Co se vlastně událo? Švédská soukromá investiční společnost EQT prodala známou luxusní britskou značku Vertu čínským investorům. Vertu koupila společnost Godin Holdings, která vznikla z jen čtyři měsíce staré čínské společnosti Godin Cyberspace. Ta se údejně zabývá vývojem vlastního zabezpečeného OS pro smartphony s názvem GOS, postaveném na systému Android. Ovšem momentálně nemáme žádné informace o tom, že by tento operační systém měl být implementován do telefonů značky Vertu. Pokud by však předinstalován byl, můžeme se s nadsázkou dočkat zkratky SSS – super luxusní, super drahý a super bezpečný telefon.

Základní myšlenkou Vertu, kterou v roce 1998 založila Nokia se sídlem v britském městě Church Crookham, bylo vyrábět smartphony pro bohaté a náročné zákazníky. Tato zařízení jsou často vyráběná ručně, z drahých kovů, s koženými kryty a safírovými skly. Společnost prodala do letošního roku po celém světě kolem 450 tisíc telefonů, a to za průměrnou cenu kolem pěti tisíc liber (přičemž nejnovější modely stojí kolem 7000 £), což je přibližně 190 tisíc korun. Vertu ovšem pro některé zákazníky vyrábělo i speciální modely z růžového zlata se speciálními doplňky, kdy se cena vyšplhala až na neuvěřitelných více než 200.000 £. U nás přibližně 7,6 milionů korun.

Jakou cestou se bude společnost Vertu s novým vedením a novým vlastníkem ubírat, nyní zatím nikdo netuší. Je možné, že zůstane věrna filozofii luxusních produktů pro velmi bohaté zákazníky, ale je taky možné, že začne vyvíjet kvalitní smartphony, zaměřené na méně bohaté jedince. Nechme se tedy překvapit.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.