Hodnocení recenzenta

Značka Buxton vstupuje na český trh suverénně, což dokazuje i recenzovaný Bluetooth reproduktor, kterému, vzhledem k jeho ceně, není moc co vytýkat.

8
x/10

Za novou českou značkou audio zařízení Buxton stojí společnost Fast ČR, pod jejíž křídla spadá několik desítek dodávaných značek do české obchodní sítě. Buxton má v nabídce zatím tři Bluetooth reproduktory, které se od sebe liší velikostí a pochopitelně výkonem. Do redakce nám přímo od výrobce dorazil nejvýše postavený model z nabídky. Jak si tento reproduktor povede a zda se v nepřeberné konkurenci vyplatí sáhnout právě po něm, vám napoví recenze Buxton BBS 7700.

BALENÍ

Reproduktor dorazil v pevné papírové krabici s velmi dobrým zpracováním i kvalitními potisky, navíc se skládacím víkem, které na svém místě drží zapuštěné magnety. První dojem tedy výrobce zvládl na výbornou a máte pocit, že jste si pořídili zařízení z výrazně dražšího cenového spektra. Uvnitř reproduktor sedí již v obyčejné plastové vaničce, pod níž najdete oboustranný kabel s audio konektory a USB kabel s konektory USB-A a USB-C, který využijete pro nabíjení. Samozřejmě neschází potřená brožurka s návodem v několika jazycích včetně češtiny.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Už při pohledu na obrázky produktu vás nejspíš praští do očí podobnost s reproduktory JBL Flip. Na živo se tato podobnost ještě znásobí, což nemusí být nutně špatně. Na zpracování si dal výrobce opravdu záležet a reproduktor tak působí výrazně dražším dojmem. Pogumované plochy jsou příjemné na dotek, síťovina ukázkově lícuje a tlačítka mají dostatečně jistý a tak akorát tuhý stisk. Velmi elegantně pak vypadají středy pasivních zářičů na bocích, které zdatně imitují broušený kov. Kolem nich pak pulsuje RGB LED podsvícení, které ovšem můžete vypnout. Celkový pozitivní dojem potvrdí i hmotnost 1,1 kg při rozměrech 230 × 103 × 98 mm. Opravdu tak máte pocit, že v rukou držíte produkt, který něco vydrží. Výrobce vyzdvihuje odolnost dle stupně krytí IPX7, tzn. že reproduktoru by neměla ublížit ani půlhodina v hloubce až  jeden metr.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Po zapnutí reproduktoru vás mužský hlas anglicky informuje, jaký režim má reproduktor aktivní. Hlasových informací reproduktor poskytuje více a všechny jsou velmi dobře srozumitelné. K ovládání slouží horní řada tlačítek, mezi kterými jsou umístěny čtyři modré LED indikující stav baterie a TWS režim. Jejich  jas není zbytečně vysoký, ale zároveň je dostatečný, aby bylo možné stav odečíst i na slunci. Detailnější informace o stavu baterie se dozvíte ve spárovaném telefonu přímo v nastavení Bluetooth. Tlačítka umožňují tradiční funkce pro spuštění/pozastavení přehrávání, připojení druhého reproduktoru do režimu TWS stereo i nezbytnou regulaci hlasitosti. K ní slouží tlačítka se symboly “plus” a “mínus”, která při delším stisku poslouží pro přeskakování skladeb.

Spárování reproduktoru s telefonem proběhlo po prvním spuštění bleskově. Stačilo přidržet patřičné tlačítko a vše bylo hotovo během pár sekund. Reproduktor si ovšem pamatuje právě jedno zařízení, vždy tak budete muset provést nové párování, když jej budete chtít připojit k jinému zdroji zvuku.

Kromě nejčastěji používaného Bluetooth režimu je k dispozici i přehrávání pomocí audio kabelu nebo přímo z USB disku. Oba potřebné konektory včetně nabíjecího USB-C najdete na zadní straně pod masivní gumovou krytkou. USB-A konektor navíc můžete využít pro nabíjení připojeného telefonu. Reproduktor totiž funguje i jako nouzová powerbanka. Pokud jej však využijete k přehrávání z USB disku, začne po přepnutí režimu okamžitě hrát první skladba ze složky, která je při abecedním řazení jako první.

Reproduktor nebyl ochuzen ani o mikrofon, který má své místo vedle tlačítka “Bluetooth”. Pokud byste jej chtěli využít při telefonování, počítejte s výraznou směrovostí. Pokud nebudete mluvit přímo k reproduktoru, bude vás druhá strana špatně slyšet.

ZVUK

Upřímně jsem byl hodně zvědavý, jak si reproduktor povede po zvukové stránce. Přeci jen jedná se o produkt nezavedené značky, kdy ovšem výrobce slibuje špičkový výkon i skvělý zvuk. Obojí je samozřejmě potřeba brát s rezervou. Nicméně po zapnutí reproduktoru a jeho několikahodinovém “zahřívání” musím uznat, že nehraje vůbec špatně. Výšky jsou dostatečně jasné ale neagresivní, středy jsou sice mírně utopené, ovšem všimnete si toho nejspíš jen při přímém srovnání s lepší a dražší konkurencí. Basů je tak akorát, což značí, že milovníci dunivých hudebních projevů si u tohoto reproduktoru na své nepřijdou. Všichni ostatní ale budou spokojeni. Reproduktor zvládne bez potíží přehrát jakýkoliv nenáročný žánr, což má být jeho parketa. Počítejte ovšem s tím, že pokud budete hlasitost hnát k maximu, bude růst především intenzita vyšších tonů a basy budou výrazně zaostávat.

BATERIE

Výrobce ve svých materiálech uvádí výdrž až devět hodin. Já jsem se při poslechu pohybujícím se kolem 50 % maximální hlasitosti dostal na cca sedm hodin. Reproduktor jsem využíval převážně venku. Pokud bych jej měl zapnutý v místnosti, vystačil bych si s nižší hlasitostí a tedy by i výdrž byla delší. Jako optimální nabíjecí výkon doporučuje výrobce obvyklých 10 W, tedy 5 V a 2 A. Nabíječkou s takovýmto výstupem jsem reproduktor nabil za cca 2,5 hodiny.

ZÁVĚR

Buxton BBS 7700 vstupuje do třídy levných Bluetooth reproduktorů, kde bude soupeřit s produkty značek Lamax či Niceboy, které už mají své jméno dobře zavedené. Pokud se poohlížíte po větším, ale přitom cenově dostupném reproduktoru, určitě dejte Buxtonu šanci. Na svoji cenovou kategorii hraje velmi dobře a když je potřeba, tak i hodně nahlas. Navíc můžete využít i TWS režim a připojit najednou dva reproduktory. Zpracování i použité materiály působí hodnotně a avizovaná voděodolnost se může jen a jen hodit.

Za poskytnutí reproduktoru k recenzi děkujeme přímo společnosti Fast ČR, pod kterou značka Buxton spadá. Pokud se vám reproduktor líbí, můžete si jej pořídit ve vybraných e-shopech za doporučenou cenu 1 599 Kč.