Pixel 9 s čipem Tensor G4 je již téměř tady. Google však nečeká. Podle posledních zpráv již dokončil návrh nové generace čipu Tensor G5 pro chystaný Pixel 10.

PIXEL 10 DOSTANE BOOST: GOOGLE DESGNUJE NOVÝ ČIP TENSOR G5

Tyto zprávy zdůrazňují, že Google se drží společnosti TSMC, která je lídrem ve výrobě čipů. Tensor G5 bude využívat výkonný 3nm proces druhé generace (N3E) společnosti TSMC. Toť pro společnost Google velká změna. Dříve spolupracoval se Samsungem jak na výrobě čipů (v továrně Samsungu), tak na jejich společném návrhu (zejména prvního Tensoru, který se objevil jako speciální verze Exynosu 2100 od Samsungu).

Podle zpráv se zapojení Samsungu postupně snižovalo, což vedlo k tomu, že Google samotný navrhl Tensor G5. Tento krok ukazuje rostoucí dovednosti společnosti Google v oblasti návrhu čipů a dává jí více času na testování čipu před uvedením Pixelu 10 na trh.

Tensor G5

Existuje mnoho důvodů, proč je vytvoření vlastního čipu dobrý nápad, zejména pro společnost, jako je Google, která provozuje populární operační systém Android. Klíčová je zde optimalizace. Tedy něco, co znají uživatelé počítačů Mac a iPhonů. Dokonalým sladěním softwaru s čipem (a naopak) může Google zajistit, aby obojí fungovalo lépe dohromady. To může vést k výraznému zvýšení efektivity telefonu, jeho chodu a výdrže baterie. Výroba vlastního čipu však vyžaduje spoustu prostředků. Především tým velmi kvalifikovaných a sehraných návrhářů čipů. A v neposlední řadě spoustu peněz.

Další rozvoj telefonů Pixel

Rozhodnutí společnosti Google navrhnout čip sám ukazuje její závazek k dlouhodobému rozvoji telefonů Pixel. Díky tomu, že má Google pod kontrolou hardware i software, může vytvořit systém, který bude velmi dobře spolupracovat. Podobně jako to dělá Apple se svými čipy řady A a systémem iOS. Pro uživatele by to mohlo znamenat plynulejší práci a rychlejší odezvu. A možná i zcela nové funkce, které využijí jedinečné schopnosti Tensoru G5.

Ačkoli podrobnosti o konstrukci Tensoru G5 a o tom, jak dobře funguje, zatím nejsou známy, krok společnosti Google, která si čip navrhla sama, ukazuje na odvážný krok vpřed v jejím cíli učinit z Pixelu špičkovou volbu na trhu prémiových smartphonů. Jejich úspěch bude záviset na tom, zda se jim podaří proměnit své konstrukční dovednosti ve zlepšení výkonu v reálném světě, které nadchne zákazníky.