Asi není třeba připomínat embargo a sankce, které uvalilo ministerstvo obchodu USA na spolupráci amerických firem se společností Huawei. Celá anabáze se táhne už zhruba rok. Proto společnost Huawei díky stopce na licencování GMS vyvíjí vlastní operační systém a také své vlastní služby a aplikace. Ty by měly nahradit aplikace a služby Google.

Přestože je situace v tomto směru stále neutěšená, zdá se, že by se snad mohla obrátit k lepšímu. Podle posledních zpráv totiž společnost Google požádala americkou vládu o výjimku. Ta by měla, pokud bude udělena, obnovit spolupráci Google a Huawei. Zároveň by mělo dojít k opětovnému licencování GMS pro zařízení Huawei. Důvod k předčasné radosti tu zatím není, protože není jasné, zda americká vláda tuto výjimku schválí. Je to však možné, protože o podobnou výjimku požádala koncem loňského roku i společnost Microsoft a byla úspěšná. Spolupráci s Huawei obnovila a licencuje pro Huawei svůj operační systém Windows.

O tom, co vedlo Google k podání žádosti o obnovení spolupráce s Huawei, těžko spekulovat. Ale všichni víme, že o peníze jde až v první řadě. Navíc Huawei i přesto, že pracuje na vývoji vlastních aplikací a služeb a pomalu je uvádí do života vždy deklaroval, že spolupráce a používání plnohodnotného systému Android je pro ně prioritní. Samozřejmě i pro nás, uživatele, by se situace poměrně hodně zjednodušila, kdyby se plnohodnotný operační systém Android vrátil zpět na zařízení čínského gigantu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.