Rychlosti nabíjení telefonů nám v poslední době narostly opravdu závratně a jde skoro až o sci-fi výsledky. Chystané Xiaomi Mi 11T Pro by tak opět mělo podporovat super rychlé 120W nabíjení a můžeme se tak jen dohadovat, za jak rychle se telefon nabije. Jen tak pro srovnání, Xiaomi Mi 10 Ultra se 120W nabíjením trvá plné dobití pouhých 23 minut. S narůstajícími rychlostmi ale také samozřejmě sílí i obavy uživatelů o negativní dopady na životnost baterií vystavených extrémní zátěži. Čemuž se v zásadě nelze nijak divit.

Tyto obavy se v aktuálním rozhovoru pro server The Verge pokusil rozptýlit Daniel Desjarlais jako hlava mezinárodní komunikace a tiskový mluvčí Xiaomi. Podle jeho slov se firmě podařilo vyřešit veškeré potenciální problémy spojené s extrémními rychlostmi nabíjení a vše by mělo být srovnatelné s těmi klasickými. Právě rozdělení baterie na dvě menší a jejich souběžné nabíjení podle něj umožňuje dosáhnout zmíněných vysokých rychlostí. Reálně se tak nabíjení nesnaží prolomit hranici 5V a vše raději rozdělí. Vše se tak děje bezpečně při 20A.

Údajně by podle testů Xiaomi měla baterie zatížená 120W nabíjením dosáhnout po zhruba 800 nabíjecích cyklech ztráty asi 20 % kapacity. Tedy pro představu zhruba po dvou letech používání. To vůbec nezní špatně, protože pro srovnání například Apple udává u iPhonu zachování 80 % kapacity po nějakých 500 nabíjecích cyklech. Vše by se pak ještě dalo vylepšit optimalizací používání nabíječek, například pomalejší při nabíjení přes noc. Ale to už jsou jen detaily pro náročné. Protože normální uživatel by si měl plně vystačit s jedinou super rychlou nabíječkou. A Xiaomi plánuje posunout hranice ještě dále, protože už údajně testuje prototypy se 200W nabíjením.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.