nekolísá, detailů je v obraze dostatek a dynamický rozsah není nejhorší. Nahrávaný zvuk je překvapivě kvalitní a ani hlučná ulice telefon nerozhodí.
A mohu pochválit i elektronickou stabilizaci, která dělá svou práci znamenitě.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Zvuk

Jelikož má Xiaomi Pocophone 3,5 mm jack,není problém k němu připojit kterákoliv sluchátka bez zbytečných redukcí. Vzal jsem tedy své KZ ZS5, připojil a trochu žasl. Zvuk jako obvykle v posledních iteracích Snapdragonů je skvělý a rozhodně bude postačovat i náročnějším posluchačům. Bohužel jsem také žasl na hlasitostí, která je velmi nízká a i při poslouchání doma jsem musel vytáhnout posuvník hlasitosti na 80%. Zkusil jsem tedy další sluchátka, co se mi povalují doma (Sennheiser HD 4.40 a Xiaomi Iron Pro) a oboje, ať už v drátovém nebo bezdrátovém připojení, vykazovaly stejný problém s hlasitostí.
A přehrávanou hudbou to nebylo, soubory mám hodně naposlouchány a ani YouTube nebo další služby nehrály hlasitěji. Nezbývá tedy než doufat, že se hlasitost zlepší s dalším updatem systému.

Hlasitý reproduktor, nebo bych lépe měl napsat reproduktory, jelikož hrají při přehrávání spolu se sluchátkem. Kvalita přednesu je skvělá a hlavní reproduktor je hlasitý a dokáže přehlušit i vaření v kuchyni. Je proto škoda, že stereoefekt, který se snaží Pocophone F1 vyloudit, je dost mizerný. Sluchátko hraje, inu jako sluchátko, a v žádném případě nedoplňuje hlavní reproduktor. To Xiaomi Black Shark má přesně tu samou funkcionalitu náležitě zvládnutou a efekt stereo přehrávání je naopak výtečný.

Recenze Xiaomi Pocophone F1 – Závěr

Hodnotit levnější telefony je vždy ošemetné, ač by Xiaomi Pocophone F1 měl být díky výbavě jasná volba. Za cenu 8490 Kč, za kterou jej nabízí náš oblíbený zprostředkovatel všech Xiaomi věcí Xiaomimobil.cz, se ale opravdu jedná o jasnou volbu ve své cenové kategorii. Žádný telefon nenabídne tak výkonný čipset, skvělý displej a hlavně fantasticky odladěné MIUI 10, které na mě udělalo opravdu dojem. Jako velké lákadlo také poslouží i výdrž baterie a fotky za dne, za které se určitě nebudete muset stydět.
Bohužel, vše má i svou temnější stránku. Ta je u Xiaomi Pocophone zastoupena absencí NFC (což může být pro mnohé rozhodující), nočními fotkami, velmi nízkou hlasitostí do sluchátek (možnost vyřešení updatem FW v budoucnu) a špatným stereo efektem reproduktorů. To je ale spíš jen drobnost.
Tak jako tak je telefon jako celek vyvážený a za své peníze nabídne něco extra. Po delší době se přiznám, že jsem vracel telefon z testování docela nerad.
Ještě jednou díky Xiaomimobile.cz za zapůjčení Xiaomi Pocophone F1 na recenzi!