Od začátku letošního roku všichni zasvěcení hovoří o tom, že společnost Samsung připravuje foto senzor s rozlišením 200 MPix. A dokonce se spekuluje i o tom, že tento senzor dostanou telefony řady Galaxy S22, které jsou připravovány na příští rok. Tento snímač byl až do dnešního dne velkou neznámou, ale to se nyní mění. Na svět totiž přišel senzor Isocell HP1 s rozlišením 200 MPix. A k tomu ještě další senzor, Isocell GN5, s rozlišením 50 MPix.

Jak vidno, Samsung se s tím skutečně nemazlí. Senzor Isocell HP1 je světově prvním 200 MPix snímačem s velikostí pixelů 0,64 μm. K tomu snímač Isocell GN5 jako světově první využívá technologii Dual Pixel FDTI se zaostřováním ve všech směrech, dvěma fotodiodami a velikostí pixelů 1,0 μm.

Samsung Isocell HP1

Tento snímač je kromě výše uvedeného vybaven také novou technologií ChameleonCell, která využívá pixelového binování. Slučuje pixely s rozložením dva na dva nebo čtyři na čtyři a díky tomu vytváří foto výstupy v rozlišení 12,5 MPix a 50 MPix. Tato technologie také zvládne pořídit videa v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu s minimálními ztrátami. Rozlišení foto výstupů a binování pixelů závisí na světelných podmínkách, tedy čím horší světlo, tím větší seskupení pixelů, větší velikost jednoho pixelu a nižší rozlišení foto výstupu. Ovšem fotka je ve všech případech podstatně kvalitnější s minimem šumu.

Samsung Isocell GN5

U tohoto senzoru hraje prim technologie Dual Pixel FDTI. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že díky se tomu výrazně zlepší automatické ostření všemi směry. V každém 1,0 μm jsou dvě fotodiody, díky kterým pixely kombinují vertikální i horizontální automatické ostření po celé šířce snímače. Foto výstupy jsou pak za jakéhokoli osvětlení jasné a ostré. Společnost Samsung oba nové senzory poskytne i dalším výrobcům chytrých telefonů a první přístroje, které je využijí tak můžeme očekávat buď koncem letošního roku, nebo na začátku roku příštího.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.