Telefony Google Pixel mají po světě poměrně širokou základnu obdivovatelů a po absenci prvních generací ty poslední dorazily dokonce i k nám. Asi těmi nejoblíbenějšími jsou modely řady „a“, které vždy patří k těm cenově nejdostupnějším. Poprvé jsme se s nimi setkali před dvěma lety s Pixel 3a a Pixel 3a XL, ale největšího úspěchu určitě dosáhl loni výborný Pixel 4a. Letos tak fandové netrpělivě čekají na novou generaci Pixel 5a, ale drtivou většinu z nich čeká asi velké zklamání. Dnes jsme se totiž dočkali ve spojitosti s tímto kouskem jednoho velmi nemilého překvapení.

Vše začaly včerejší spekulace některých privilegovaných tipsterů, kteří vytroubili do světa plány Googlu na zrušení vydání Pixel 5a. Důvodem měl údajně být současný globální nedostatek čipů, o kterém by zájemci o Playstation 5 nebo grafické karty nové generace asi mohli napsat román. A třeba i giganti jako Samsung byli kvůli situaci nuceni údajně odložit nebo zcela zrušit vydání řady Galaxy Note 21. Krok Googlu tak na první pohled vůbec nevypadal nijak nereálně. Ale firma si pospíšila s oficiálním tiskovým prohlášením, které vrhá na celou kauzu zcela jiné světlo.

Tiskový mluvčí Googlu tak nepotvrdil zprávy o zrušení celého projektu, ale nepotěšil globální fanoušky oznámením o plánované dostupnosti telefonu jen v USA a Japonsku. Problém s dodávkami čipsetů je tak očividně opravdu zásadní a ovlivňuje i ty největší firmy na světě. Firma nespecifikovala odhadované datum vydání, ale optimisté čekají na květnovou akci Google I/O 2021. Loni se Pixel 4a ale objevil až v srpnu, takže je vše velmi nejisté. Každopádně globální fandové mimo dané dva trhy si budou muset počkat asi až do října na plnohodnotný Pixel 6.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.