Čínský analytik Pan Jiutang je v mobilním světě velmi známé jméno a je spojován zejména se značkou Xiaomi. Dnes se s veřejností podělil o zajímavý vlastní odhad vzhledem k výrobním cenám současných vlajkových lodí. Srovnává samozřejmě s rekordmany z Applu, kteří mají už dlouhá léta suverénně nejvyšší marže ze všech výrobců mobilních telefonů. Ale podle jeho slov se samotná výrobní cena (brána čistě jako soupis komponent) v případě iPhone 12 v podstatě neliší od aktuálního vlajkového modelu Xiaomi Mi 11.

To zase není až tak překvapující, protože se v zásadě jedná výbavou o velmi podobné kousky. Teoreticky by navíc Xiaomi i laickým odhadem mohlo být dokonce dražší, protože má výrazně větší a lepší AMOLED displej než jeho jablečný soupeř. Samozřejmě se budou lehce lišit ceny procesorů, ale opravdu bych se nedivil vyšší ceně komponent u Mi 11 v porovnání s iPhone 12. Zcela opačná situace je pak při pohledu na nastavené ceny telefonů, kde je neskutečný rozdíl v maržích opravdu gigantický. Samozřejmě jde jen o součet cen komponent a musíme do všeho počítat i náklady na vývoj či marketing, takže jde pouze o orientační čísla.

Cena materiálu ke kompletaci základního modelu iPhone 12 je odhadována zhruba na 373 dolarů (jiné zdroje uvádí až 431 dolarů u 128 GB verze). Americké ceny pak začínají někde na 800 dolarech za 64GB variantu a rychle šplhají vzhůru. Oproti tomu čínská cena Xiaomi Mi 11 je u 128GB kousku 3999 juanů, tedy v přepočtu asi 617 dolarů. Porovnání samozřejmě kulhají, protože jde o rozdílné trhy a v obou případech na těch globálních oba výrobci nasadí ještě mnohem vyšší ceny. No, hladem asi obě firmy trpět nebudou navzdory brutálnímu rozdílu marží.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.