Společnost Samsung je přeborníkem ve vydávání foto snímačů. Prim si drží u senzorů s rozlišením 200 MPix. Loni spatřil světlo světa senzor Isocell HP1, který ale na svou premiéru v telefonu čekal téměř rok. Nakonec jej dostal jako první vlajkový model Moto X30 Pro. Ovšem před uvedením tohoto stroje se na trhu objevil další 200 MPix snímač s názvem Isocell HP3. Nu a teď je tu i zbrusu nový, v pořadí už třetí 200 MPix senzor, Isocell HPX.

Hlavní parametry snímače Samsung Isocell HPX

Snímač Samsung Isocell HPX má velikost pixelů 0,56 μm a díky tomu se plocha modulu kamery zmenší až o 20 %. Zároveň to umožní ztenčit i tělo telefonu. Výrobce zde navíc použil technologii Advanced DTI (Deep Trench Isolation), která oddělí jednotlivé pixely a zvýší citlivost senzoru, takže výsledné snímky jsou ostřejší a živější. Senzor Isocell HPX dostal také rychlé a přesné ostření s autofokusem Super QPD.

Další novou technologií, kterou Samsung použil u senzoru Isocell HPX je Tetra Pixel, tedy 16 pixelů v jednou, což výrazně pomůže při fotografování za tmy nebo při špatném osvětlení. S pomocí této technologie je snímač schopen automaticky přepínat mezi třemi různými režimy osvětlení v závislosti na množství okolního světla. V praxi to znamená, že v dobře osvětleném prostředí je velikost pixelů udržovaná na 0,56 μm a rozlišení na 200 milionů pixelů. V prostředí se slabým osvětlením se senzor přepne na velikost pixelů 1,12 μm a rozlišení 50 milionů pixelů. Při velmi špatném okolním osvětlení se nastaví 16 pixelů tak, aby daly velikost 2,24 μm a rozlišení 12,5 milionu pixelů.

Snímač Samsung Isocell HPX je schopný nahrávat video v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu, podporuje také plynulé duální HDR snímání v režimech 4K a FullHD. Dále snímač zachytí stíny a jasná světle ve třech různých expozicích, nízké, střední a vysoké. Pak všechny tři expozice zkombinuje a vytvoří HDR snímky i videa v nejvyšší kvalitě. Samsung také dodává, že snímač podporuje 14 bitovou barevnou hloubku, což je podstatně více než u předchozích snímačů s 12 bitovou barevnou hloubkou. Zdá se tedy, že i tento nový senzor v příštím roce podpoří trend používání 200 MPix snímačů u vlajkových telefonů.