Pokud se zajímáte o čínské telefony, tak jste se už v minulosti určitě nejednou setkali i se značkou Gionee. Ta se sice v poslední době vytratila z mezinárodního hledáčku, ale jen před pár lety se jednalo o velmi úspěšné telefony například i na obřím indickém trhu. Bohužel se však momentálně o Gionee hovoří ne ve spojitosti s expanzí a prodejními úspěchy, ale kvůli obřím dluhům a neodvratnému bankrotu.

Dnes navíc v čínském Šen-čenu proběhlo setkání a jednání zástupců všech velkých věřitelů firmy (mezi které se počítají firmy jimž dluží minimálně 80 milionů juanů, tedy asi 11.5 milionů dolarů) a konsensus je poměrně jasný. Bankrot a reorganizace firmy je jediným východiskem z této situace, protože podle všeho se dluhy vyšplhaly až k závratným hodnotám kolem 5 miliard juanů (asi 720 milionů dolarů) a počet věřitelů až ke 400 firmám. To jsou pochmurné vyhlídky pro kdysi dříve slavné jméno na čínském mobilním trhu.

Bez zajímavosti není ani jeden z možných důvodů finančních problémů firmy, protože se před pár dny vynořily velmi výživné zprávy o tom, že šéf firmy Liu Lorong prohrál v hazardních hrách přes 10 miliard juanů (tedy asi 1.44 milardy dolarů).  V rozhovoru pro státní tisk sice přiznal ztrátu „jen“ asi jedné miliardy, ale neupřesnil zda hovoří o juanech nebo dolarech. Navíc přiznal i „vypůjčení“ těchto prostředků z pokladny firmy… Tak snad si pan Lorong alespoň něco užil, protože podobná zpronevěra pro něj bude určitě velmi brzy mít poměrně fatální následky.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.