Čínský analytik Pan Jiutang je v mobilním světě velmi známé jméno a je spojován zejména se značkou Xiaomi. Dnes se s veřejností podělil o zajímavý vlastní odhad vzhledem k výrobním cenám současných vlajkových lodí. Srovnává samozřejmě s rekordmany z Applu, kteří mají už dlouhá léta suverénně nejvyšší marže ze všech výrobců mobilních telefonů. Ale podle jeho slov se samotná výrobní cena (brána čistě jako soupis komponent) v případě iPhone 12 v podstatě neliší od aktuálního vlajkového modelu Xiaomi Mi 11.

To zase není až tak překvapující, protože se v zásadě jedná výbavou o velmi podobné kousky. Teoreticky by navíc Xiaomi i laickým odhadem mohlo být dokonce dražší, protože má výrazně větší a lepší AMOLED displej než jeho jablečný soupeř. Samozřejmě se budou lehce lišit ceny procesorů, ale opravdu bych se nedivil vyšší ceně komponent u Mi 11 v porovnání s iPhone 12. Zcela opačná situace je pak při pohledu na nastavené ceny telefonů, kde je neskutečný rozdíl v maržích opravdu gigantický. Samozřejmě jde jen o součet cen komponent a musíme do všeho počítat i náklady na vývoj či marketing, takže jde pouze o orientační čísla.

Cena materiálu ke kompletaci základního modelu iPhone 12 je odhadována zhruba na 373 dolarů (jiné zdroje uvádí až 431 dolarů u 128 GB verze). Americké ceny pak začínají někde na 800 dolarech za 64GB variantu a rychle šplhají vzhůru. Oproti tomu čínská cena Xiaomi Mi 11 je u 128GB kousku 3999 juanů, tedy v přepočtu asi 617 dolarů. Porovnání samozřejmě kulhají, protože jde o rozdílné trhy a v obou případech na těch globálních oba výrobci nasadí ještě mnohem vyšší ceny. No, hladem asi obě firmy trpět nebudou navzdory brutálnímu rozdílu marží.