Mobilní scénou momentálně otřásá spor, který se rozhořel mezi Epic Games a giganty Google a Apple. Epic Games jsou samozřejmě autory megahitu Fortnite, který na počítačích, konzolích a teď i telefonech bourá veškeré rekordy. Jde o opravdu masivní „dojnou krávu“, která nese neskutečné peníze. Jak Google, tak Apple si ukousnou velkou část (30%) čistě za distribuci a Epic se to pokusili obejít nabídkou plateb přímo přes jejich portál. Což vyprovokovalo giganty k odstranění hry z Google Play / AppStore a obratem také vedlo k žalobě ze strany Epic Games.

A v žalobě se objevily i další zajímavé informace o tlaku Googlu přímo na výrobce telefonů jako OnePlus nebo LG. Epic Games totiž údajně měli podepsanou s OnePlus dohodu o předistalaci jejich speciálního Fortnite launcheru do jejich telefonů. To by ale teoreticky umožnilo vynechání Google Play a Google tak údajně přinutil OnePlus od dohody odstoupit s výjimkou indického trhu. A něco podobného se pak údajně přihodilo s LG, kterým bylo zakázáno v telefonech automaticky poskytovat aplikaci Epic Games.

Právě tlaky na výrobce telefonů a výbuch smluvních vztahů pak donutily Epic Games ke kapitulaci a v dubnu se tak Fortnite dostal na Play Store. Jak vidno, tak nevydržel dlouho. A OnePlus nakonec alespoň dostali od Epic Games malý bonus v podobě speciální spolupráce umožňující hrát Fortnite na telefonech OnePlus s 90 fps. Diktátorské praktiky obřích korporací jsou veřejným tajemstvím, ale zatím si je netroufl přímo napadnout. Bude tak velmi zajímavé sledovat celou kauzu

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.