Hodnocení recenzenta

Tento telefon je pro ty, kterým nesejde na použitém hardwaru, ale jde jim o relativně moderní přístroj, zvládající veškerou „sociální“ činnost s vydrží na baterii velmi dlouhou dobu.

6
Celkové hodnocení: x/10

Není to tak dlouho, co jsme recenzovali telefon s ďábelsky dlouhým názvem i-Mobile IQ X Lucus a dnes tu máme další model značky i-Mobile, i-Mobile IQ BIG. Přízvisko BIG ovšem neoznačuje poslední dobou narůstající trend velkých telefonů, nýbrž kapacitu baterie, která jej činí zajímavou volbou.
V dnešní recenzi se dozvíme, zda ono slůvko BIG znamená opravdu něco navíc.

Balení

Krabička, ve které je schovaný telefon a bohaté příslušenství, zaujme hned několika věcmi, a to jak nezvyklým potiskem, tak stylem otevírání vrchního krytu, který se dá otevřít směrem nahoru a zůstane připevněný ke krabici. Na vrchním krytu také vidíme vyfocený telefon a vedle něj hlavní lákadlo: baterie o kapacitě parádních 5000 mAh.

Zadní strana má pak na starost klasický výčet HW a SW specifikací. Za zmínku stojí označení „Graphic Card – GPU (Graphics  Processing Units)“.

 

 

Co se vnitřku týče, tak je až po okraj naplněný příslušenstvím, které je podobně bohaté jako to, co bylo v minulém IQ X Lucus. Tedy uživatelská příručka, druhá v angličtině a thajštině, Apple-alike headset, Micro-USB kabel, nabíječka o síle 1A a krátký kabel, který slouží jako anténa pro digitální televizi, do kterého se dají zapojit ještě sluchátka. Pak je v balení ještě nalepovací stojánek (ta zelená věc), jedna folii na displej a matně-průhledný silikonový kryt, což rozhodně potěší.

Design a zpracování

IQ X Lucus byl ze zadní strany poměrně zajímavý telefon, kartáčované záda z hliníku jsou šik. Bohužel o pěkná záda a celkově slušný design novější IQ BIG přišlo a nahradil ho plast a klasické tvary dnešních mobilních placek. Přesto je na telefon pěkný pohled, nemá žádné kontroverzní prvky, vše se drží zažitých standardů a neurazí. Zpracování plastů je na velmi solidní úrovni, krycí sklo, tlačítka, usazení rámečku je velmi dobré. Zadní kryt by byl také dobrý, můj kus ovšem lehce nedoléhal na pravé straně a díky tomu i trochu vrzal

20151021_184300

Popis bych začal jako obvykle zadní stranou, kde se nachází snímatelný zadní kryt, který má vroubkovaný povrch a je celkem příjemný do rukou. Vlevo nahoře má vlastně všechny funkční prvky, čočku fotoaparátu, dvojitou přisvětlovací diodu a sekundární mikrofon. Pak jen dva nápisy v šedé barvě IQ a i-Mobile.
Pod zadním krytem se nachází opravdu gigantická baterie, která má kapacitu vysokých 5000 mAh a váhu celých 73 g. Dalšími prvky pod krytem je slot na MicroSD kartu a dva sloty na SIM karty. Zde bych upozornil na zvláštnost, která se dnes již moc nevidí a to, že jeden ze slotů je pro starou Mini-SIM, tedy SIM kartu původně z roku 1996. Druhý slot je pak na Micro-SIM, dnes nejrozšířenější standard.

20151021_184528

Boky telefonu jsou vyvedeny z kartáčovaného plastu v bronzově-zlaté barvě a obepínající celý telefon. Na jeho levém boku je usazena kolébka hlasitosti, na pravém důležité tlačítko pro vypínání a zapínání. Tlačítka jsou dobře umístěna, prsty na ně dosáhnou akorát a mohla by být klidně výrazněji odlišitelná od zbytku. Jejich stisk se zdál být s dobrou odezvou až do třetího dne používání, kdy se tlačítku pro zapínání výrazně zhoršila odezva. To je opravdu velmi brzy a zde bych možná hledal budoucí problém. Možná tlačítko vydrží další dva roky, ale svou výplatu (ač je nízká) bych na to nevsázel.

20151021_184233

Horní hrana obstarává 3,5 mm jack, spodní hrana pak micro-USB konektor, primární mikrofon a pravidelné dírkování hlasitého reproduktoru.

20151021_184244

A na konec přední strana, která hostí 5″ HD displej, senzor přiblížení, senzor okolního světla, sekundární kamerku s autofokusem, o které se zmíním ještě v kapitole o fotoaparátech, a tři bíle podsvícená tlačítka, která bohužel díky tomu, že je telefon v bílé barvě i s předním krycím sklem, trpí na prosvity kolem piktogramů. Jinak je jejich podsvícení intenzivní a rovnoměrné.

20151021_184356

Od minulého modelu IQ X Lucus tedy zmizela integrovaná anténa pro sledování DVB-T2, což je trochu škoda a přední fotoaparát dostal sice autofokus, ale zároveň ztratil přisvětlovací diodu.

Rozměry jsou větší, než bychom u telefonu s 5″ displejem čekali, jmenovitě 146,5 x 71,5 x 9,6 mm s vahou 177 gramů.

Hardware

Tato část dnešní recenze bude spíš „smutná a krátká“, jelikož výbava IQ BIG není rozsáhlá ani moderní. V prvé řadě je limitní použtý procesor, letitý MTK6582, tedy čtyřjádro s taktem 1,3 GHz s jádry Cortex A-7, grafickým čipem Mali-400 MP2, 2 GB paměti RAM a 32 GB paměti ROM. Ta je rozšířitelná paměťovou kartou standardu MicroSDHC do kapacity 32 GB. K mému podivu je funkce OTG funkční a díky tomu je možno připojit flešku, klávesnici nebo myš.
Díky použití obstarožního SoC bohužel IQ BIG nepodporuje žádné frekvence LTE, což mu znatelně ubírá v konkurenceschopnosti.
Další věc, která mě nemile překvapila, je absence notifikační LED, která není nahrazena ani podsvětlenými tlačítky. NFC, iR dioda také nejsou přítomny, což při ceně 6000 Kč není až tak obvyklé.
Displej má 5″ a HD rozlišení s technologií OGS. Zadní kamera neznámého výrobce má extrapolaci až na velmi vysokých (a nesmyslných) 18 megapixelů a dvojitou přisvětlovací diodu. Přední kamera s rozlišením 5 megapixelů dostala do vínku autofokus, tudíž by mohla fotit slušné snímky.
Baterie, která zde hraje prim, má nadstandardní kapacitu 5000 mAh, výsledky při používání naleznete v příslušné kapitole.

Displej

Displej, již několikrát zmíněn, má velikost 5″ a HD rozlišení. Jedná se o IPS displej s technologií OGS, postrádá tedy jedno sklo v konstrukci a jeho obraz by tedy měl být lepší, stejně jako čitelnost. Což se záhy potvrdilo, barvy jsou celkem syté, bílá je bílá a i ostatní barvy nijak nevystupovaly nebo se naopak neztrácely. Bohužel, pozorovací úhly rozhodně k dobrým nepatří, najdou se situace, kdy na displeji z některého úhlu je vidět téměř inverze barev a silné zabarvení.
Jas je u nejvyššího bodu posuvníku opravdu velmi vysoký, ztrácí něco bodů u nejnižšího, které by mohlo být ještě nižší, přesto stačí i na používání ve tmě vcelku dobře a doporučil bych spíše vypnout podsvětlení tlačítek, které je velmi intenzivní.

20151021_184332_001

S čitelností v interiéru ani exteriéru jsem neměl větších problémů, venkovní prostředí sice není úplně to pravé pro displej, ale stále se pohybujeme na dobrém průměru.

Citlivost digitizéru mě občas zlobila a psaní mi dělalo problémy, dotyková vrstva někdy snímala písmena na klávesnici o kousek vedle, než si myslím, že jsem klikal. Ale většinu času jsem nezaznamenával problémy s rozpoznáváním dotyků. Možná mám jen „volšové“ ruce, možná se to změní s dalším updatem (FW digitizéru, ne mých rukou).

Automatická regulace jasu příliš také nefungovala, buďto měl displej jas úplně stažený nebo nesmyslně zářil. Jas se korigoval také velmi dlouho po poslední změně osvětlení. Raději jsem tedy volil manuální nastavení.

Operační systém – Android OS

i-Mobile je další ze značek, která má raději čistou ROMku, než vlastní nadstavby, tudíž použitý operační systém je čistý Android 5.0 Lollipop. A stejně jako u minulého IQ X Lucus musím hned ze začátku vytknout jednu otravnou věc a tou jsou předinstalované aplikace typu Dragon!, Asphalt O, Isport StarSoccer, King Power, Minion Rush a několik dalších. Pochybuji, že by snad někdy někdo ocenil takovéto aplikace. Naštěstí jdou všechny jednoduše odinstalovat.
Trochu jsem se obával nejnovějšího Androidu na tak starém hardwaru, ovšem žádné velké sekání se nedostavilo, což mě mile překvapilo. Vše funguje v rámci možností solidně a rychle, málokdy se na něco čeká a když, tak je to opravdu v řádu milisekund. Co mě však překvapilo negativně, bylo několik pádů „SystemUI“, tedy lišty, nastavení, launcheru atd. což by se stávat rozhodně nemělo. Sice těch pádů nebylo mnoho, dva tři, ale i ty se počítají.Screenshot_2015-10-22-00-19-20

Aplikace pro SMS, volání a kontakty mají opět obrovskou velikost fontu, což jsem kritizoval i u předešlého IQ X Lucus. Například kontakty jsou opravdu velké a jména delší než 8 znaků se nezobrazují celá, navíc je po levé straně mnoho nevyužitého místa. U náhledů došlých zpráv je situace podobná, font je obrovský a na displej se vejde pouze několik SMS. Naštěstí se dá velikost u SMS změnit, sice pouze v modu editace/psaní, ale i to pomůže. V kontaktech a telefonu se mi to, bohužel, nepodařilo zmenšit ani přes nastavení fontu ani ve vlastní aplikaci.

Čistý Android také nespotřebovává mnoho operační paměti a tak se mi nepodařilo dostat pod 500 Mb volných RAM, přestože jsem měl spuštěno snad všechno za několik dní testování. 2 GB RAM přijdou při multitaskingu rozhodně k dobru a přispívají k celkové fluiditě prostředí a spolu s HD rozlišením displeje jde o opravdu dobrou kombinaci.
Trochu mě zaskočilo nabindování levého tlačítka Multitaskingu, které ovládalo pouze nabídku aplikace. Nečekal jsem, že při použití posledního Androidu 5.0 Lollipop se bude i-Mobile držet konceptu původem z Android 4.0.4.
Celkově by ROMka chtěla ještě nějakou péči, občas některá aplikace spadne, někdy dokonce SystemUI, tak budeme doufat v brzký update.

Výkon

Stačilo si přečíst předchozí řádky a hned je asi jasné, že zde nemáme žádnou herní bestii. MTK6582 a Mali-400 MP2 jsou již takzvaně za zenitem, nicméně pro takové to „domácí žvýkání“ i tahle postarší dvojice stačí. Snímky ze syntetických testů přikládám do galerie níže.

Co se reálného využívání výkonu ve hrách týče, tak na starší tituly a graficky jednodušší hry bohatě postačuje. Bohužel, náročné tituly jako Unkilled, Demon Hunter 5 nebo Eternity Warriors 4 již nestačí a hry mají většinou pod 30 FPS a jejich hratelnost tedy není ideální a někdy jsou na tom ještě mnohem hůře. Na druhou stranu nové NFS: No Limits jedou parádně, jen vypadají jako ze starého Atari. Grafika se přepne do režimu „ultra-low“ a hra je pak hratelná, sic vypadá opravdu strašně, viz. screenshot.

Screenshot_2015-10-22-01-08-57

Baterie a výdrž

Přesně zde se nachází nejdůležitější část IQ BIG – jeho obří baterie. Kromě toho, že má 5000 mAh, je díky použití displeje s HD rozlišením a nepříliš výkonným hardwarem dosaženo opravdu znamenité výdrže. Po dlouhé době tu máme skutečně plnohodnotně „dvoudenní“ telefon, který se nebojí vydržet při střídmém používání i o mnoho déle.
Pokud jsem telefon používal od šesti od rána na maily, sociální elektronický život (FB, Instagram, Messenger, Viber), prohlížení netu, volal asi 15 minut a napsal pár zpráv, WiFi 5 hodin a data dalších 5 hodin, hrál jsem cestou do práce hry a poslouchal hudbu dvě hodiny, vrátil jsem se domů z práce v šest hodin večer ještě s polovinou baterie. V té chvíli jsem měl kolem 3 hodin a 15 minut On Screen Time. Telefon jsem nechal přes noc bez nabíječky a připojený k WiFi, ubyla nějaká 3% z nabití,což je velmi solidní výsledek. Další den jsem jej používal hlavně pro sledování videí, psaní na Messengeru a všemožnému hraní, vydržel mi až do noci, kdy jsem šel spát. V tu dobu jsem měl 10% a doba zapnutého displeje byla bez několika minut 7 hodin.
Jas jsem měl nastaven až na výjimky na polovinu. Tudíž výdrž, alespoň z mého pohledu, je parádní a hlavním argumentem k nákupu.

 

IQ BIG také skýtá možnost zapnout „Super power“, tedy spořící mód, se kterým by měl telefon vydržet ještě mnohem déle. Úvodní fotka programu prozrazuje, co tento „Super Power“ mód dělá:
– přepne barevné zobrazení do černobílé
– změní jas a dobu zapnutí displeje
– zmenší počet používaných aplikací na domovské obrazovce
– vypne WiFi a Bluetooth (pravděpodobně i data operátora)
– vypne aplikace na pozadí

Na kolik aplikace funguje je ovšem na delší testování, během 14 dnů, co jsem IQ BIG testoval, jsem neměl příliš možností jej otestovat výrazněji déle.

Konektivita, volání a GPS

Zde, bohužel, naráží IQ BIG na svou největší slabinu, a to moderní LTE sítě, které jsou poslední dobou velmi skloňované. Budeme si muset vystačit s 3G sítěmi a nejvyšším HSPDA+ protokolem, starý MTK6582 LTE nepodporuje. Signál mobilního operátora O2 se mi zdál průměrný, tedy tam, kde většina telefonů měla signál, má jej IQ BIG také. Nedocházelo k žádným výpadkům nebo kolísání kvality a síly signálu.
Volání, což je samozřejmě důležitá součást mobilního telefonu, probíhalo zcela standardně, hovory byly čisté, hlasité a bezproblémové. A díky dvěma mikrofonům také s poměrně čistým zvukem na obou stranách.
GPS opět naráží na limity staršího čipsetu, který neposkytuje zrovna tu nejpřesnější polohu při vypnutých datech. Pro offline navigaci bych nedoporučoval, naopak při zapnutých datech je ovšem GPS schopná navigovat i ve městě bez větších problémů. Zamrzí absence GLONASS, což jde na vrub opět použitému čipsetu.

WiFi s podporou 2,4 GHz byla opět v dobrém průměru, signál nekolísal a byl silný. To samé platí pro Bluetooth, které bez problémů přijímalo a odesílalo soubory, stejně jako poskytovalo sdílené internetové připojení.

Fotoaparát

Aplikace, která poskytuje fotoaparátu interface je bohužel jiná, než kterou jsem chválil i předešlého IQ X Luxus. IQ BIG má, bohužel, zcela standardní aplikaci, kterou má většina čínské produkce. Mezi její negativa patří nižší rychlost focení a některé chybějící funkce. Nicméně standardní funkce, které bychom od ní očekávali, jako je možnost změny ISO, barevných efektů, HDR, změny expozice, vyvážení bílé a mnohé další aplikace nabízí a pro focení bez uměleckých ambicí bohatě postačuje.

Výstup z fotoaparátu je ale to, o co se tu hraje v prvé řadě a ten je velmi průměrný a občas ještě horší. Fotografie trpí na velmi výrazné zrnění a slévání detailů prakticky na jakékoliv nastavení a kterékoliv scéně. Nedej bože fotit něco za šera, pak jsou výsledky tristní. Co mě také překvapilo, že ač by měl mít objektiv podle exifu slušnou světelnost f/2.2, byly fotky za šera velmi tmavé i na nejvyšší ISO. Fotky za šera nebo za tmy nejsou zrovna dobrou ukázkou kvalitních ovladačů fotoaparátu.
Dvě přislvětlovací diody odvádí dobrou práci, dokáží osvítit i místnost a i při použití jako svítilny je jejich světlo dostačující.
Škoda, že výrobce nenasadil povedený senzor/objektiv z IQ X Lucus, tam byl totiž výstup minimálně o jednu až dvě úrovně výše. Tedy až na focení s bleskem…

Pro lepší perspektivu fotky v galerii nebo nezpracované na uloz.to.

 

Přední kamera má zcela neočekávaně i automatické zaostřování a její výstup patří k těm lepším. Tedy ne, že bych měl nějak moc zkušeností z focením přední kamerou…

Video je na tom o trochu lépe, ač tedy nahráváno ve formátu .3gp, má sice hodně saturované barvy, ale drží se svých 30FPS, má dostatek detailů a dokonce i zvuk není tak špatný. Hlučnou ulici sice IQ nasnímalo trochu potichu, ale stále je tam slyšet většina zvuků. Nejvyšší rozlišení záznamu je FullHD@30FPS.

Zvuk

Opět se nevyhnu srovnání s dříve testovaným IQ X Lucus, který měl povedený reproduktor a sledování videí nebo integrované TV bylo příjemné. To se bohužel neopakuje v případě IQ BIG, který má reproduktor sice umístěný lépe, na spodní hraně, ale je velmi slabý a na polovinu jsem jej stěží slyšel, když leže na stole. Navíc celý jeho projev je špatný, žádný spodek a jen uřvané výšky.

Zvuk do sluchátek, který jsem poslouchal skrze PowerAmp, několik .flac souborů a sluchátka Audio-Technica WS-55. Bohužel ani v případě sluchátek není výstup až tak dobrý, jak by mohl. Chybí mu hodně detailů a výrazněji také spodní pásmo. Doporučím nenáročným posluchačům.

DVB-T – aneb televize v telefonu podruhé

Příjem digitálního vysílání, to je funkce, kterou se i-Mobile odlišuje od konkurence. Předchozí IQ X Lucus sice nebyl, co se týče příjmu a přehrávání skvělý, ovšem v porovnání s IQ BIG se jednalo o velmi solidní „přenosnou televizi“. Problémem se jeví anténa, která pravděpodobně není tak silná jako u integrované antény u IQ X Lucus a vysílání opravdu velmi často vypadává se zprávou „no signal“. A to jsem v Praze, kde by pokrytí mělo být velmi dobré…
Nabídka funkcí je stejná jako v minulém případě, tedy možnost nahrávat pořady, zapínat další zvukovou stopu, titulky, program vysílání nebo seznam stanic.

Závěr

Inu závěr je rozporuplný. Na jedné straně skvělá výdrž baterie, která má opravdu velké plus a na druhé straně starý hardware, ne až tak odladěná ROM jak by se mohlo zdát na první pohled, příjem digitálního vysílání také není ideální, vrzající konstrukce. Pro ty, kdož hledají telefon s nejlepším poměrem cena/výkon, IQ BIG není. Je pro ty, kterým nesejde na použitém hardwaru, ale jde jim o relativně moderní přístroj, zvládající veškerou „sociální“ činnost a vydrží na baterii velmi dlouhou dobu.

Za zapůjčení přístroje za účelem recenze děkujeme i-Mobile.