Společnost Samsung je pověstná tím, že u svých vlajkových telefonů řady Galaxy S používá dva typy procesorů. Asi není potřeba dodávat, že jde o jejich vlastní procesory Exynyos a o čipsety Snapdragon společnosti Qualcomm. Stejně tak tomu bylo i letos u modelů Galaxy S22. Na trh v Číně a ve Spojených státech šly telefony s procesorem Snapdragon a v Evropě jsme dostali telefony Galaxy S22 s procesorem Exynos.

Samozřejmě srovnání výkonu procesoru Snapdragon a Exynos jednoznačně hovoří ve prospěch čipsetu z dílen společnosti Qualcomm. A to byl letos, ale i loni, důvod k nespokojenosti evropských uživatelů. Nyní se zdá, že si Samsung vzal tuto kritiku k srdci. Na Twitteru se totiž objevil příspěvek analytika Ming-Chi Kuo, který naznačuje, jaké procesory telefony řady Galaxy S23 dostanou.

Proč Samsung možná použije jen čipset Snapdragon

Analytik tvrdí, že společnost Samsung upustí u své vlajkové série Galaxy S23 od vlastních procesorů Exynos. Dokonce tvrdí, že Qualcomm je u této řady jediným dodavatelem čipsetů. A telefony Galaxy S23 dostanou jeho vlajkový 4nm čipset s výrobní technologii TSMC s označením SM8550, což je Snapdragon 8 Gen2.

Samsung sice pracuje na vývoji 4nm procesoru Exynos 2300, ale do svých telefonů jej zřejmě nenasadí. Hlavním důvodem tohoto kroku je především to, že Exynos 2300 nemůže konkurovat čipsetu Snapdragon 8 Gen2. A to ať už jde o výkon a nebo i energetickou účinnost. Navíc chystaný procesor Snapdragon je navržen tak, aby splňoval velmi přísná kritéria a směrnice společnosti TSMC. Analytik Ming-Chi Kuo také tvrdí, že společnost Qualcomm získá v roce 2023 větší podíl na trhu v segmentu high-end zařízení. Je to dáno zejména tím, že současná recese se příliš nedotkla vlajkových produktů a neovlivnila jejich prodeje. Každopádně Samsung se zatím jednoznačně nevyjádřil ohledně toho, jaké procesory u chystaných telefonů Galaxy S23 použije. Takže počkejme, jak se celá situace nakonec vyvine.