Pamatujete na Yotaphone z roku 2012 ? Unikátní design telefonu s e-ink displejem na zádech vzbudil zaslouženou pozornost a před sedmi lety se jednalo o velmi revoluční nápad a řešení. Šlo o první reálný pokus o telefon s duálním displejem a i když komerční úspěch nebyl nijak zásadní, tak v průběhu následujících pěti let dorazily na trh modely Yotaphone 2 a 3. Ty se však už podle všeho nedočkají pokračovatele, protože podle našich informací společnost za značkou Yotaphone požádala o ochranu před věřiteli a vyhlásila bankrot.

Podle těchto informací se ruská firma dostala do masivních finančních problémů, což je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč jsme o Yotaphone v posledních dvou letech neslyšeli. Zprávy o bankrotu pochází od vrchního soudu Kajmanských ostrovů (kde je pravděpodobně společnost registrována kvůli daňovým účelům) a hlavním viníkem je mnohamilionový dluh firmě Help Electronics jako hlavnímu dodavateli e-ink displejů. Proces vyhlášení bankrotu je momentálně v běhu a i když vše ještě není oficiální, tak se s největší pravděpodobností opravdu můžeme rozloučit s dalším pokračováním těchto zajímavých telefonů.

Sekundární e-ink displej s minimální spotřebou vypadal jako velmi nosná myšlenka, ale v reálu se z něj vyklubala jen vějička pro opravdu zaryté technologické nadšence a dobrodruhy. Popularitě určitě nepomohla na svoji dobu i poměrně vysoká cena a obecně se koncept duálních displejů nechytil ani v řešení s dvojicí plnohodnotných obrazovek. Růst úhlopříček a minimalizace rámečků prostě tomuto konceptu nepřála a nikdy se mu nedostalo té správné obliby u zákazníků. RIP Yotaphone.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.