Asi není potřeba znovu uvádět, že společnost Huawei se v USA dostala na černou listinu a díky americkým sankcím může jen omezeně používat operační systém Android. Přestože je Android open-source systémem, integruje řadu aplikací a služeb, které jsou licencovány. Mezi tyto aplikace a služby patří například Gmail, prohlížeč Chrome, Google mapy, Google Play, YouTube a další. A právě na ně společnost Huawei licenci nemá. Právě proto společnost připravila vlastní operační systém Harmony OS, ale to prostě a jednoduše nestačí. Je třeba připravit i alternativu ke GMS a tím by měl být vlastní ekosystém aplikací a služeb Huawei HMS.

Podle posledních informací Huawei intenzivně pracuje na vývoji Huawei HMS a spolupracuje s indickými vývojáři na tvorbě alternativních aplikací a služeb, které by měly GMS plně zastoupit. Některé z klíčových aplikacích a služeb jsou již připraveny a od 23. prosince/decembra probíhá jejich beta testování. Veřejné beta testování probíhá jednak na Huawei Mobile Services a dále i na HMS Core. Tato testovací verze HMS přináší několik oprav chyb, nové funkce a také vylepšený výkon.

Mezi nové funkce patří například účet Huawei, upozornění na zprávy nebo Huawei interní platební systém. Testovací verze HMS Core zahrnuje několik aplikací pro instalaci a stahování šesti zkladních služeb HMS a zahrnuje také několik her, bezpečnostní záplaty a nebo ověření identity. Podle dosud zveřejněných údajů Huawei HMS je poměrně rychle rozšiřován a platforma obsahuje více než 45000 aplikací, které využívají jádro HMS. To zatím není mnoho, pokud bychom tento počet měli srovnávat s GMS, který obsahuje zhruba 3 miliony aplikací. Na vývoji HMS se aktuálně podílí asi jeden milion vývojářů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.