V poslední době se drtivá většina výrobců high-end telefonů odklání od používání slotů na microSD karty, dokonce i jako součást hybridních SIM slotů. Samozřejmě najdeme i výjimky, ale už se pomalu začínají tenčit. Z logického pohledu na věc to dává smysl, protože microSD nemohou rychlostí konkurovat moderním technologiím vnitřního úložiště a navíc slot zabírá místo jiným komponentům. Nemluvě o stále se zvětšující kapacitě vnitřní paměti telefonů, kde se 128 GB pomalu stává normálním základem.

Na druhou stranu rozmach snímání fotografií v extrémně vysokém rozlišení, případně 4K videí klade velké nároky na úložiště a místa není nikdy dost. Spousta uživatelů by tak microSD slot ještě stále ráda viděla v moderních telefonech a někteří tvůrci na to slyší. Patří mezi ně i čínské Xiaomi, i když možná jinak než si myslíte. Čerstvě si totiž nechali patentovat SIM kartu s duálním využitím, která bude mít v sobě integrovanou i microSD. S největší pravděpodobností by se její využití omezilo jen na firemní telefony značek Xiaomi a Redmi, ale to se dá očekávat.

Nejedná se o úplně nový design, protože s něčím podobným přišla v roce 2019 firma Ziguang, ale patent asi pokrývá lehce jiné náležitosti. Otázkou také zůstává, zda budoucnost neleží spíše v eSIM a telefony příštích let tak nezačnou upouštět od existence veškerých slotů. Jedná se navíc stále jen o patent, takže není zdaleka jisté, že se Xiaomi opravdu pustí do výroby tohoto kousku. Každopádně je to zajímavá technologie a určitě bychom se nezlobili, kdyby něco takového ve velmi blízké budoucnosti existovalo. Co si o tom myslíte Vy ?