Hodnocení recenzenta

Honor 9X PRO je další obětí obchodní války mezi Čínou a USA. Telefon se do obchodů dostal s výrazným zpožděním a navíc si musí vystačit s omezenou možností stahování a instalací aplikací. Po hardwarové stránce jde ale o podařený telefon.

7
x/10

Jednou z obětí obchodní války mezi USA a Čínou je telefon Honor 9X PRO, který až nyní oficiálně vstupuje na pulty českých obchodů, což je cca 9 měsíců po jeho oficiálním představení. A zatímco jeho sourozenec Honor 9X ještě stihl být zaregistrován u Googlu, a má tak v systému dostupné veškeré jeho služby, 9X PRO se již bez nich musí obejít. Zkušenosti s Honorem 9X a jeho hodnocení si můžete přečíst v naší recenzi. Vzhledem k tomu, že oba telefony jsou si velmi podobné, zaměřím se především na rozdíly a život se systémem bez Googlu. Recenze Honor 9X PRO právě začíná.

RECENZE HONOR 9X PRO – BALENÍ

Telefon dorazil v barevné krabičce standardních rozměrů, ve které najdete vše potřebné. Konkrétně tedy jednoduchý manuál, nabíječku, USB-C kabel, trn pro šuplík SIM karet, čiré silikonové pouzdro a dokonce i pecková sluchátka. Jejich zvukový projev je očekávatelný, tzn. poslouží jen opravdu nenáročným posluchačům.

RECENZE HONOR 9X PRO – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Kvalita dílenského zpracování je dle předpokladu na velmi vysoké úrovni, bylo by dnes už divné, kdyby tomu tak nebylo. Vše precizně lícuje, tlačítka mají jistý stisk a dobrou odezvu. Velikost telefonu je zcela identická jako u Honoru 9X, počítat musíte jen s lehce vyšší hmotností, jež se vyšplhala na 202 gramy, což není málo a i díky rozměrům se tak jedná o pořádnou „plácačku“.

Při bližším zkoumání těla si nelze nevšimnout další výrazné podobnosti, tentokrát s modelem Huawei P Smart Pro. Oba dva telefony mají hliníkový rám, který je uprostřed matný a okraje jsou lesklé, což není úplně obvyklý prvek. Rozmístění jednotlivých hardwarových prvků po obvodu telefonu mají oba telefony totožné.

Na pravém boku najdete tlačítka pro regulaci zvuku a aktivační tlačítko se čtečkou otisků prstů. Ta reaguje bleskově a spolehlivě. Spodní strana nabídne hlasitý reproduktor, USB-C konektor a výstup pro sluchátka. Horní strana patří hybridnímu slotu, mikrofonu a vysouvacímu modulu fotoaparátu. I to je odkaz na telefony uvedené v loňském roce.

Záda jsou kryta tvrzeným sklem, z nichž jen mírně vystupuje modul fotoaparátu. Barevný efekt na zádech na první pohled přechází jen z tmavě fialové do růžové. Při bližším zkoumání, zejména za slunci, si všimnete odrazů do tvaru písmene X. Díky použití výsuvného modulu přední kamery je displej celistvý s relativně tenkými rámečky, kterými ale dnes už nikoho telefon neohromí. Škoda, že tvrzené sklo nebylo použito i nad displejem, který se tak musí spolehnout jen na nalepenou folii. Ta je ovšem hodně měkká a i přes opatrné zacházení se mi ji povedlo poškrábat.

RECENZE HONOR 9X PRO – DISPLEJ

Použitý je stále stejný IPS panel s úhlopříčkou 6,59 palce a rozlišením 1080 x 2340 px. Barvy jsou krásně živé a můžete si je v nastavení dále upravit dle vlastních potřeb. Čitelnost na slunci je dostatečná, ne však výrazně oslňující. Regulace jasu funguje spolehlivě a rychle, k ní nemohu mít připomínky.

RECENZE HONOR 9X PRO – HARDWARE A VÝKON

Až doposud se Honor 9X PRO téměř nelišil od svého levnějšího sourozence. První a zásadní změnou je použitý čipset Kirin 810 vyráběný 7nm technologií výroby. Jeho výkon je výrazně vyšší než nabídne Kirin 710F u Honoru 9X, grafický čip Mali-G52 M6GPU pak doslova deklasuje grafiku u 710F. S hraním i náročných her tedy nebudete mít vůbec žádný problém.

Operační paměť má naprosto dostatečnou kapacitu 6 GB, pro data je připraveno 256 GB úložiště, jehož rychlost čtení a zápisu dat nabízí velmi slušné hodnoty. Bohužel si jich neužijete při přenosu dat z a do počítače, použito je totiž stále letité USB 2.0. Pokud byste potřebovali rozšířit vnitřní úložiště paměťovou kartou, jsou podporovány až 256 GB verze.

RECENZE HONOR 9X PRO – SYSTÉM

Samotný systém lze zhodnotit naprosto totožně, jako v recenzi Honoru 9X. Stále je zde Android 9 s nadstavbou EMUI 9.1.1, na které je již znát, že není nejnovější. Díky dobrému odladění a výkonnému hardwaru jsou jakékoliv operace svižné a plynulé, což u telefonu vyšší střední třídy automaticky očekáváte a on tyto požadavky bez problémů plní.

Jenže to hlavní, v čem se telefon liší, je absence veškerých služeb od Googlu. Základní aplikace pro prohlížení fotek, internetový prohlížeč, poštovní klient, přehrávač videa či mapy Here WeGo jsou k dispozici přímo od Huawei. Předinstalovaná je také hra Free Fire či osvědčený Solitaire. Naštěstí se výrobce neuchýlil k instalování zbytečných demo aplikací či her. Systém je tak příkladně „čistý“.

Pro stahování dalších aplikací je v systému dostupný obchod AppGallery, jehož obsah je možná až překvapivě bohatý. Drtivou většinu aplikací lze stáhnout přímo z tohoto obchodu, některé jsou však vedené jen jako odkaz na web, tzn. že si stáhnete apk balíček ze stránek autora. Takto je ke stažení např. Facebook vč. jeho Messengeru či Whatsapp. Přímo lze stáhnout např. TikTok či Instagram. Zapovězeny vám nebudou ani české aplikace Seznam.cz, O2 TV, Lepší.TV, CZC.cz, Clubcard Tesco ČR, Alza, Pohlednice od České pošty, Klára pro předpověď počasí či Můj vlak ČD. Nechybí ani bankovní aplikace Richee a Mobilní banka KB.

Samozřejmě vám zůstává možnost instalovat aplikace přes apk instalační balíčky. Ne všechny aplikace ale následně budete schopní spustit. Některé vás jen upozorní, že potřebují služby Google Play, ale bez problémů fungují, jiné se bez těchto služeb ani nespustí. Pokud byste si ale mysleli, že přes apk doinstalujete např. YouTube nebo Gmail, musím vás zklamat, tyto aplikace jsou v systému blokované a nainstalovat je nelze.

RECENZE HONOR 9X PRO – BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie je opět totožná jako u ostatních sourozenců, tedy 4 000 mAh. Totožná je i výdrž, která bez problémů dosahuje dvou dní. Na jednodenní výdrž se dostanete pouze pokud budete telefonu skutečně hodně nakládat. Naopak při mírném využití si můžete ke standardním dvěma dnům ještě půlden přičíst.

V balení se nachází pouze standardní 5V/2A nabíječka, s níž nabíjení ze zbývajících 20 % do plné kapacity zabere cca 100 minut. Žádné rychlé či bezdrátové nabíjení bohužel telefon nenabízí. Je to určitě škoda, jelikož použitý čipset toto určitě podporuje.

RECENZE HONOR 9X PRO – KONEKTIVITA, GPS

Po stránce konektivity nebudete mít příliš prostoru ke stěžování. Wi-Fi podporuje přípojení v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz a je potřeba telefon pochválit za citlivost a stabilitu připojení i v místech se slabým signálem. Bluetooth je bohužel jen ve verzi 4.2, ale funguje, jak od něj očekáváte. Určitě potěší přítomnost NFC, jenže jeho použití je výrazně limitováno absencí služeb Googlu a tím i bezkontaktních plateb. LTE už je dnes samozřejmostí a v této třídě telefonu i VoLTE.

Lokalizační technologie zastupuje GPS, Glonass i BDS. Rychlost fixu i přesnost zaznamenávání polohy jsou opravdu výborné a telefon se tak bude hodit i pro geocaching.

RECENZE HONOR 9X PRO – FOTOAPARÁTY

Po hardwarové stránce je trojice snímačů totožná s těmi, které najdete u Honoru 9X. Přesto není hodnocení jejich práce úplně stejné, což je v tomto případě ale dobře. Kvalita fotek z hlavního 48 Mpx snímače je opravdu velmi dobrá a nezklamou ani ty z 8 Mpx širokoúhlého snímače. Slušný dynamický rozsah si velmi dobře poradil i s protisvětlem a zároveň nedochází k přepalování světlých míst. HDR režim pak dokáže stinné části snímku přiměřeně zesvětlit, takže výsledek je ještě o chlup lepší.

Za šera už se samozřejmě začne objevovat obrazový šum a ztrácí se ostrost. S tímto však do jisté míry dokáže pomoci noční režim. Fotit můžete také přímo v 48 Mpx režimu, kdy fotky nejsou slučovány do 12 Mpx snímků. Toto ale doporučuji dělat jen za výborných světelných podmínek. Do galerie tradičně přidávám i výřez fotek ve velikosti 1:1.

V recenzi Honoru 9X si telefon přílišnou chválu nevysloužil za režim videa. Na tom už ale výrobce zapracoval a žádného rozostřeného obrazu se již nedočkáte, video je tak výrazně použitelnější. Stále ovšem budete odkázáni na nejvýše Full HD záznam s 60 sn./s bez možnosti jakékoliv stabilizace.

Jste-li náruživý selfíčkáři, mnoho parády s tímto telefonem neuděláte, fotky jsou neostré a světlá místa jsou přepálená. Za horších světelných podmínek se pak výrazně projevuje obrazový šum.

ZÁVĚR RECENZE

Situace Huaweie, resp. Honoru je v současnosti nelehká, byť se s tím snaží tento čínský gigant bojovat, jak se dá. Honor 9X PRO určitě není špatný telefon. Nemá žádné vyloženě slabé místo, minimálně po stránce hardwaru. Jiné už to je u operačního systému, na kterém je vidět, že telefon doputoval do obchodů s notným zpožděním. Zásadním problémem je především chybějící podpora služeb Googlu. To bude tento telefon u značné části potenciálních zákazníků silně diskvalifikovat. Je to určitě škoda, protože se jinak jedná o pěkný kus hardwaru.

Pokud vás tento telefon zaujal, můžete jej aktuálně pořídit za cenu 5 990 Kč, která je ovšem platná jen do 14.7. 2020, poté bude o 1 000 Kč vyšší. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu zastoupení značky Honor v České republice.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.