Společnost Ramos představila svůj avizovaný phablet, Ramos MOS1 Max. A hned na začátek musíme přiznat, že nevíme, kam tento přístroj zařadit. Jako první se nabízí konkurence dvou podobných přístrojů, co se alespoň úhlopříčky týče, LeTV Max a nebo Huawei P8 Max. Problémem je, že oba jmenovaní svou výbavou nekompromisně patří k high-endu.

O Ramos MOS1 Max se to tak jednoznačně říci nedá. Na danou kategorii si spíše hraje, tedy alespoň cenou. Ale pojďme od úvah k představení, ať víme s čím máme tu čest.

RAmos MOS1 max2

Některá specifika opravdu nadchnou, avšak procesor mezi ně jednoznačně nepatří. Ramos v tomto případě sáhl po pro mě nepochopitelném řešení, a to 64-bitovém osmi-jádru Mediatek MT6753, tomu sekunduje 3 GB operační paměť LPDDR3 a interní paměť eMCC5.0 s kapacitou 32 GB. Řekl bych, dost levná varianta na přístroj, který má/měl ambice se stát high-endovým zařízením, tedy alespoň, co se procesoru týče.

Každopádně další specifikace na tom jsou o něco lépe. Tak především phablet dostal kovový kabátek v poměrně zajímavým designu. Do rámečku Ramos vsadil 6,44 palcový displej, od toho „obr phablet“, s rozlišením FullHD 1920 x 1080px, chráněn je zaobleným sklíčkem 2.5D. Velikostí se tedy zařadí někam mezi obě výše jmenovaná zařízení. Phablet se tváří jako bez rámečkový, avšak podobně jako v případě LeTV, jde o mazaný efekt. Ve skutečnosti displej obepíná tenký černý rámeček.

RAmos MOS1 max

A teď k těm high-endovým vlastnostem. Přístroj dostal do výbavy audio Hi-Fi výstup, díky umístění procesoru ESS ES9018K2M, doplněný o zesilovací čip Texas Instruments OPA1612. Takže po stránce poslechu hudby se zdá, že je postaráno dobře.

K velikosti přístroje byla úměrně zvolena i kapacita baterie, která dosahuje úctyhodných 6010 mAh. Hlavní fotoaparát dostal modul Sony IMX214 Exmor RS s 13Mpx senzorem a přední selfie kamerka OV8868 nadstandardních 8Mpx. Ramos používá jako operační systém svou nadstavbu Androidu 5.1, MOUI 2.0. Telefon má slot pro dvě karty, obě plně funkční, tedy i s podporou 4G. Bohužel, naše mimoměstská pásma nejsou opět zahrnuta, FDD LTE Band 3/4/7.

RAmos MOS1 max dual sim

Samozřejmostí je podpora 2,4 GHz WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 a GPS/AGPS/GLONASS nebo OTG. Rozměry přístroje, díky velikosti jeho displeje, dosahují na hodnoty 176 x 89,3 x 7,98 mm a hmotnost 230 gramů.

RAmos MOS1 max1

Přístroj bude dostupný od 3. listopadu/novembra ve čtyrech odstínech s již avizovanou nemalou cenovkou, 2799,- juanů (zhruba 441,- dolarů). Uvidíme, jestli s touto cenou bude přístroj konkurenceschopný, nebo zapadne do propadliště dějin.

Níže ještě přidáváme reálné fotografie. Na nich je patrný značný žlutý nádech displeje, tzv. yellow tint. Nevíme však, zda-li jde o záměr nebo vadu, případně špatně navolenou kalibraci displeje. Displej totiž ještě disponuje možností kalibrace MiraVision a ze zkušenosti vím, že to může být přínosem, ale také naopak.