Mobilní scénou momentálně otřásá spor, který se rozhořel mezi Epic Games a giganty Google a Apple. Epic Games jsou samozřejmě autory megahitu Fortnite, který na počítačích, konzolích a teď i telefonech bourá veškeré rekordy. Jde o opravdu masivní „dojnou krávu“, která nese neskutečné peníze. Jak Google, tak Apple si ukousnou velkou část (30%) čistě za distribuci a Epic se to pokusili obejít nabídkou plateb přímo přes jejich portál. Což vyprovokovalo giganty k odstranění hry z Google Play / AppStore a obratem také vedlo k žalobě ze strany Epic Games.

A v žalobě se objevily i další zajímavé informace o tlaku Googlu přímo na výrobce telefonů jako OnePlus nebo LG. Epic Games totiž údajně měli podepsanou s OnePlus dohodu o předistalaci jejich speciálního Fortnite launcheru do jejich telefonů. To by ale teoreticky umožnilo vynechání Google Play a Google tak údajně přinutil OnePlus od dohody odstoupit s výjimkou indického trhu. A něco podobného se pak údajně přihodilo s LG, kterým bylo zakázáno v telefonech automaticky poskytovat aplikaci Epic Games.

Právě tlaky na výrobce telefonů a výbuch smluvních vztahů pak donutily Epic Games ke kapitulaci a v dubnu se tak Fortnite dostal na Play Store. Jak vidno, tak nevydržel dlouho. A OnePlus nakonec alespoň dostali od Epic Games malý bonus v podobě speciální spolupráce umožňující hrát Fortnite na telefonech OnePlus s 90 fps. Diktátorské praktiky obřích korporací jsou veřejným tajemstvím, ale zatím si je netroufl přímo napadnout. Bude tak velmi zajímavé sledovat celou kauzu