Hodnocení recenzenta

Honor 9X je od prvního pohledu krásný telefon, který nikde neudělá ostudu. Dobře fotí i jeho software v podobě EMIU funguje bez potíží. Nicméně by se potřeboval zbavit softwarového balastu a z kvality hlasitého reproduktoru, ale ani kvality příjmu WiFi uživatel unesený asi nebude. Vysouvací kamerka a displej bez výřezu jsou hlavními atributy.

7.5
x/10

Honor již několikrát bodoval se svými telefony, které naplňovaly onen poměr mezi cenou a nabídnutou kvalitou. Honor 9X se ale pohybuje ve vodách, kde pluje velké množství konkurence a nebude to mít tak úplně lehké. Jak si tedy Honor 9X na tom stojí? To zjistíte z naší recenze Honor 9X!

Ještě drobná zpráva v podobě díku společnosti Honor za zapůjčení Honor 9X za účelem recenze!

Balení – dobrý základ

Krabička vyvedená v kombinaci bílé a modré vypadá celkem pěkně a na vrchním krytu je pěkně vidět celý telefon jak zepředu, tak i zezadu, kde je vidět pěkný X vzor.
Jinak je balení celkem spartánské, tedy alespoň v mém případě. USB-C kabel, pouze 2A nabíječka, gelový kryt a pin pro vysunutí hybridního slotu pro dvě NanoSIM, nebo jednu NanoSIM a paměťovou kartu.

Bohužel jsem se opět setkal s otřesným přístupem předešlých recenzentů, takže v balení není ani návod nebo další příslušenství. Kabel je celý ožvýkaný a špinavý a telefon je celý poškrábaný a nechutně špinavý.
Takže předešlí recenzenti, že se nestydíte…

Recenze Honor 9X

Balení Honor 9X

Design a zpracování – bez větších kompromisů

Postupně jsme se za posledních pár let dostali do situace, že zpracování vlastně ani není téměř potřeba zmiňovat nebo se o něm extra rozepisovat. Až na opravdu úplně ty nejlevnější telefony s cenou několika tisícovek není moc o čem psát. Slícování i kvalita materiálů je na nebývale vysoké úrovni a ani Honor 9X není výjimkou. I zahnuté sklo na zádech je perfektně slícováno a usazeno v plastovém, ale velmi pevném rámečku telefonu, a to samé platí i pro přední stranu s displejem.

Recenze Honor 9X

Honor 9X v celé své kráse

Ten je zcela bez jakéhokoliv přerušení nějakým výřezem a 6,59″ IPS panel zabírá téměř celou přední plochu. Přední 16 MPx fotoaparát je podle poslední módy – vysunovací.

Recenze Honor 9X

Vysouvací kamerka na Honor 9X

Na zádech, jak je vidno, je skleněná plocha se vzorem písmene X. Lámání světla je sice efektní, ale není až tak dobře vidět na živo, jak by se mohlo z produktových fotek zdát. Ale jak víme, vzhled prodává.
Kromě čtečky otisků, je na zádech ještě trojice kamer a přisvětlovací LED.

Recenze Honor 9X

Venku není pěkný vzor na zádech téměř vůbec vidět

V rámečku je dole umístěn 3,5 mm sluchátkový jack, USB-C konektor, hlavní mikrofon a výdech hlasitého reproduktoru. Na pravé straně jsou obě dvě fyzická tlačítka, která jsou relativně dobře umístěna, ale na můj vkus až příliš blízko sebe a jsou plastová. Tlačítka jsou asi nejslabší z celého zpracování.

Recenze Honor 9X

Na horní hraně je sekundární mikrofon, vysunovací šuplík pro SIM/paměťovou kartu a vysunovací selfie kamerka.

Telefon nejen díky vysunovací kamerce nemá zvýšenou odolnost, což by ale vzhledem k ceně kolem 6000 Kč očekával málokdo.

Celkově s Honor 9X rozhodně neuděláte ostudu, telefon vypadá dobře a hlavně ne lacině.

Recenze Honor 9X

Až interiérové světlo vzor odhalí

Displej – pohled bez starostí

Honor 9X nabízí 6,59″ IPS panel s rozlišením 2340 x 1080 pixelů, který zabírá nezanedbatelných 91% přední strany. V několika recenzích zaznělo, že použitý panel není kdovíjak kvalitní, ale to se mně osobně nepotvrdilo. Jak reprodukce barev, tak rozsah jasu a čitelnost na slunci se mi zdála na danou cenovou kategorii solidní, byť tedy nemám v rukou žádná čísla z měření.

Recenze Honor 9X
Neměl jsem problém telefon používat venku, když zrovna vysvitlo slunce na chvilku (zimní měsíce nejsou to pravé na testování), tak ráno při sobotním lenošení v posteli, kdy je ještě tma.

Automatický jas je samozřejmě přítomen, popravdě si dnes nedokážu telefon bez této funkce představit. Na jeho adresu musím ale zmínit pomalost, se kterou se změna jasu provádí. Změna je poměrně pomalá a nedokáže tak úplně dobře dynamicky reagovat na změny osvětlení. Nicméně celkově nefunguje kromě rychlosti špatně.

Digitizér, který se stará o „dotekovost“ displeje, mě celkem mile překvapil. Nedělal žádné duchy a všechny povely zvládal na jedničku. Honor 9X tedy mohu doporučit všem aktivním „pisálkům“. Jen bych osobně vyměnil vestavěnou Swift klávesnici, se kterou se dlouhodobě nějak nemohu sžít.

Krycí sklo by mělo být tvrzené, nicméně Honor žádnou informaci o jeho výrobci nebo tvrdosti neuvádí.

Nad displejem jsou všechny důležité komponenty v podobě senzoru okolního světla, senzoru přiblížení a sluchátka. Bohužel mě velmi mrzí, že Honor 9X nemá notifikační diodu ani Always On displej, takže na notifikace se musí uživatel podívat až zvednutím a rozsvícením telefonu. Jedním z mínusů je pro mně i absence gest, hlavně tedy dvojité poklepání pro rozsvícení. Za léta používání tohoto gesta je pro mě jakýkoliv telefon bez něj těžko použitelný.

Displej je na Honor 9X určitě jedním z lákadel, kromě svých technologických kvalit, je tzv. „FullView“ a zobrazování informací nenarušuje žádný výřez pro senzory nebo kamerku.

Hardware a výkon – střední třída zasahuje

Jedna z věcí, které i obchodní válka mezi USA a Čínou ovlivňuje, je certifikace celého podhoubí Google aplikací a funkcí. Honor se tedy rozhodl pro Evropu obejít tento zákaz tím, že do Honor 9X nasadil horší SoC, než jaký je v modelech pro Asii, kde zákaz nebo restrikce USA neplatí.
Tím je osmi jádrový Kirin 710F, který je postavený na 12nm litografii, který má k sobě grafický čip Mali G51 MP4 a 4 GB operační paměti. Kapacita interní paměti pro data je krásných 128 GB. Pokud by to někomu nestačilo, je možnost v hybridním slotu použít místo jedné SIM právě paměťovou kartu.

Kabelové uživatele potěší 3,5 mm sluchátkový jack. Co, bohužel, v době velmi populárního placení telefonem nepotěší, než absence NFC. Stejně tak chybí i bezdrátové nabíjení a někomu možná i iR dioda pro ovládání spotřebičů.

Trochu rozporuplná je přítomnost Bluetooth 4.2, které je součástí SoC.

Benchmarky v podobě AnTuTu, 3D marku, PCMarku a dalších nám dají představu, jak by měl být Kirin 710F výkonný. V Antutu skóroval Honor 9X se 172 967 body, tedy relativně dobrá střední třída.

V reálu jsou se ale výkonové rozdíly spíše smazávají, protože jakákoliv hra, kterou jsem chtěl Kirin 710F, respektive grafický čip Mali G51 potrápit, zvládl telefon naprosto v pohodě. Dokonce i tak náročné tituly, jako je PUBG Mobile, Asphalt 9 nebo nové Call of Duty. Všechny hry byly bez problémů hratelné a nižší výkon se na hratelnosti příliš nepodepisoval. Na druhou stranu je samozřejmě logické se ptát na životnost těchto výkonů vzhledem ke vzrůstající náročnosti her a programů.

Recenze Honor 9X: Systém – EMUI potřebuje ještě trochu péče

Honor, potažmo Huawei, má pod palcem vlastní nadstavbu Androidu, kterou nazývá EMUI a bývá považovaná za solidní alternativu čistému systému od Google. Během testování jsem obdržel malou aktualizaci, která nicméně nepřinesla žádné větší změny a poslední verze systému se zasekla na číslu 9.1.0.232.

Honor 9X mě mile překvapil svým plynulým chodem a čistými přechody animací v systému. Ten je opravdu velmi solidně odladěný a nenastala situace, kdy bych snad musel telefon restartovat nebo se nad ním rozčilovat, proč nedělá to, co po něm chci.
Veškeré nabídky, aplikace, nastavení, animace byly skvěle plynulé a s telefonem byla vždy radost pracovat nebo prokrastinovat na sociálních sítích nebo hraním a testováním do recenze.

Minusové body si Honor, resp. EMUI, odnese za duplicitu aplikací jako je Prohlížeč (Google Chrome), Galerie (Fotky) Hudba (Hudba Play) a několik dalších a nebo haldou dalších aplikací jako AppGalery, Obchod Honor (což je jen web s produkty Honor). Naštěstí nejsou předinstalované dema aplikací (kromě Booking.com) nebo her, na které mám trochu alergii.

Na druhou stranu musím říct, že mě aplikace HiCare překvapila nabídkou nápovědy a ucelených možností a řešení případných problémů pro uživatele.

Aplikace Motivy může být pro někoho, kdo si rád prostředí v telefonu upravuje, docela silným argumentem. Byť je teda většina motivů placených a občas i za nesmyslné částky kolem 100 korun, je jich dostatek dostupný zdarma nebo kolem 20 korun, což už není tak hrozné.

Každopádně po stránce softwaru je Honor 9X fajn telefon, který nezklame ani náročnější uživatele, kteří očekávají od systému dobrou odladěnost a plynulý chod a navrch ještě poměrně hodně funkcí. Přece jen jsme v roce 2020.

Na druhou stranu mě mrzí, že systém nenabídl gesta pro ovládání na zhasnutém displeji, jako je dvojité poklepání pro probuzení. Ale jako jeden z mála má uživatel možnost stáhnout notifikační lištu gestem přes čtečku otisků na zádech telefonu.

Recenze Honor 9X: Baterie a výdrž – pomalu nabíjí, pomalu vybíjí

Telefony Honor se často pyšní velmi slušnou výdrží na jedno nabití a nejinak je tomu i u Honor 9X. Pod skleněnými zády se ukrývá baterie s příjemnou kapacitou 4000 mAh, která dává tušit, že výdrž na jedno nabití nebude asi vůbec špatná. A po dvou týdnech testování musím dát Honoru zapravdu, výdrž je opravdu skvělá.

Honor 9X mi vždy vydržel celý den testování, nahrávání videí, focení, navigace i sem tam nějaké to hraní her. Jistě za to může i poměrně agresivní ukončování aplikací na pozadí, s tím musí člověk trochu počítat, ale popravdě mě to zase tak nelimitovalo.

I při větší zátěži, dané právě testováním, jsem se s telefonem dostal bez větších problémů na 6 hodin zapnutého displeje a s trochou úsilí není problém dostat se na dva dny provozu.

V balení je, bohužel, pouze 10W (5V/2A) nabíječka a nabíjení je tedy poměrně pomalé.

Recenze Honor 9X: Čtečka otisků – rychlost na zádech

Po delší době jsem měl u telefonu na recenzi čtečku otisků, která není buďto na přední straně nebo rovnou v displeji a musel jsem si trochu zvykat. Ale zvykl jsem si celkem rychle. Čtečka je skvělá, rychlá a přesná a její jedinou nevýhodou je tedy asi jen umístění na zádech. Ale i to je v rámci možností dobré a přesně na ukazováček.

Honor a Huawei jsou asi jediní výrobci, kteří mají v systému implementovaná gesta přes čtečku a obzvláště u čteček na zádech se jedná o fajn možnost. Stáhnout notifikační lištu nebo přehazovat fotky v galerii sice není kdovíjaká extra funkce navíc, ale rozhodně potěší. Vestavěný launcher totiž při swipnutí dolů zobrazí hledání.

Kdo by očekával odemykání obličejem, bude bohužel zklamán. Pravděpodobně díky vysunovací přední kamerce není možnost si tuto variantu zvolit. Například Xiaomi tuto funkci má. Možná se jedná o trochu nepraktické řešení, ale lepší jej mít, než nemít.

Mezi další funkce čtečky patří uzamykání aplikací, zvedání hovorů, odložení budíku nebo pořízení fotografie v aplikaci Fotoaparát.

Recenze Honor 9X: Konektivita, volání a GPS – dobrý i horší průměr

Honor 9X je celkem vybavený telefon, nicméně pár drobných záporů by se našlo. Předně je to absence NFC a také pouze Bluetooth 4.2, které je již pár let staré a v roce 2020 bych očekával i od střední třídy Bluetooth 5. Nicméně funkčnost v reálu není o tolik odlišná a všechna bezdrátová sluchátka fungovala podle očekávání. Tedy bez problémů a bez výpadků atd.

Navigace s telefony, které jsou osazeny procesory Kirin byla vždy skvělá a neměl jsem s ní nikdy problém. Honor 9X naštěstí pokračuje v tomto trendu a i když se nejedná o nejpřesnější navigaci, neměl jsem problém se pohybovat po městě. Fixace polohy je velmi rychlá v řádu několika sekund, a to i díky podpoře několika různých druhů navigačních systému v podobě GPS, Glonass, Beidou a dalších.

Na příjem signálu operátora O2 si také nemohu nijak stěžovat, signál jsem měl vždy a všude i když je pravda, že jsem se pohyboval většinou ve velmi dobře pokryté oblasti. Naštěstí žádné výpadky nebo další neduhy se nekonaly.
Kvalita zvuku je jak pro volajícího, tak volaného skvělá a podpora VoLTE je také přítomna. Alespoň ikonka v notifikační liště mě na to upozornila.

Vestavěná WiFi, se kterou je možno se připojit jak k 2,4 GHz sítím, tak k 5 GHz, mě ale trochu překvapila. Signál nebyl nejsilnější a tam, kde jsem měl sice jednu čárku, ale připojení na firemní síti, už jsem se s Honor 9X připojit nedokázal.

Recenze Honor 9X: Fotoaparát a video – skvělý základ na focení, ale to video…

Po otočení telefonu na uživatele koukají tři oči. Tři fotoaparáty a ne každý dělá to samé. Nad zvětšujícím se počtem čoček se dnes již stěží někdo pozastaví. Nicméně více, neznamená vždy lépe. Jak je na tom Honor 9X?

Ale nejprve trochu toho softwaru, skrze který se tyto fotoaparáty dají ovládat.

Aplikace Fotoaparát je přesně podle poslední módy rozdělená do různých módů, mezi kterými se dá posunutím po nápisech samotných módů přepínat. Upravit jejich posloupnost je sice možné, ale pouze u ikonek v položce „Další“. Hlavní módy jsou napevno nastavené. Asi by mě to nemělo překvapovat po těch několika letech, kdy je to téměř u všech výrobců, kteří mi prošly rukama stejné. Ale tajně jsem doufal, že to třeba jednou půjde.

Samotná UI aplikace je vlastně dost standardní a všechna tlačítka jsou na svých pozicích celkem dobře umístěna a jsou hned pod jedním nebo druhým palcem.

A stojí Honor 9X za vyzkoušení pro fotografie chtivé uživatele? Inu jak se to vezme. Denní fotografie z hlavního senzoru s maximálním rozlišením 48 MPx s objektivem f/1.8 poskytnou dostatek detailů a slušný dynamický rozsah, nicméně pro focení ve večerních hodinách, nebo v interiéru bez intenzivního světla to není to pravé ořechové. Velmi rychle se začnou slévat detaily a ve fotkách se začne objevovat šum a výraznější zrnění. Nativně ale telefon fotí ve 12 MPx rozlišení a má tak o trochu méně detailů, než snímek vyfocený v nativním rozlišení čipu.
Takže dokud je světlo, jsou fotky fajn a za své peníze si uživatel může odnést pěkné snímky.
V případě nedostatku světla kvalita hlavního fotoaparátu celkem rychle padá dolů a snímky už nejsou moc pěkné. Na to je ale telefon vybaven nočním režimem, pojmenovaným jako „Noc“. Ten vyfotí několik fotek za sebou v časové prodlevě 5 sekund s různými vlastnostmi a posléze je složí do jednoho celku. Jak jistě víte, Huawei má tento mód patrně nejlépe vychytaný ze všech výrobců a Honor, jelikož jsou si tyto dvě firmy velmi blízké, je na tom velmi podobně.

Noční mód je na Honor 9X opravdu skvělý a i s telefonem za 6000 Kč v době psaní recenze, se dají vyfotit skvělé záběry, o kterých se mi na mém obstarožním OnePlus 5 může maximálně tak zdát.
Pro nejlepší výsledky bych doporučil samozřejmě stativ, nicméně oněch 5 sekund focení není kontinuálních, jako u manuálního módu, ale sekvenčních, takže ani není moc potřeba stabilizace.

Víceméně stejné hodnocení se týká i sekundárního snímače, který má ultra-wide objektiv a rozlišení 8 MPx a f/2.4. Za dne dokáže poskytnout celkem fajn snímky, které samozřejmě nedosahují kvalit a dynamického rozsahu hlavního snímače, ale i tak je skvělé mít širokoúhlý objektiv. Jakmile je ale byť menší nedostatek světla, kvalita letí raketovým tempem dolů. Jakékoliv pokusy o noční snímek s širokoúhlým foťákem končí velmi nekvalitní fotkou.

Pak tu ještě máme třetí snímač, který slouží jako senzor hloubky pro focení primárně v módu Portrét. Jedná se o 2 MPx snímač s objektivem se světelností f/2.4. Fotografie vyfocené v tomto módu se dají upravovat jak před focením, tak po vyfocení v galerii. Takže i pokud by se fotka nepovedla úplně podle představ, je možno jí posléze upravit intenzitu rozmazání pozadí.

A nakonec tu máme selfie z přední vysouvací kamerky s rozlišením 16 MPx s objektivem f/2.2, která není špatná, alespoň ne pro nás, neselfiečkáře. Má menší dynamický rozsah, ale zachycené osoby vypadají dobře a na sociálních sítích asi ostudu neuděláte.

A tím se dostáváme k nahrávání videa, které je, popravdě, vlastně velmi průměrné až podprůměrné. Maximální rozlišení je FullHD 1080p, a to buďto s 30 nebo 60 snímky za sekundu. Telefon díky velkému čipu poskytuje i elektronickou stabilizaci obrazu, ale pouze pro videa s 30 FPS. Bohužel není stabilizace příliš dobrá a obraz se výrazně vlní a otřesy z chůze se přenášejí do záznamu.

Mrzí mě nevalná kvalita u 1080@30fps videí, u kterých je vidět hodně velké přeostření obrazu a kompenzace dynamického rozsahu i u velmi světlých záběrů skáče jako Šemík zamlada nahoru a dolů během zlomku sekundy.
Pro videa v 1080@60fps je zase vidět rozostření obrazu, jako by snímač špatně vyhodnocoval vzdálenost a tvoří se tak i „halo“ odrazy v obrazu a celkově nevypadá nahrané video moc k světu ani v jednom z módů, které telefon nabízí.

Co ale musím vyzdvihnout, je nahrávaný zvuk. Porsche 911 (997) ve videu bylo extrémně hlučné, až se klepalo všechno v okolí deseti metrů od auta a telefon všechno bez větších problémů pobral. Byť nemá zvuk zdaleka takový „punch“ jako v reálu, zaslouží si jedničku.

Recenze Honor 9X: Zvuk – sluchátka s sebou!

Zvuk lze poslouchat přes hlasitý repráček na spodku telefonu, 3,5 mm sluchátkový jack nebo bezdrátově. Dvě poslední bych doporučoval, protože hlasitý repráček je kvalit opravdu nevalných a dlouho se mi nestalo, abych u telefonu musel podobnou věc napsat. Jeho projev je zahuhlaný a snaží se za každou cenu basovat až se celý telefon chvěje. Bohužel není téměř rozumět slovu nebo jiným nástrojům. Samozřejmě neočekávám Bang & Olufsen, ale i na poměry levných telefonů je to opravdu horší než průměrné.

Výstup skrze 3,5 mm jack je solidní, ostatně jako obvykle s procesory Kirin. Ale opět jsem narazil na nízkou hlasitost, kdy není problém se dostat například v hlučnějším městě na 90% posuvníku. Což se týkalo jak drátového, tak bezdrátového poslechu. A použitá sluchátka Audio-Technica ATH-M50x BT mají impedanci jen 38 Ohm, takže zde by problém neměl být, stejně jako u dalších sluchátek s ještě nižší impedancí.

Hudební přehrávač v Honor 9X

Hudební přehrávač v Honor 9X

Závěr recenze Honor 9X

Honor 9X je hlavně zaměřený na ty uživatele, kteří chtějí telefon co dobře vypadá, hodně toho umí a nestojí horentní sumu. Jeho hlavní kladné aspekty jsou rozhodně skvělý displej bez výřezu, líbivá optická úprava na zádech, vysunovací kamerka, dobrá výdrž na jedno nabití a velmi dobře optimalizovaný chod systému. A za dne dokáže i slušně fotit a v noci dělá noční mód opravdu skvělé snímky, samozřejmě vztaženo k ceně.
Na druhou stranu EMUI mi ještě stále k srdci nepřirostlo, hlasitý repráček je otřesný a absence NFC a modernějšího procesoru také nejsou malé mínusy v porovnání s dalšími telefony v podobné cenové kategorii.
A jestli mám být upřímný, příplatek tisícovky za Xiaomi Mi 9T 6/64 GB nebo Xiaomi Note 8T za stejnou cenu, budou asi lepší volby.
Nicméně vždy samozřejmě záleží na kupujícím a na uživateli a jejich preferencích. Honor 9X není špatný telefon, ale také není výjimečný.

A ještě jednou díky společnosti Honor, která nám Honor 9X zapůjčila na recenzi!