Hodnocení recenzenta

IP Wi-Fi kamera Reolink E1 Zoom nabízí pokročilejší funkce pro sledování monitorovaného objektu, dobrou obrazovou kvalitu i bohaté možnosti nastavení. Poprat se však musíte s chybějící lokalizací do češtiny.

8
x/10

Zabezpečit  a střežit svůj domov můžete mnoha rozličnými způsoby. Záleží jen na vašich potřebách a možnostech vaší peněženky. Pokud chcete mít alespoň základní dohled nad tím, co se doma děje, když jste v práci nebo na dovolené, pomůže vám obyčejná IP kamera. Jestliže vyžadujete pokročilejší funkce jako je detektor pohybu, noční režim nebo vzdálený přístup přes mobilní telefon, můžete sáhnout po vyspělejších chytrých kamerách. Jedna taková, konkrétně Reolink E1 Zoom, k nám dorazila do redakce a v následující recenzi se s ní blíže seznámíme. Recenze Reolink E1 Zoom právě začíná.

RECENZE REOLINK E1 ZOOM – BALENÍ

Kamera dorazila v nevelké krabici, jejíž prostor byl beze zbytku využit. Najdete zde univerzální napájecí adaptér s možností výměny vidlice a cca 2,5 metru dlouhým přívodním kabelem, úchyt pro upevnění kamery na zeď či strop, hmoždinky a šrouby pro montáž úchytu, špendlík pro resetování kamery, brožurku s manuálem základního zprovoznění v několika jazycích, mezi kterými čeština chyběla a nálepku informující nezvané návštěvníky, že objekt je pod trvalým dozorem.

Recenze Reolink E1 Zoom

Balení je bohaté a nechybí v něm ani součástky pro montáž na zeď či strop

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Hned po vybalení kamery z krabice máte jasno, že je před vámi kvalitně zpracovaný produkt. Použité plasty jsou příjemné na omak a precizně sestavené. V základně je umístěn motorek umožňující horizontální otáčení kamery v rozsahu 355 stupňů. Vertikální pohyb v rozsahu 50 stupňů zajišťuje druhý motorek, který otáčí již samotnou čočkou o velikosti 1/2,7″. Ta je navíc vybavena trojnásobným optickým přiblížením. Horizontální úhel záběru je 48 až 98 stupňů, vertikální pak 37 až 75  stupňů. Není tedy problém zaznamenávat obraz i v malých místnostech.

Recenze Reolink E1 Zoom

Modrou LED indikující činnost kamery lze v případě potřeby vypnout

Pokud byste chtěli zaznamenávat členitější místnosti, které se do jednoho záběru nevejdou a rádi byste využili automatický horizontální posun, budete muset sáhnout po jiném modelu. Funkci PTZ lze využít pouze manuálně.

Kolem čočky je rozmístěno deset IR LED, které umožní natáčení i za úplné tmy do vzdálenosti až 12ti metrů. Pod čočkou má své místo slot pro microSD kartu a resetovací tlačítko. Oba tyto prvky jsou uživateli dostupné až při natočení čočky do maximální horizontální polohy. V zadní části těla kamery najdete průduchy pro reproduktor, který slouží pro sirénu a přenos zvuku ze vzdáleného zařízení. Můžete tak mluvit s osobou u kamery i díky zabudovanému mikrofonu. Přednes reproduktoru je naprosto čistý a ani na maximální hlasitost zvuk nijak nezkresluje.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

Výrobce se na svých stránkách chlubí snadným nastavením a zprovozněním, což je do značné míry pravda. Pro prvotní nastavení po prvním spuštění je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Reolink. Kamera vás pomocí hlasových příkazů navede co máte v daném kroku dělat. Povely jsou jen v angličtině a navíc je jim opravdu hodně špatně rozumět kvůli zvukové kompresi. Prvním krokem je spárování kamery s aplikací, k čemuž slouží QR kód vygenerovaný aplikací, který musíte kamerou načíst. Jakmile se toto povede, je potřeba kameru připojit k Wi-Fi.

Zde nastává další drobný problém. Výrobce sice deklaruje podporu pro duální Wi-Fi, tedy možnost kameru připojit k sítím v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz. Mně však kamera žádnou 5GHz síť nenašla, musel jsem ji tedy provozovat na 2,4GHz Wi-Fi. Svoji reputaci si však kamera zlepšila vysokou kvalitou příjmu i v místech s poměrně slabým signálem. Vždy se bez problémů připojila a stabilně přenášela živý obraz i v nejvyšším rozlišení.

Wi-Fi v pásmu 5 GHz kamera neviděla

To lze nastavit v několika úrovních, které jsou společné jak pro ukládání jednorázových snímků, tak i nahrávání videa. Maximální rozlišení činí 2 560 x 1 920 px a snímkovou frekvenci lze nastavit až na hodnotu 20 sn./s. V případě potřeby neustálého nahrávání lze snížit rozlišení na 640 x 480 px s nejvýše 15 sn./s. Možnosti nastavení jsou opravdu nadmíru bohaté, např. u obrazu lze upravit  sytost barev, kontrast, jas či ostrost.

Další možností je nahrání vlastního zvukového upozornění namísto sirény, automatické či manuální přepínání nočního a denního režimu, vytvoření více uživatelských účtů pro přístup k záznamům, zvolit délku nahrávání po detekovaném pohybu i ukládání záznamu, který pohybu předchází. Vybrat můžete intenzitu pohybu, kdy má kamera začít reagovat, časový interval, kdy na pohyb reagovat i oblast obrazu v jaké má být pohyb detekován. Nastavit lze i kalendář, kdy má být detekce pohybu aktivní.

Kameru lze připojit k mailovému účtu, kdy kamera pošle zprávu s fotkou, pokud je indikován pohyb. Tuto funkčnost se mi bohužel nepovedlo zprovoznit s přednastaveným účtem u Gmailu, u českého Seznamu už ale problém nebyl. Zádrhel nastal i u ukládání záznamu na síťové úložiště přes FTP. K serveru jsem se připojil, ovšem konkrétní nasdílenou složku už kamera nebyla schopna najít. Výrobce nabízí taktéž možnost ukládání do vlastního cloudu, to ovšem není v Evropě dostupné.

Samostatnou kapitolou jsou možnosti přístupu k nastavení. Mobilní aplikaci budete potřebovat pro úvodní nastavení, zároveň ji můžete použít pro veškerá ostatní nastavení kamery a hlasovou komunikaci. Další možností je desktopová aplikace pro Windows i Mac, kterou stáhnete ze stránek podpory výrobce. Aplikace je opět v angličtině, ovšem je velmi dobře zpracovaná s jednoduchým uživatelských rozhraním a poměrně snadnou obsluhou. Poslední možností, jak se dostat k nastavení, je přístup do webového prostředí přes zadání IP adresy v internetovém prohlížeči. Zde vás může jen trochu mást jiné rozložení ovládacích prvků než u desktopové aplikace. Možnosti nastavení jsou ale totožné.

RECENZE REOLINK E1 ZOOM – ZÁVĚR

IP kamera Reolink E1 Zoom nabízí velmi dobrou funkční výbavu, obrazovou kvalitu a relativně snadné ovládání. Mezi největší klady určitě patří široké možnosti nastavení a možnost trojnásobného přiblížení obrazu bez výrazné ztráty kvality. I na dodávaných softwarových aplikacích je vidět, že výrobce má s tímto typem zařízení bohaté zkušenosti. Neduhy v podobě nemožnosti připojit se k 5GHz Wi-Fi či problému s napojením na Gmail účet snad opraví budoucí aktualizace firmwaru. Ta by měla také přinést podporu pro hlasové asistenty Google Assistant a Amazon Alexa. Pokud hledáte interiérovou kameru a spokojíte se s Wi-Fi připojením, lze tento model jednoznačně doporučit.

Za poskytnutí kamery k testu děkujeme společnosti Reolink, v jejímž e-shopu ji lze zakoupit za aktuální cenu 78,99 Euro, což odpovídá ceně 2 000 Kč. Tato je cena konečná, jelikož zboží je zasíláno ze skladů v Německu nebo Velké Británii a doprava je zdarma.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.